Foto – Shutterstock

Briļļu lēcu daudzveidība 0

“Optikas salonos acis žilbst no piedāvājuma! Nav viegli izvēlēties rāmīšus, bet arī lēcas tagad ir dažādas. Kā lai zina, kuras der?”

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

36,6 °C konsultante Evija Barkāne, optometriste, projekta acim.lv autore

“Briļļu lēcu veidu patiešām ir daudz, tās ir dažādas, turklāt arvien tiek izgudrots kaut kas jauns. Jebkuram klientam speciālists optikas salonā palīdzēs atrast vispiemērotākās, ņemot vērā rakstīto briļļu receptē, cilvēka vecumu, kā arī finansiālās iespējas,” skaidro optometriste Evija Barkāne un sniedz ieskatu lēcu un to pārklājumu veidos.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Parastās plastikāta lēcas bez speciāla pārklājuma, ar aizsardzību pret nobružāšanos. Pieejamas arī ar pārklājumu, kas pasargā acis no ultravioletā starojuma nevēlamās iedarbības.

Optometristes piebilde. Visekonomiskākais variants.

* Lēcas ar dzidrināto pārklājumu, tautā sauktas par datorbrillēm. To sauc arī par antireflekso jeb pretatspīduma pārklājumu. No parastajām lēcām atšķiras ar zilganzaļo toni, ko piešķir speciālais pārklājums. Šāda veida lēcas der tiem, kas ilgstoši darbojas ar datoru, – acis tik drīz nenogurst, jo netraucē atspulgs no ekrāna un telpas apgaismojuma atspīdumi. Arī braucot automašīnā, brilles ar pretatspīduma pārklājumu ir ērtākas, jo šādas lēcas mazina traucējošus atspulgus.

Optometristes piebilde Nr. 1. Vecākiem cilvēkiem, kuri pieraduši pie briļļu lēcām bez īpaša pārklājuma, sākumā dzidrinātais klājums var nepatikt, jo šķiet, ka lēcas ātrāk kļūst netīras, to virsma šķiet nedaudz eļļaina. Šādas lēcas tiešām biežāk jātīra, taču acīm tās ir saudzējošākas.

Optometristes piebilde Nr. 2. Lēcas ar antireflekso klājumu uzlabo kontrastredzi – attēls ir spilgtāks, košāks. Iespējams, vecāka gadagājuma cilvēkiem grūti pie tā pierast, jo šķiet, ka žilbina. Tad labāk derēs brilles bez dzidrināta pārklājuma, ar parastām lēcām.

> Papildus virs dzidrinājuma var būt teflona klājums. Tas atvieglo lēcu tīrīšanu, jo lodziņš ir slidenāks, ērtāk noslaukāms.

Reklāma
Reklāma

> Lēcām papildus iespējams antistatiskais pārklājums. Tas atgrūž puteklīšus, kas varētu pielipt pēc tīrīšanas.

> Dzidrinātajām lēcām vēl var būt ultravioleto staru filtra pārklājums.

> Jaunums ir hidrofobais pārklājums. Ja lēcām tāds ir, ūdens pilieniņi vieglāk notek, uz virsmas nepaliek nekādas pēdas.

* Tonētās lēcas. Ja acis ir jutīgas un stipri žilbst, lēcas var ietonēt nedaudz pelēcīgas vai brūnas – pilnīgi vai pakāpeniski, tonim vājinoties no lēcas augšas uz leju.

* Hameoleonu jeb fotohromās lēcas. Ārā, reaģējot uz ultravioletajiem stariem, šādas lēcas aptumšojas un funkcionē kā saulesbrilles, bet iekštelpās atkal kļūst gaišākas.

Optometristes piebilde. Hameleonu lēcas aptumšojas arī ziemā, kad saules šķietami ir mazāk, tomēr ultravioletais starojums mūs sasniedz, tas atstarojas no sniega. Šā iemesla dēļ hameleoni var nepatikt, jo aptumšo skatienu, pat ja pie debesīm ir mākoņi.

* Bifokālās lēcas. Tās paredzētas skaidras tuvuma un tāluma redzes nodrošināšanai vienlaikus. Lēcas apakšējā daļā ir lodziņš ar optisko stiprumu, kas der, lai skatītos tuvumā, augšdaļā lēcas stiprums pielāgots tālumam.

* Progresīvās jeb multifokālās briļļu lēcas. Tajās ir pakāpeniska optiskā stipruma pāreja, nodrošinot labu redzamību jebkurā attālumā. Lēcas augšdaļā ir optiskais stiprums, kas ļauj redzēt tālumā, stiprums lēcas vidū pielāgots, lai skatītos vidējā attālumā, bet lēcas apakšdaļā – lasīšanai jeb redzamībai nelielā attālumā.

* Polarizētais pārklājums (saulesbrillēm). Pasargā no apžilbšanas. Īpaši noder autobraucējiem un tiem, kam patīk ziemas sporta veidi un atpūta pie ūdens, – visur, kur saules gaisma atstarojas, sagādājot acīm papildu slodzi.

Optometristes piebilde. Var būt saulesbrilles ar polarizēto pārklājumu no ārpuses un dzidrināto no iekšpuses. To, kas tādas nēsā, neapžilbinās gaismas uzzibsnījums no aizmugures, skatīties netraucēs sauleszaķīši briļļu iekšpusē.

* Spoguļpārklājums (saulesbrillēm) – papildus atstaro gaismu. Iecienījuši sportisti, kalnos kāpēji.

Stikla vai plastikāta?

Joprojām ir iespējams pasūtīt brilles ar stikla lēcām. Plastikāts ir vieglāks, nav tik trausls, ir lētāks, vieglāk kopjams. Stiklu savukārt izvēlas tie, kam jāstrādā putekļos, piemēram, celtnieki. Sīkās daļiņas stiklu tik drīz nenoskrāpē, šāda lēca kalpo ilgāk.

Polikarbonāta briļļu lēcas iesaka bērniem, jo tās ir izturīgākas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.