Latvijā
Izglītība

Brigmanis: Jautājumā par pāreju uz izglītību latviešu valodā ZZS prioritāra būs Šadurska nostāja 16


ZZS līderis Augusts Brigmanis.
ZZS līderis Augusts Brigmanis.
Foto-LETA

Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) jautājumā par pāreju uz izglītību latviešu valodā prioritāra būs Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un tās vadītāja Kārļa Šadurska (V), nevis kādas partijas nostāja, aģentūrai LETA sacīja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.

Viņš skaidroja, ka ministram un IZM jāpiedāvā risinājums, kas ir izveidots, stāvot pāri “dažādām kolīzijām un ar vēsu prātu”. “Savukārt kādas partijas piedāvājumi var būt uzspēlēti priekšvēlēšanu laikā,” viņš pauda.

Tā Brigmanis atbildēja uz vaicājumu, vai ZZS tuvāks ir Šadurska piedāvājums par pāreju vidusskolas līmenī, vai arī nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK rosinājums, kas paredz veikt pāreju plašākā apjomā.

Taujāts par politiķa Aivara Lemberga (“Latvijai un Ventspilij”) vērtējumu, ka reforma ir provokācija, Brigmanis atbildēja, ka to nekomentēs. Taču, runājot par Lemberga izteikumiem, ka piedāvājumam trūkstot analīzes, ZZS līderis norādīja, ka viņam zināmā mērā ir taisnība par nepieciešamību saprast, kādi soļi jāsper, lai varētu veikt izmaiņas.

IZM ir jāatbild uz jautājumiem par pedagogu un mācību programmu sagatavotību, skaidroja Brigmanis.

Viņš norādīja, ka uz mācībām latviešu valodā ir jāpariet, taču tas ir ekspertu jautājums, kurā līmenī un cik strauji tas var tikt darīts. ZZS tagad gaida Šadurska sīkāku izklāstu gaidāmajam piedāvājumam.

Kā ziņots, 6.oktobrī Šadurskis paziņoj, ka 2020./2021.mācību gadā vispārizglītojošajās vidusskolās visus vispārizglītojošos mācību priekšmetus iecerēts mācīt tikai latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.

Īsi pirms tam VL-TB/LNNK paziņoja, ka aicinās koalīcijas partijas atbalstīt valsts un pašvaldību skolu pāreju uz mācībām tikai valsts valodā.

Pēc šo jautājumu apspriešanas pirmdienas koalīcijas sēdē Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) norādīja, ka valdošā koalīcija sagaida pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā. Mēneša laikā izglītības un zinātnes ministram jāsagatavo informatīvais ziņojums un iespējamie likumu grozījumi, par kuriem tiks diskutēts.

VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars pēc koalīcijas sanāksmes skaidroja, ka abi ierosinājumi nav pretrunā, tomēr nacionālā apvienība aicinājusi Šadurski uz frakcijas sēdi oktobra nogalē. Tas nepieciešams, lai pārliecinātos, ka nacionālās apvienības piedāvātais mērķis tiks nostiprināts likumā.

LA.lv