Kultūra
Māksla

Brīnumi “Lielzemes muzejā” 0

Vienā no neparastākajām un demokrātiskākajām mākslas telpām Latvijā mākslas stacijā “Dubulti” šobrīd apskatāma jauna intriģējoša izstāde – “Lielzemes muzejs”, ko veido grandiozi objekti, trauslas vīzijas un šķietama anonimitāte.

Izstādes kuratore, mākslas zinātniece Inga Šteimane stāsta, ka trīs autori – tēlnieks Aigars Bikše, gleznotājs Andris Vītoliņš un filozofs Kārlis Vērpe – nav sadarbojušies klasiskā izpratnē, bet rīkojušies, cits citu redzot, cits par citu domājot. Savā ziņā tuvojušies pašu aprakstītai utopijai, kurā, kā atzinis Kārlis Vērpe, “neviens nav tiesīgs jūsu vietā izlemt, ko domāt, runāt un sociālā plānā darīt” un kurā “šāda brīvība neparedz bezatbildību”, bet gluži otrādi – “paredz krietni vien atbildīgāku cilvēku sabiedrību, kurā katram pašam ir vismaz potenciāls saprast un zināt, ko dara, un spēja par to sniegt norēķinu”.

Projekts sākts pirms gada ar nojaušamu stāstu par Latvijas simtgades utopisko kaķi-kurš-staigā-kur-pašam-tīk un saknēm, kuras ir visam, kas dzīvs. Inga Šteimane teic, ka izstādes mākslinieciskais pārsteigums ir postmodernisma šķietami nekam nederīgās mācības “viss ir viss” pārvēršana funkcionējošā darbarīkā, kas ļāvis autoriem izveidot izstādes poētisko infrastruktūru, pa kuru plūst formas “saldā meldija” (Aspazija). Tā ir nevis abstrahēšanās no pasaules, bet gan abstraktā izlobīšana no pasaules. Projektā pirmo reizi piedalās arī fotogrāfs Reinis Hofmanis.

Izstāde notiek, pateicoties Jūrmalas pilsētas domes un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam.

LA.lv