×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
5. septembris, 2012
Drukāt

Brigmanis: Nepilsoņu naturalizēšanās ir viņu pašu rokās

Foto- LETAFoto- LETA

Nepilsoņu izvēle naturalizēties ir viņu pašu rokās un “pa varītēm” cilvēku izvēli pilsonības iegūšanas jautājumā ietekmēt nevar, šodien aģentūrai LETA sacīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.

Politiķis ir neizpratnē, kāpēc liela daļa nepilsoņu neizmanto iespēju kļūt par pilsoņiem, kā to ir darījuši ļoti daudzi nepilsoņi. Šādu pasivitāti varētu saprast, ja gandrīz neviens nespētu nokārtot pilsonības iegūšanas prasības, taču šādas problēmas Latvijā nav.

Brigmanim tomēr ir saprotams, ka vecākiem cilvēkiem varētu būt grūtības iziet cauri naturalizācijas procesam un, gadiem ejot, viņiem varētu būt mazinājusies vēlme to darīt. Tāpat varētu būt atsevišķi cilvēki, kuriem ir grūti iemācīties valodu, jo valodu apgūšana viņiem nepadodas. Tomēr šie gadījumi nav par pamatu, lai mainītu likuma nosacījumus, ir pārliecināts frakcijas priekšsēdētājs.

Deputāts vērsa uzmanību uz “meksikāņiem, ķīniešiem” un citu tautību pārstāvjiem, kuri, ierodoties Latvijā, ir spējuši iemācīties latviešu valodu. Tāpēc lielā mērā runa ir par cilvēka paša izvēli, vai viņš vēlas kļūt par pilsoni vai nevēlas.

Vaicāts par Latvijas Tautas frontes (LTF) atmodas laikā doto solījumu attiecībā uz pilsonības pieejamību, Brigmanis atteica, ka nav par to informēts.

Frakcijas priekšsēdētājs, komentējot kolēģa, deputāta Riharda Eigima (ZZS), izteikumus “nepilsoņu referenduma” jautājumā, norādīja, ka Eigims ir Latvijas Zaļās partijas (LZP) biedrs, tāpēc Brigmanis nav speciāli prasījis Eigima skaidrojumus. Viņš pieņem, ka Eigims ir ar savu redzējumu, domām un izpratni par lietām un Eigimam ir tautas daļas dots mandāts. Deputāta pozīcija gan nekādā ziņā nav kopēja ar frakcijas viedokli, skaidroja Brigmanis, jo Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) neatbalsta “nepilsoņu referenduma” rīkošanu.

Brigmanis ir Latvijas Zemnieku savienības (LZS) priekšsēdētājs. Gan LZP, gan LZS ietilpst ZZS sastāvā.

Kā ziņots, ar apvienību “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” (PCTVL) saistītās kustības “Par vienlīdzīgām tiesībām” koordinators Andrejs Tolmačevs iepriekš uzsvēra Latvijas LTF 1989.gada rudenī pieņemto programmu, kas paredzēja piešķirt pilsonību visiem, kuri saista savu dzīvi ar Latviju.

Jau vēstīts, ka Eigims aģentūrai LETA nesniedza skaidru atbildi, kā viņš balsotu jautājumā par pilsonības piešķiršanu visiem nepilsoņiem, ja tas nonāks līdz skatīšanai Saeimā.

Eigims laikrakstam “Telegraf” pieļāvis, ka jautājums par automātisko pilsonības piešķiršanu jeb nulles variantu nonāks Saeimā. “Gribētos izteikt cerību, ka galu galā tā [Saeima] tam piekritīs, jo jautājums par pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem ir aktuāls jau vairāk nekā divdesmit gadus un mūžīgi darba kārtībā, tas nevar būt,” sacījis deputāts.

Kā ziņots, “nepilsoņu referenduma” organizatori 4.septembrī Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) iesniedza 12 779 parakstus ar mērķi rīkot referendumu par automātisko pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem.

CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars skaidroja, ka parakstu pārbaude varētu prasīt divas nedēļas. Paredzēts, ka CVK lūgt rakstiskus atzinumus no juristiem par likumprojekta atbilstību Satversmei un likumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+