×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
22. marts, 2016
Drukāt

Brisele. 22. marts (8)

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

Ina Strazdiņa, Latvijas Radio Briselē, īpaši “Latvijas Avīzei”

Šai vajadzēja būt vienai no tām žurnālistes dienām, kurā viss ir skaidrs jau no agra rīta. Darbi domās sadalīti, saplānoti, paredzēti. Viens no tiem, starp citu, sīkāk izpētīt par teroraktiem Parīzē aizdomās turamā Salaha Abdeslama advokātu Svenu Mariju, kurš Beļģijā pazīstams kā kriminālo autoritāšu aizstāvis, taču nevienu no viņa iepriekšējām lietām, saprotams, nevarētu salīdzināt ar šo.

Tas bija mirklis, un visi rīta nodomi izdzisa, kā vēja brāzmas aizslaucīti. BBC lentē plaiksnīja karstas ziņas – Briseles starptautiskajā lidostā sprādzieni. Sociālajos tīmekļos cita pēc citas parādījās fotogrāfijas ar dūmojošiem termināļiem, izmisušiem cilvēkiem, policiju. Pirmajā mirklī vilcinājos ticēt – Abdeslams taču nedēļas nogalē notverts, varbūt kāda tehniska kļūme… Nē, ne tuvu! Ļaunākais, ko spējām iedomāties, – terorakts.
Un tad otrs zibens spēriens – sprādzieni Mālbēkas metro stacijā, kas ir pa vidu līnijai, ko ļoti daudzi cilvēki izmanto, lai no Eiropas Savienības institūciju centra nokļūtu Centrālajā stacijā vai Briseles vecpilsētā. Viena no dzīvākajām artērijām pilsētas pulsā.

Kad tur nonācu, kauca glābšanas dienestu sirēnas, gaisā jautās nepatīkams, ass dūmu smārds, teritoriju operatīvi bija norobežojusi policija ar lentēm, nelaižot nevienu tālāk. Daži noskrējušies žurnālisti, kuri mēģināja sadalīt savu darba ritmu starp asiņojošo Briseles lidostu un jauno nelaimi Briseles metro stacijā…

No blakus ielām teciņiem plūda izbiedēti cilvēki, kurus policija bija evakuējusi no blakus esošajiem namiem. Dažs vēl mēteli neuzvilcis, trīcošs no šoka un Briseles dzestrā, pavasarīgā gaisa. Kāda skolotāja ar piecām izbiedētām pusaudzēm sporta tērpos meklēja drošāku vietu. Policisti, kā tas Beļģijā ierasts, pacietīgi, laipni skaidroja, bet visu apmulsušo pulciņu stūma tālāk nost no notikuma vietas, pārceļot barjeras un lentes, sakot, ka jāvirzās nost, arī šeit nav droši. Ielas galā, tālāk prom pāri policijas lentēm, varējām redzēt, kā plūst drūma, sirreāla upe – ugunsdzēsēji, glābēji lielās dzeltenās ķiverēs stumj ratiņus ar ievainotajiem, daudzi klibo, ietīti segās, cilvēki – cits citu apskāvuši, lēni, kā bez emocijām, kā filmās.

Mobilo tālruņu līnijās iestājās haoss, un tās vienkārši apklusa. Pārāk daudz cilvēku centās vienlaikus sazvanīt savus tuviniekus, draugus, paziņas, uzzināt, vai sveiki, veseli, kurš bijis lidostā, kurš varbūt metro, kas noticis.

Atgriežoties birojā, uzzināju, ka kāds mans ļoti tuvs draugs ar savu mazo dēliņu taksometra kavēšanās dēļ nenonāca lidostā tieši sprādziena brīdī. Viņš gribēja lidot uz Latviju.

Pirms tam Brisele jau vairāk nekā gadu bija pieradusi pie karavīriem formās un automātiem rokās stāvam pie vēstniecībām, viesnīcām, skolām, lidostās, dažādās publiskās vietās, pat Ziemassvētku tirdziņā. No rīta, ejot garām, ja acis satikās, laipni un patīkami sveicinājāmies. Pierada arī pie bruņutransportieriem ielu malās, iestāžu pagalmos. Pārdzīvoja arī vairākas terorisma augstākā – ceturtā līmeņa – trauksmes dienas uzreiz pēc teroraktiem Parīzē. Saprata un ļoti nenoskuma, kad Jaunā gada naktī drošības dēļ vecpilsētā atcēla uguņošanu. Atviegloti uzelpoja, kad pēc vairāku mēnešu operācijām un māju un dzīvokļu kratīšanām Molenbekā pagājušās nedēļas nogalē beidzot notvēra tik ilgi meklēto Abdeslamu. “Nekas vēl nav galā,” teju kā paredzēdamas, teica Beļģijas varas iestādes. “Abdeslams nebija viens, un viņš bija plānojis teroraktus Briselē.” Un to visi uztvēra lietišķi. Mediji pierakstīja, noziņoja. Un tad pienāca otrdiena, 22. marta rīts, ar ārkārtīgi spožu sauli, kas miglu un mākoņu allaž māktajā pilsētā ir liels retums. 22. marta rīts ar sprādzieniem lidostā un metro…

Līdz vakaram zinājām, ka ir vairāk nekā 30 bojāgājušo, vairāk nekā 200 ievainoto.
Tas bija noticis, no kā baidījāmies, par ko negribējām domāt, bet zemapziņā jutām, ka nav neizbēgami – terorakts Briselē par spīti karavīriem, bruņutransportieriem, drošības direktīvām cilvēku visdzīvākajās vietās, stundā, kad visam vajadzētu sākties, nevis melni izdzist.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Cienījamā žurnāliste, varbūt Jūsu spēkos ir noskaidrot, ko konkrēti ir izdarījis katrs no mūsu eirodeputātiem (kaut vai tikai laikā pēc Parīzes terora akta), lai kaut kas tāds kā šie terorakti vairs nekad nenotiktu? Kur un kā to var redzēt??? Kas ir panākts? Kas ir ierosināts? Ko DARA pašlaik?
  Ir aizdomas, ka labākajā gadījumā ir bijušas kādas pāris mēles pakulstīšanas mūsu radio par migrantu pieplūdumu kā par kaut ko diezgan vēlamu un noteikti atbalstāmu.

 2. tagad taču tiem “bēgļiem” pieleks, ka nevajag līst “drošajā” Eiropā?

 3. Tas ir drausmīgi! Atbildēt

  Tas ir drausmīgi, bēdīgi, bezgala skumji.
  Vienlaikus- pārņem milzīgas dusmas un nesapratne par to, ka eirovaldoņi joprojām dzīvo citā realitātē ar savām “atvērtajām durvīm”, velkamismu un idiotisko, neloģiski pārspīlēto “toleranci”.
  Jau apriebusies “dižvaldoņu- puspajoļu” birokrātiskā demagoģija par “eiropiešu solidarizēšanos”, “dižajiem labumiem” no migrantu nekontrolētās plūsmas, “līdzdarbošanos darba grupās, lai padomātu par to, ka jāpadomā” un viss cits eirobirokrātu totālais trulums un stulbums!

 4. Pastalpatriotiem komentu skricelētajiem …
  Kas ar jums cilvēki notiek ? Visur kur vien var Krieviju un ļauno Putinu pinat klāt ?
  Kas darās jūsu izkastrētajās smadzenēs ?
  Pastalas, ibio !
  Pipuks nestāv – Krievija vainīga, naudas nav – ļaunais Putins vainīgs …
  mērkaķu bars !

  • Bļauj kā gribi, bet politiskā šaha spēlē Putins ir Eiropu apspēlējis – kādu dzirdījis ar vīnu Krimas pagrabos, kādam jau naudīgs amats, kādam tas apsolīts, kāds papaijāts ar naudu ( kaut partija), kādu pabīdījis uz bezsaturīgu rīcību musulmaņu pasaulē un nu bauda sava darba augļus – migrantu pūļi un bumbu sprādzieni plus ES nestabilitāte, plus NATO nelaišana uz Austrumeiropu ( bāzes ar Merkeles svētību)…Tas jau atgādina tos laikus, kad ļoti veiksmīgi tika stutēts Hitlers ar PSRS metālu, naftu un graudiem karagājienam uz pārējo Eiropu un līdz 1941. gadam veiksmīgi . Jā līdz Hitlers saprata, ka pagrūsts zem Staļina Eiropas atbrīvošanas gājiena… Vai gaidāms jauns gājiens? Tas no ES saprašanas spējām…

 5. Nolēmu pasekot Krievijas TV me’dijiem un paanalizēt pēdējos. Tā vakar Tiešajā Ēterā neizturēja 2 pulkveži – Morozovs, Žirinovskis sirmo galvu Korotčenko un un jau falsetā sāka šantāžas runu uz Eiropu, ja Eiropa neatcels sankcijas u Eiropas valstu drošības struktūras nesadarbosies ar Krievijas drošības struktūrām ( t. i neielaidīs Eiropas struktūrās īkšā) , NO TERORISTIEM EIROPA DEGS BRIESMĪGĀS LIESMĀS..
  No šādas retorikas var droši secināt, ka 5000 krievu kaujinieki,kuri karo islāma valsts rindās , daudzi ir krievu specdienestu golovorezi , saistīti ar teroristu grupējumiem.
  Ja nonēms sankcijas un krievu spiegus ielaidīs Eiropas specdienestu datu bāzēs, tad APTURĒS TERORISTUS EIROPĀ.ŠANT\A\ZA, BRIESMĪGA ŠANTĀŽA. Tas arī norāda , ka Eiropa ir oilna ar krievu spiegiem.
  Jāizvērtē arī Ždanokas ikmēneša vizītes Makavā, kur ir iespējams, ka viņa var nodot specdienestiem aizkulišu runas un plānus, kas krieviem ļauj veidot savas pretdarb;ības puzli pret ES. Beigsim būt naivi un iegaumēsm, ja pret Latviju sāksies kāda kampaņa, NEVIENS NETIKS ŽĒLOTS NE PĒC VALODAS, ĀDAS KRĀSAS, JO MŪS UZSKATA PAR FAŠISTIEM.. Tā brēc Žirinovskis, ka slienas lido pa gaisu. Žeļezņaks un ar kailo galvu un kalsnais bārdainais bļauj kā to darīja Ģēbels! Viņiem ir nostaļģija pēc vācu nacistu gaumes un NACISMA!

 6. papildus pilsonis Atbildēt

  Gaidīju rīta komentārus par ES referendumu Britu salās un saistību ar Briseles bumbu spridzināšanu. Viss kas tikai ne saistība komentāros – kāpēc tieši Beļģijā (briti bBeļģijas notikumus uzņem vissāpīgāk pat no I pasaules kara sākuma …). Protams tas arī tehniski visvieglāk, kur likumi ierobežoto policijas spēju darboties ar teroristiem – pat advokāti noķertiem uzreiz uzrodas…
  Ja skatāmies plašāk – Ledlauzis II – britu ES referendums un Kremļa smaidi par to… Jā un piezīmē īsi pirms referenduma ir jābut vel kādām plašām bumbošanām un blakus britu salām. Jā skumīga prognoze, bet savādāk nesanāks britus noskaņot negatīvi…

 7. Brisele ar sprādzieniem un visa Eiropa domās tur un tad jau zināmajā datumā 22. marts -Krievijas tiesa piespriež Savčenko 22 gadus cietumā . Sakritība vai arī atkal nejaušiba domu novēršanai no politiski tiesiskā farsa? ES analītiķi domājiet, kam kas izdevīgi ?

Draugiem Facebook Twitter Google+