×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
29. maijs, 2012
Drukāt

Briljanta ūbeles – baložu mazie brāļi

putns3

Dzīvnieku mīļotāju asociācijas “Laimes putns” mītnē Rīgā, Maskavas ielā, jautri čivina, trallina, pīkst un pukst aptuveni simt šķirņu dzīvnieki – putni, grauzēji un citas radībiņas. To vidū arī baložu vismazākie sugasbrāļi – briljanta ūbeles.

 

To garums – aptuveni divdesmit centimetri, turklāt aptuveni pusi no tā veido aste. Briljanta ūbeļu (Geopelia cuneata) dzimtene ir Austrālija, kur tās galvenokārt dzīvo ūdens tuvumā, apvienojoties nelielās grupiņās vai ģimenēs. Tām ļoti patīk saules siltums. Labprāt peras smiltīs, kas sakarsušas pat līdz 70 grādiem pēc Celsija. Vairojas galvenokārt pavasarī pēc lietus. Ligzdas būvē no stiebrzālēm. Vairākās pasaules valstīs mazās, raksturā dzīvespriecīgās, rosīgās briljanta ūbeles jau ir kļuvušas par iecienītiem mājas mīluļiem un pamazām ienāk arī Latvijā.

Dzīvnieku mīļotāju asociācijas “Laimes putns” īpašniece Oksana Fomina trīs briljanta ūbeles – puiku Bilu un meitenes Sāru un Santu – iegādājusies aptuveni pirms pusgada. Tobrīd, kad esam ieradušies ciemos, putniem ir svarīgs dzīves moments – ligzdiņa jau novīta un tajā iedēta pirmā oliņa.

 

Neparasti, ka briljanta ūbeles vienā metienā dēj tikai divas olas. Mātīte un tēviņš tās perē uz maiņām un perēšanas laikā viens par otru ļoti rūpējas.

 

Pēc trīspadsmit vai četrpadsmit dienām izšķiļas mazie putnēni. Ligzdu tie gatavi pamest pēc desmit dienām. Perēt olas briljanta ūbeles būtu gatavas gandrīz nepārtraukti, bet, lai mātītes nezaudētu pārāk daudz kalcija un citu minerālvielu, turot šos putnus nebrīvē, vairošanās jāregulē. To panāk, ūbe-ļu puiku uz laiku nošķirot no meitenēm. Dzīvnieku audzētavā briljanta ūbelēm ļauj vairoties divas reizes gadā. Šai ūbeļu trijotnei būs jau otrie mazuļi.

Dabā briljanta ūbeles galvenokārt pārtiek no sēklām un skudrām. Nebrīvē šos putnus var ēdināt ar graudaugu maisījumu, kas paredzēts viļņainajiem papagaiļiem, pievienojot kanārijputniņu barību. Papildus, lai mātītes spētu veidot olas, vēlams dot olbaltumvielas. Īpašs briljanta ūbeļu kārums ir magoņu sēklas.
putni5

Oksana Fomina stāsta, ka veselība briljanta ūbelēm ir diezgan jutīga, tāpēc tai rūpīgi jāseko līdzi. Nedrīkst pieļaut pārāk biežu vairošanos, citādi no kalcija trūkuma putniem var rasties problēmas ar kustību un balsta aparātu. Gan vasarā, gan ziemā jānodrošina papildu vitamīnu deva. Vasarā labs vitamīnu avots ir augļi, dārzeņi un zāle. Ziemā vit-amīni jāpiepilina pie dzeramā ūdens.

Lai turētu mājās briljanta ūbeles, jāiegādājas pietiekami liels būris. Putnu pārim pietiks, ja tas būs metru garš un septiņdesmit centimetrus augsts. Netālu no ligzdas jānovieto trauks ar ūdeni, jo šiem putniem ligzdas patīk vīt ūdens tuvumā. Putnu mītnē jāieliek vairāki mazi klūgu vai plastmasas groziņi, lai ūbeles var izvēlēties, kurā no tiem vīt ligzdiņu. Šādus groziņus var iegādāties zooveikalos. Oksana stāsta, ka briljanta ūbeles, turot mājās, var pieradināt. No trim viņas ūbelēm drosmīgākais ir puika Bils. Izlaists no būra, vispirms viņš lidojot cītīgi izvēcina spārnus, pēc tam labprāt sēž saimniecei uz plaukstas un pozē fotogrāfam. Pēc izskata tēviņš no mātītēm atšķiras ar platāku oranžu apli ap acīm, ligzdas vīšanas laikā tas kļūst vēl košāks un izteiktāks.

Senos laikos ļaudis briljanta ūbelēm esot piedēvējuši dievišķas īpašības. Uzskatīja – ja kāds nogalina briljanta ūbeli, viņš uz visiem laikiem zaudē veiksmi.

 

 

 

Briljanta ūbeles:

putns5• dzimtene – Austrālija un Dienvidaustrumu Āzija

• garums līdz 20 cm; svars – 40 grami

• barība – sēklas, skudras, augi

• raksturā – dzīvespriecīgas, rosīgas, ziņkārīgas

• veselība – diezgan jutīga

 

 

 

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+