Briļļu vietnieces – kontaktlēcas 0

Daudzi labprātāk nekā glītas, dažādām vajadzībām atbilstošas brilles izvēlas kontaktlēcas. Tās palīdz labāk redzēt, turklāt netraucē aktīvi kustēties. Arī neaizsvīst un nespiež degunu kā acenes.

Reklāma
Reklāma

 

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 170
Lasīt citas ziņas

Savos skolas gados nevarēju saskatīt uz tāfeles rakstīto. Nēsāju brilles, taču redze arvien pasliktinājās. Acu ārste ieteica pasūtīt kontaktlēcas, kas tolaik bija liels retums. Savukārt cita daktere bažījās, ka dauzoties es ar tām varētu savainot acis. Lēcu iegāde tika atlikta, taču tuvredzība arvien progresēja.

Tomēr pienāca brīdis, kad beidzot tiku vaļā no nīstajām brillēm. Joprojām atceros sarmas kristāliņus uz zālē sabirušajām rudens iekrāsotajām lapām. Nemaz nezināju, ka pasaule ir tik skaista – vēl nekad nebiju redzējusi tik skaidri!

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunatklāsmes prieks atsvēra nepatīkamās sajūtas, kas radās, ievietojot acīs šausmīgi cietos stikliņus. Nebija viegli pie tiem pierast.

Redze vairs nepasliktinājās. Tikai pēc laika lēcas nez kādēļ arvien biežāk sāka grauzt. Atklāju, ka komfortablāk jūtos ar to jaunākajām mīkstajām māsām. Vienīgi tās bija cītīgāk jākopj – katru dienu jāsterilizē. Tagad šo procesu aizstāj speciāli šķidrumi.

Daudzus gadus jutos tik labi, ka par brillēm gandrīz aizmirsu un mēdzu arī grēkot. Reizēm, nakšņojot ārpus mājas, lēcas neizņēmu no acīm. Citkārt, kad tām paredzētais mūžs bija beidzies, jaunas uzreiz neiegādājos. Šķita: kas gan tur liels, ja pastaigāšu dažas dienas ilgāk! Taču vēlāk acis sāka protestēt – grauza, asaroja, apsarka.

Ārsts ieteica atkal sākt valkāt cietās lēcas, kas esot veselīgākas, taču es atklāju, ka optikas salonos var iegādāties glītus briļļu rāmjus. Tomēr tuvākajā laikā plānoju sākt visu no jauna. Vienmēr ar brillēm negribu staigāt.

 

Katram savas lēcas

Optometriste Ita Zviedre nepiekrīt uzskatam, ka acīm draudzīgas var būt tikai brilles. Precīzi pielāgotas kontaktlēcas, ievērojot to valkāšanas un kopšanas režīmu, nekaitē. Paviršību gan tās nepiedod – agrāk vai vēlāk cieš acis.

 

Precīzi pielāgotas kontaktlēcas, ievērojot to valkāšanas un kopšanas režīmu, nekaitē. Paviršību gan tās nepiedod – agrāk vai vēlāk cieš acis.

 

Pirmais priekšnoteikums, lai tiktu pie briļļu aizvietotājām, ir rūpīga acu pārbaude. Tās mēdz izmeklēt ar speciālu aparātu topogrāfu, pārbaudot radzeni 22 tūkstošos punktu, jo šī acs daļa gluži kā pirkstu nospiedumi katram ir ļoti atšķirīga.

Reklāma
Reklāma

Kontaktlēcas iedala divās galvenajās grupās – mīkstajās un cietajās, taču pavisam ir vairāki simti veidu pēc to ģeometriskās uzbūves un redzes korekcijas iespējām. Tām ir ne tikai dažādi materiāli, bet arī atšķirīgs pieļaujamais nēsāšanas ilgums, izmērs un krāsa.

Jo izglītotāka sabiedrība, jo vairāk lieto gāzu caurlaidīgās jeb cietās kontaktlēcas, kuru priekšrocība ir daudzveidība un individuāla pielāgošanas iespēja, atzīst speciāliste.

Senāk cietās lēcas gatavoja no slikti elpojošiem materiāliem, kas nebija kopjami, tādēļ acis cieta no skābekļa bada un mēdza rasties komplikācijas. Tagad tās ir krietni elastīgākas un gandrīz tikpat komfortablas kā mīkstās. Tās bieži vien ļauj redzēt tik skaidri kā vēl nekad agrāk.

Gāzu caurlaidīgās lēcas ir vieglāk izņemt no acīm. To dara ar speciālas ierīces palīdzību, tā dēvēto piesūceknīti, tādējādi samazinot arī to bojāšanas un pazušanas iespēju. Agrāk tās izdabūja laukā, vienkārši pavelkot augšējo plakstiņu. Taču, izmantojot šo metodi ilgstoši, plakstiņi noslīd, acu sprauga sašaurinās un ar laiku kontaktlēcas vairs nav iespējams nēsāt.

Cietās briļļu vietnieces drīkst valkāt 12–14 stundas dienā. Tās kalpo līdz pat diviem gadiem – ilgāk nekā to mīkstās māsas.

Gāzu caurlaidīgajām lēcām nevar izrakstīt recepti kā brillēm. Pat, ja tās valkātas jau agrāk, nav vēlams iegādāties citas firmas ražojumu bez optometrista konsultācijas un uzlaikošanas, jo iespējamas materiālu, kā arī līdz pat 30 parametru atšķirības, kas var ietekmēt labsajūtu un redzes asumu. Speciālists piemeklēs katrai radzenei atbilstošākos izliekumus gan kontaktlēcas centrā, gan tās perifērijā, pēc vajadzības izmainīs kādas zonas apjomu, liekumu vai stāvumu, kā arī uzlabos tās ar speciālu maliņu izveidošanu. Jo tās precīzāk pagatavotas, jo stabilāk sēž uz acs, ir veselīgākas un nodrošina labāku redzes kvalitāti.

Pieprasītākas gan ir mīkstās lēcas, taču tās izgatavo standartizēti. Tām nav iespēju mainīt parametrus – izvēloties noteiktas firmas vai materiāla ražojumu, var variēt tikai optisko stiprumu un kopējo liekuma rādiusu.

 

Ieliec un – aizmirsti?

Acīm vistīkamākās ir vienai dienai paredzētās mīkstās kontaktlēcas. Tās īpaši labi noder ceļojumos, kad nav to kopšanai piemērotu apstākļu, kā arī nelietojot regulāri. Piemēram, ja mēnesi ilgai lietošanai domātās lēcas pēc iepakojuma atvēršanas izmantotas vien pāris reizes, pēc attiecīgā laika tās jāmet laukā, jo bijusi saskarsme ar gaisu un acīm un, iespējams, sākuši vairoties mikrobi. Protams, dažu dienu laikā nekas slikts nenotiks, taču regulāra un ievērojama lēcu lietošanas laika pārsniegšana var beigties ar sarežģījumiem.

Jaunākās paaudzes mīkstās silikona hidrogela lēcas nodrošina iespējami augstāko skābekļa daudzuma piekļuvi radzenei, šajā ziņā līdzinoties gāzu caurlaidīgajām kontaktlēcām. Tās no acīm drīkst neizņemt veselu mēnesi. Izklausās ļoti vilinoši, tomēr speciālisti iesaka kādreiz acis atpūtināt un lēcas notīrīt, jo, aplīpot ar putekļiem un citiem netīrumiem, mazinās to gaisa caurlaidība. Iedomājieties, kāda būtu pašsajūta, veselu mēnesi nenovelkot kurpes!

 

Krāsainās briļļu vietnieces, ko sievietes mēdz lietot izskata mainīšanai, to materiāla un iestrādātā pigmenta dēļ neizceļas ar sevišķi labu gaisa caurlaidību, tādēļ tās nav ieteicams turēt acīs ilgas stundas.

 

Krāsainās briļļu vietnieces, ko sievietes mēdz lietot izskata mainīšanai, to materiāla un iestrādātā pigmenta dēļ neizceļas ar sevišķi labu gaisa caurlaidību, tādēļ tās nav ieteicams turēt acīs ilgas stundas.

Diemžēl daudzi aizmāršības, taupības vai nevaļas dēļ mēdz pagarināt noteikto lēcu valkāšanas laiku. Tad to materiāls aizķep ar olbaltumvielām, taukiem, sāļiem, asaru sastāvdaļām, gļotām un sliktāk laiž cauri gaisu. Sāk izdalīties alerģiju izraisošas vielas, un bojātajā acs gļotādā var attīstīties infekcija.

Radzene, atrodoties pastāvīgā skābekļa badā, mēdz kļūt jutīga un ātri iekaist. Pašā sliktākajā gadījumā uz tās var veidoties čūla, kuru izārstēt iespējams tikai slimnīcā.

 

Redzi labo naktī

Tie, kuriem netīk lietot lēcas vai brilles, var izmantot nakts lēcas, kas, aizverot plakstiņus, ar to smagumu un speciālo kontaktlēcas apveidu palīdz izveidot tādu radzenes virsējā šūnu slāņa formu, kas uzlabo redzi. Tiesa, tas notiek tikai tad, ja tuvredzība nepārsniedz –4,5 dioptrijas, bet astigmatisms nav lielāks par 1,5 dioptrijām.

 

Tie, kuriem netīk lietot lēcas vai brilles, var izmantot nakts lēcas, kas, aizverot plakstiņus, ar to smagumu un speciālo kontaktlēcas apveidu palīdz izveidot tādu radzenes virsējā šūnu slāņa formu, kas uzlabo redzi.

 

Šīs lēcas nerada diskomfortu, jo gatavotas no speciāla pilnībā gaisu caurlaidīga materiāla. Neērtības var būt vienīgi pirmajā nedēļā neilgu brīdi pēc ielikšanas.

Lai gūtu efektu, ar aizvērtiem plakstiņiem nepieciešams gulēt vismaz sešas stundas. Izņemot lēcas tūlīt pēc pamošanās, pilnīgi skaidra redze saglabājas vienu līdz divas dienas.

 

Ko lēcas liedz

Ar tām, izņemot silikona hidrogela un nakts lēcas, nedrīkst gulēt, jo citādi acis cieš no skābekļa bada. Tās jāizņem pirms sauļošanās solārijā.

No rīta lēcas nevajadzētu ielikt ātrāk kā 40 minūtes pēc piecelšanās, jo radzene vēl nav atmodusies, acīm trūkst skābekļa, tās ir sausākas nekā parasti.

Ar lēcām nedrīkst iet pirtī, jo to materiāls neiztur par 50 grādiem augstāku temperatūru un mēdz pielipt acīm tik cieši, ka var nākties doties pēc palīdzības uz slimnīcu.

Atrodoties frizētavā, labāk uzlikt brilles, lai uz lēcām nenokļūtu matu lakas nosēdumi.

Sausu un jutīgu acu īpašniekiem tās vēlams izņemt pirms lidojuma, jo kondicionētais gaiss lidmašīnā ir pamatīgs acu žāvētājs.

Ar lēcām nav ieteicams peldēt. Iekļūstot acīs ūdenim, tās iespējams pazaudēt, bet vēl lielāka nelaime ir iedzīvošanās sēnīšu vai citā infekcijā. Nevēlamas sīkbūtnes mīt visās ūdens tilpnēs, tostarp peldbaseinos, un tām ļoti patīk apmesties ērtajā vietiņā starp radzeni un kontaktlēcu.

 

Biežākās ķibeles, valkājot kontaktlēcas

* Lēcas grauž. Iespējams, acis ir sausas, iekaisušas, lēcas – netīras, ieplīsušas vai arī kreisā sajaukta ar labo. Vajadzētu doties pie speciālista, nevis censties mazināt diskomfortu ar mitrinošiem acu pilieniem. Nepārdomāti izvēlēti līdzekļi var aizķepināt lēcas, piesārņot tās ar to sastāvā esošiem konservantiem un stabilizatoriem, izraisot acu kairinājumu. Ja lieto mākslīgās asaras, labāk tādas, kurām šīs vielas nav pievienotas.

* Kopšanas šķidrums kož acīs. Radusies alerģiska reakcija. Iespējams, tas jāmaina pret citu. Varbūt tam beidzies derīguma termiņš. Ja iepakojums atvērts, pēc diviem trim mēnešiem neizlietotais šķidrums jāizlej, lai nekļūtu par barotni baktērijām.

* Uz lēcām nokļuvusi matu laka vai cits ķīmisks līdzeklis. Nevajadzētu censties pierast pie sliktākas pašsajūtas un turpināt tās valkāt, darot pāri acīm. Cietās lēcas var palīdzēt notīrīt speciālists ar īpašu šķidrumu. Ja tas neizdodas, tās jāmaina pret jaunām.

* Miglojas redze. Varbūt ir iekaisusi radzene vai bojāta kontaktlēca. Iespējams, progresē tuvredzība vai tālredzība, veidojas katarakta, glaukoma vai radies tīklenes bojājums.

* Lēca aizslīdējusi aiz plakstiņa. Iespējams, tā izkustējusies no vietas, berzējot acis, vai nav precīzi pielāgota. Speciālists var palīdzēt dabūt to laukā.

* Radusies nepieciešamība izņemt lēcu, taču nav līdzi glabāšanas šķidruma. Cietās briļļu vietnieces kādu laiku var paturēt sausumā. Vēlāk tās cītīgi jāmazgā ar speciālajām ziepītēm un jāieliek glabāšanas šķidrumā uz vairākām stundām, lai tās dezinficētu un mitrinātu. Taču mīkstās aceņu aizvietotājas sausumā nespēs izdzīvot. Ar krāna ūdeni izlīdzēties nevar, jo tas nav sterils. Tātad – vienmēr jābūt līdzi lēcu mājiņai un speciālajam šķidrumam.

 

Svarīgi zināt

* Kontaktlēcas nedrīkst lietot, ja ir cukura diabēts, reimatiskas un dažas citas iekšķīgas slimības, kad tiek lietoti atsevišķi hormonu preparāti vai citi medikamenti, kas veicina pastiprinātu nosēdumu veidošanos uz lēcām, kā arī nomāc imunitāti un rada inficēšanās iespēju.

* Mīkstās briļļu vietnieces nav piemērotas, ja ir paaugstināts un nekompensēts acs iekšējais spiediens vai arī tās ir izteikti sausas.

* Kontaktlēcu valkātājiem vismaz reizi gadā būtu jāapmeklē acu ārsts. Nekavējoties tas darāms, ja rodas redzes traucējumi, acis ir izteikti apsārtušas, asaro un sāp.

 

Kontaktlēcas ir piemērotākas nekā brilles

* tuvredzīgajiem un tālredzīgajiem, it īpaši ar vidēju vai smagu pakāpi, kad acenes īsti labi nelīdz;

* ja redze katrā acī atšķiras par vairāk nekā divām dioptrijām;

* astigmatisma gadījumā, kad gaismas stari acī tiek lauzti nevienmērīgi un dažādās tās vietās nepieciešama atšķirīga redzes korekcija.

 

Vienīgi cietās lēcas var palīdzēt

* keratokonusa slimniekiem, kuriem radzenes ir nelīdzenas gluži kā amerikāņu kalniņi;

* pēc radzenes, tostarp pašlaik bieži veiktajām redzes korekcijas operācijām ar lāzeru, kad mainās tās forma un virsma kļūst nelīdzena;

* ja kataraktas vai traumas dēļ izoperēta acs lēca, bet nav ievietota tās protēze.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.