×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. septembris, 2014
Drukāt

Briselē lemj par labu intervencei 
 (5)

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

Prezidējošās valsts Itālijas lauksaimniecības ministrs Mauricio Martina (centrā) pirms Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes ārkārtas sēdes ar kolēģiem spriež, kā palīdzēt lauksaimniekiem.

ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes ārkārtas sēdē Briselē piektdien panākta vienošanās par atbalsta pasākumiem pēc Krievijas ieviestajām sankcijām.

Lauksaimniecības ministri bija vienisprātis, ka atbalsta pasākumi un to apjoms ir jāsaista ar to, cik stipri attiecīgā nozare un konkrētās valsts ekonomika ir cietusi no Krievijas sankcijām, informē Zemkopības ministrija. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs diskusijās norādījis, ka ES lauksaimniecības budžets nevar būt vienīgais finansējuma avots atbalsta pasākumiem un tie ir jāparedz to valstu lauksaimniekiem, kuri visvairāk ir cietuši no Krievijas ekonomiskajām sankcijām.

Pēc Baltijas valstu, Polijas un Somijas uzstājīgām prasībām ir iedarbināti papildu instrumenti intervencē, pagarinot intervences periodu līdz 2014. gada beigām. Savukārt privātās uzglabāšanas periods tiks pagarināts līdz 2014. gada beigām, un papildus tiks atvērta iespēja saņemt atbalstu par siera un biezpiena uzglabāšanu. Tādējādi vairāk nekā pusi no privātās uzglabāšanas izdevumiem varēs kompensēt no ES līdzekļiem. ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Dačans Čološs sēdē uzsvēris, ka eksporta veicināšanas pasākumiem 2014. gada finansējums tiks dubultots.

Tikmēr pašmāju lauksaimnieki norūpējušies par piena cenas lejupslīdi. Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) Piena grupas vadītāja, z/s “Dimanti” saimniece Sandra Stricka novērojusi, ka piena iepirkuma cena aizvien samazinās. To gan nevarot teikt par piena produktu cenām veikalos. “Par cietajiem sieriem tas ir saprotami, jo tie ir ilgi jānogatavina, bet nav skaidrs, kāpēc svaigajiem sieriem un biezpienam cenas nerūk. Tas ir mistiski un nozīmē, ka kāds dzīvo uz zemnieku rēķina,” domā Sandra Stricka. Par to, kādu ietekmi notiekošais atstās uz piensaimniekiem, šonedēļ notiks diskusijas LOSP valdes sēdē.

Skarbi par notiekošo izsakās vairāki lielsaimnieki, prognozējot neskaitāmus atlaistus darbiniekus, kārtējo masveida aizbraukšana no valsts, dzīvnieku rindas uz kautuvēm un piena lopkopības fermu likvidēšanu. Latvijas pienīgāko govju saimniecībā “Kalna Dambrāni” saimniece Iveta Tīrumniece ir nobažījusies par notiekošo: “Ja piena iepirkuma cena samazināsies zem pašizmaksas, esam nolēmuši visu ģenētiski augstvērtīgo ganāmpulku pārdot, norēķināties ar bankām un pilnībā likvidēt piena lopkopības saimniecību.” “Kalna Dambrānos” nodarbināti 29 darbinieki un šobrīd valdot liela neskaidrība, kas notiks rīt, parīt vai pēc mēneša.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Piena produktu cenes veikalos paceltas pr 12% caurm’er’a. Ka man,vecam puikam,piensaaimniekus balst’it,ja J’us mani “”c’ukojhiet”‘ar’a ar savu “‘s’ikstul’ibu””?Mainiet attieksmi ar pater’et’aju.

  2. Tas,kas tagad notiek lauksaimniecībā ir nesaprotams! Pavasarī nācās ņemt vasarāju sēklu par astronomisku cenu, tagad pien cenas nekādas! Vēl ar tonepietiek, vajag piena lopkopi vēl kaut nost ar soda naudām par kvotu pārsniegšanu, bet ar to vēl nepietiek! Vajag būvēt kūtsmēslu bedres! Tajā pat laikā Vācijā Reinas krastā ganās bioloģiskie lopi, kurus turpat vēl piebaro un varat iedomāties, kur tie mēsli nonāk! Bet mums visu vajag sterili un pēc ES noteikumiem!!! Kur loģika??? Ar šo te vēl nepietiek, mums tak ir ACM!!! Visas cūkas vajag likvidēt nost!!! Tad kas mēs būsim pēc pāris gadiem? Ar ubaga tarbu kaklā??? Iesim lūgties uz pagastiem trūkumcietēja pabalstus??? Tad kam tie lauki vajadzīgi??? Vai tas nav primārais – strādāt laukos, ražot produkciju, ļaut nopelnīt strādniekiem un pašam saimniekam iztikt un pelnīt ar saražoto??? Ko tad valdība grib no mums? Varbūt lai beidzot sadūšojas un pasaka – mēs nebūsim ražotājvalsts, bet tikai patērētāji un ēdīsim tikai to, ko ES mums pievedīs???

  3. Pilnīgi piekrītu iepriekšējiem komentētājiem par mazo saimniecību iznīdēšanu. Un apzinātu iznīdēšanu! Vēl joprojām turpinās lielo saimniecību atbalstīšana, kur maksā papildus gan par lopiem, gan zemi, bet mazajiem nekā… Nākamgad mazajiem vairs nemaksās arī MLA par zemi, jo nesanāk tiešmaksājumos 5000 eiro gadā… Viņi, redz, neesot aktīvie zemnieki! Varbūt viņi strādā daudz aktīvāk nekā viens otrs politiķis, kurš sēdēs snauž? Apzināti ejam uz to, lai lauki būtu tukši, lai strādājošā vecuma ļaudis brauktu prom. Laukos vēl paliek pensionāri, bet drīz nebūs arī to… Būs aizauguši džungļi un varbūt kāds ķīnietis.

  4. Ir jau konkrēti atbildīgie par mazo saimniecību izputināšanu, īpaši piena nozarē, tie ir – KALVĪTIS,
    SLAKTERS, MIGLAVS, DZELZSKALĒJA, arī tagadējais Zemkopības ministrs DŪKLAVS atbalsta tikai lielu saimniecību veidošanu, kuri mērķtiecīgi to darīja un joprojām to dara. Jautājums tikai, vai kāds viņus sauks pie atbildības par lauku izputināšanu un cilvēku apzinātu padzīšanu no laukiem. Daži no viņiem atkal skatās Saeimas virzienā gaidāmajās vēlēšanās. Lietuvā un Polijā arī ir ļoti daudz mazu lauku saimniecību, bet neviens tur mazos neputina ārā tā, kā to dara pie mums. Alkatība un liela naudas kāre, kas piesegta ar ekonomiskiem saukļiem, ir ļāvusi šiem darboņiem stādīt dažu lielsaimnieku intereses augstāk par valsts interesēm.

  5. Diskriminējāt mazos zemniekus ar iepirkuma cenām, kamēr tie izzuda, daļu nogalinājāt ar specdienestu iesaistīšanu, lai tikai zemi sagrābtu, tagad gribat stutēt lielfermas, kuras bankrotēs pašas. Ja gribēsiet lai pastāv konkurētspējīga un galvassāpes neizraisoša lauksaimniecība, nāksies vien atgriezties pie mazajām lauku sētām. Bet bail tak, parādīsies daudz turīgu cilvēku, vēl savu partiju nodibinās, ko tad, kur tad uzbarosies mūsu politiķiem?

Draugiem Facebook Twitter Google+