×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.5°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
5. februāris, 2017
Drukāt

Anda Līce: “Izklausies redzēts” politiskais variants jeb kā paslēpties no atbildības (1)

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Un tad viņi cits aiz cita ieiet kādā mums neredzamā telpā, lai, izmainījušies līdz nepazīšanai, parādītos pilnīgi citā veidolā. Tā notiek televīzijas šovā “Izklausies redzēts”. Bet tā notiek arī dzīvē.

Viens no brīnumaino pārvērtību liftiem ir nāve. Pārvērtības notiek neatkarīgi no tā, pirms cik gadsimtiem kāds šajā liftā ir iekāpis. Izšķirošais ir, vai sakrīt laikmetu frekvences. Krievijā joprojām uz pjedestāla stāv Staļins, jau runā par pieminekļa celšanu Feliksam Dzeržinskim, nesen ir atklāts monuments Ivanam Bargajam un piemineklis Krievzemes kristītājam kņazam Vladimiram – par morālām autoritātēm pasludinātiem vēstures personāžiem, ar kuriem šodien negribētos satikties. Savā laikā nīstos un lādētos atkal pielūdz – viņu neskaitāmie upuri klusē, un viņu nodarījumi joprojām nav nosodīti. Ar viņu vārdu attaisno mūsdienu Krievijas politiku attiecībā gan uz savu tautu, gan pārējo pasauli. Krievijas prezidenta Putina teiktajiem atslēgas vārdiem, ka čekists nemēdz būt bijušais, vajadzētu atskurbināt to pasaules daļu, kura nepiedzīvoja padomju okupāciju. Taču tas ir gandrīz neiespējami, ja nav līdz kaulam sajusts.

Viens no brīnumaino pārvērtību liftiem ir vara ar saviem spēles noteikumiem. Gribi spēlēt, pieņem noteikumus, negribi – ej, kur acis rāda. Atsakoties no varas piedāvātajām iespējām, nemaz nav tik daudz to vietu, kur pa šauro patiesības ceļu iet. Mainoties paaudzēm, gadu tūkstošiem atražotā cilvēku daba nodrošina pēctecību gan labā, gan arī sliktā nozīmē. Un mēs redzam – politikā ienāk jauni, labi noauguši ļaudis, kuri jau ir pabijuši brīnumaino pārvērtību liftā un nebūs tie, kas ies šauro patiesības ceļu. Tas sagādā vilšanos, tomēr uz jaunajiem liktās cerības, par laimi, neatceļ.

Neko lielu vara it kā neprasa – vien šādas tādas mazas pretimnākšanas, nevainīgas vienošanās, balsojumus vai no tiem atturēšanos, kāda jautājuma atlikšanu, lēmuma novilcināšanu. Vara ir sargājošs ietvars, kurā paslēpties no atbildības. Kad nu kāds ir kaut ko pamatīgu savārījis, tad viņa partija vai frakcija no viņa labākajā gadījumā tikai norobežojas un ne ar kādiem līdzekļiem nav piespiežama likt vainīgajiem iet, kur acis rāda. Jo, ja viņš tiešām tur ies, tad muti vairs neturēs. Varas neredzamās daļas micēlijs ir smalks tīklveidīgs veidojums, un tiem, kas, vislabāko nodomu vadīti, grasās nonākt varas laukā, ir jānovērtē šā lauka neredzamā daļa un iepretī tai savas personības struktūra un briedums.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Izskaties dzirdēts,izklausies redzēts…Vēl nav atklāts-personības degradācija ,alkohola delirija vai vienkārši dzemdību traumas sekas.Šorīt no Skonto dzirdēju tādu pērli kā Eiropas reģions.Droši vien,domāja mums labi zināmo Eiropu.Bet Latgali jau vispār vairs citādi neizrunā kā par Latgales reģionu,ja nu vienīgi vēl tautiskās Tihovsku ģimenes izpildītās dziesmās.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+