×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
27. marts, 2015
Drukāt

Briljantzaļās skaistules – Cayuga pīles

Foto no dzīvnieku audzētavas "Westa-M" arhīvaFoto no dzīvnieku audzētavas "Westa-M" arhīva
Cayuga pīles:

* dzimtene Amerika

* kā šķirne ASV reģistrēta 1874. gadā

* nosaukums radies no Cayuga ezera Ņujorkas štatā, kura tuvumā šie putni ir ļoti populāri

* vidēja izmēra mājas pīles

* tēviņi sver ap 3,6 kg, mātītes – ap 3,1 kg

* audzē gaļas, olu dēļ un kā dekoratīvus putnus

* gadā izdēj līdz 150 olām

* sala izturīgas

* perē 26 līdz 28 dienas

* mūža ilgums – ap 10 gadiem.

Mājputni man parasti neizraisa īpašas emocijas, bet, kad interneta vietnē  www.draugiem.lv dzīvnieku audzētavas “Westa-M” (atrodas Ķekavas pagasta Baložos) saimnieces Antras bilžu albumā ieraudzīju Cayuga šķirnes pīles, jāatzīst, mana sirds tiešām sāka pukstēt straujāk. Šīs pēkšķētājas fascinēja gan ar bezgala skaistajām, koši briljantzaļajām spalvām, gan ar cēlo, iznesīgo gaitu.

Ar dzīvnieku audzētavas “Westa-M” īpašnieci Antru pirms diviem gadiem noticis līdzīgi. Arī viņa Cayuga pīles pirmo reizi ieraudzījusi internetā. Palasījusi tīmeklī par tām atrodamo informāciju un sapratusi, ka vēlas šos putnus iegūt savā īpašumā. Taču tas nenācās viegli. Ceļojot pa dažādām valstīm, Antra speciāli iegriezusies vairākos privātajos zoodārzos. Viesojusies dzīvnieku audzētavās Lietuvā, Polijā, Čehijā un Slovākijā, bet no Cayuga pīlēm nebija ne vēsts. Taču drīz pēc tam, kad bija atgriezusies mājās, dzīvnieku audzētavas “Westa-M” saimniece internetā pamanīja sludinājumu, kurā bija teikts, ka Lietuvā kāds cilvēks pārdod šīs pīles. Viņa tūdaļ steidzās uz kaimiņzemi un iegādājās trīs pēkšķētājas, tiesa, par diezgan bargu cenu. Par trim putniem nācās šķirties no 190 eiro. Taču jau dažas dienas pēc skaistuļu pārvešanas mājās Antra saprata, ka tas bija tā vērts.

– Pīles mani burtiski apbūra, – teic Antra, – bija mierīgas, klusas. Nāca man klāt un ar interesi vēroja, ko es daru.

Jau pēc pāris dienām pīles sāka dēt. To olas ir zaļgani zilas. Jauno pīļu pirmās olas ir tumšā, gandrīz melnā krāsā, bet nākamās kļūst arvien gaišākas līdz sasniedz zaļgani zilu nokrāsu.

Kad putni jaunajā mājvietā bija nodzīvojuši vienu mēnesi, saimniecību piemeklēja liela nelaime. Visas trīs Cayuga pīles no sētas aiznesa lapsa. Labi, ka bija saglabājušās piecas olas. Saimniece tās lika inkubatorā, un pēc 26 dienām izšķīlās pieci ņipri pīlēniņi. No tā brīža pagājuši jau seši mēneši, un jaunie putni gandrīz jau sasnieguši pieaugušu pīļu apmērus. Dēt Cayuga pīles gan sāk vēlu. Pat pusgada vecumā vēl nedēj. Toties šie putni ir sala izturīgi. Pa nakti Antra tos tur šķūnītī, bet dienā pīles dodas pastaigā pat tad, ja ārā ir mīnus 15 grādi.

Ēd šīs pīles to pašu ko citu šķirņu pēkšķētājas. Augļudārzā cītīgi nolasa gliemežus un citus kaitēkļus. Ēdienreizēs dabū graudus, vārītus kartupeļus un kombinēto barību. Var dot paknābāt kāposta galvu. Pīlēniem pēc izšķilšanās var piedāvāt pieneņu lapas.

Cayuga pīles mūžs var sasniegt pat desmit gadus, bet, tuvojoties vecumam, šo putnu apspalvojums vairs nav tik skaists. Daļa koši zaļo spalvu kļūst baltas. Šķiet, ka pīle nosirmo, teic Antra.

Foto no dzīvnieku audzētavas "Westa-M" arhīvaFoto no dzīvnieku audzētavas "Westa-M" arhīva

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+