Pasaulē
Eiropa

Brisele brīdina Britāniju 16


Tiso kundzes vaska figūru muzejā Londonā tikko izvietota premjerministres Terēzes Mejas skulptūra, bet to var nākties drīz aizvākt, jo viņas valdība var krist.
Tiso kundzes vaska figūru muzejā Londonā tikko izvietota premjerministres Terēzes Mejas skulptūra, bet to var nākties drīz aizvākt, jo viņas valdība var krist.
Foto – EPA/LETA

Pirms breksita sarunu sestās kārtas, kas 9.novembrī sākās Briselē, Eiropas Savienības amatpersonas neoficiāli brīdinājušas Britāniju, ka tai ir mēnesis laika, lai atklātu tās piedāvāto izstāšanās rēķinu, ja Londona grib vēl decembrī sākt sarunas par tirdzniecības līgumu ar ES.

ES decembra samitā netiks apspriestas vadlīnijas sarunām par breksita pārejas posmu un nākotnes attiecībām starp Londonu un Briseli, ja Apvienotā Karaliste neatklās, kādu izstāšanās rēķinu tā būtu gatava maksāt, atzīmē izdevums “EUobserver”.

ES valstu vēstnieku apspriedē pirms breksita sarunu atsākšanas Francija un Vācija uzstāja, ka tālāku dokumentu gatavošana var sākties tikai tad, kad Britānija ir atklājusi savas kārtis. Virkne dalībvalstu pauda viedokli, ka dokumentu izstrādi nevajadzētu atlikt uz pēdējo brīdi pirms ES decembra samita, kurā Apvienotā Karaliste gribētu, lai 27 ES valstu vadītāji apstiprinātu sarunu ievirzīšanos pārejas posmā. “Pārejas posma vadlīnijas netiks apspriestas, ja nebūs pietiekama progresa citos jautājumos,” izteicies avots ES sarunvedēju grupā, ar to domājot Londonas saistības ievērot Britānijā dzīvojošo ES pilsoņu intereses.

Londona grib lielāku skaidrību par nākotnes attiecībām ar ES, bet Brisele vēlas uzzināt, cik Apvienotā Karaliste būtu gatava maksāt par saistībām, ko tā savulaik uzņēmās kā ES dalībvalsts.

ES sarunvedēju grupas vadītājs Mišels Barnjē atkārtoti brīdinājis, ka pirms pārejas posma vadlīniju apspriešanas jāpanāk lielāks progress trīs svarīgākajās jomās – par abu pušu pilsoņu tiesību ievērošanu, robežlīnijas statusu starp Ziemeļ­īriju un Īriju un finanšu izkārtojumu. Eiroparlaments, kam ir pilnvaras apstiprināt breksita vienošanās galīgo variantu, uzstāj, ka Britānijā dzīvojošo ES pilsoņu reģistrācijai jābūt bez maksas, vienas ģimenes locekļiem aizpildot vienu deklarāciju.

Apvienotās Karalistes delegācijas vadītājs breksita sarunās Deivids Deiviss paudis cerību, ka sarunu gaitu izdosies paātrināt, lai ES virsotņu apspriedē decembrī sāktu pārejas posma vadlīniju apspriešanu.

Britu mediji atzīmē, ka breksita sarunu gaitu var sarežģīt premjerministres Terēzes Mejas valdības nestabilitāte. Nedēļas laikā dažādu iemeslu dēļ atkāpušies divi ministri, un viņiem var sekot vēl citi. Valdošās Konservatīvo partijas rindās aug neapmierinātība ar premjerministres Mejas nespēju stabilizēt valdības darbu. “Mejai ir aptuveni mēnesis laika, lai sakārtotu lietas,” raksta avīze “The Independent”, atsaucoties uz vārdā nenosauktu viņas valdības ministru.

LA.lv