×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
23. novembris, 2015
Drukāt

Brisele nāves draudu ēnā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Likumsargi meklē vairākus ļoti bīstamus teroristus, kuri plāno veikt asiņainus uzbrukumus Briseles iedzīvotājiem, līdzīgi kā tas notika Parīzē.

Nedēļu pēc traģiskajiem notikumiem Parīzē, kurā teroristu uzbrukumos bojā gāja 130 cilvēku, sestdien Briselē tika izsludināts augstākais terorisma draudu līmenis, kas atstāts spēkā arī vakar.

Amatpersonas neslēpj – draudi ir reāli. Likumsargi meklē vairākus bīstamus un labi bruņotus teroristus, kas ir gatavi rīkoties, īstenojot Parīzes asiņaino uzbrukumu scenāriju. Pastāvot nopietnām bažām par teroristu plānotiem uzbrukumiem, nedēļas nogalē Beļģijas galvaspilsētā slēdza metro stacijas, muzejus, kinoteātrus, tirdzniecības centrus un citas sabiedriskas iestādes, kurās varētu pulcēties daudz cilvēku.

 

Augstākais terora draudu līmenis

Briselē, kurā, kā tiek uzskatīts, teroristi kaldināja asiņainos uzbrukumus Parīzei, terora draudu līmenis tika palielināts līdz augstākajai – 4. pakāpei, kas nozīmē ļoti nopietnus un nenovēršamus draudus. Citviet Beļģijā uzsludināts 3. pakāpes terora draudu līmenis. Beļģijas Nacionālais krīzes centrs aicināja iedzīvotājus izvairīties no pārpildītām vietām, piemēram, sabiedriskā transporta pieturvietām, iepirkšanās centriem un pasākumiem galvaspilsētā. Tāpat tika rekomendēts atcelt ieplānotos koncertus un sporta spēles. Augstākais trauksmes līmenis attiecināts arī uz Briseles lidostu, kas atrodas ārpus pilsētas robežām. Sākotnēji varasiestāžu sniegtā informācija par iespējamo iedzīvotāju apdraudējumu un plānotajiem uzbrukumiem bija skopa. Beļģijas premjerministrs Šarls Mišels vien paziņoja, ka ir “diezgan precīza informācija, ka ar sprāgstvielām un šaujamieročiem bruņotas personas vairākās pilsētas vietās varētu veikt uzbrukumus”. Beļģijas premjera teikto citē BBC.

 

Turpina teroristu medības

Vakar, kad Briselē tika atstāta spēkā augstākā terorisma trauksme, amatpersonas atklāja, ka likumsargi meklē vairākus ļoti bīstamus un labi bruņotus teroristus, kuri plāno veikt asiņainus uzbrukumus Briseles iedzīvotājiem, līdzīgi kā tas notika Parīzē. Viens no tiem varētu būt 26 gadus vecais Briseles iedzīvotājs Salahs Abdelslams, kura meklēšanā iesaistīti plaši policijas spēki, vēsta BBC. Bēguļojošais vīrietis ir cieši saistīts ar 27 gadus veco marokāņu izcelsmes Beļģijas pilsoni Abdelhamidu Abaaudu, kurš tiek turēts aizdomās par Parīzes teroraktu organizēšanu. Viņš trešdien gāja bojā Francijas policijas un armijas kopīgi īstenotās specoperācijas laikā Sendenī dzīvoklī. Abdelslams saviem draugiem atklājis, ka šobrīd viņš slēpjas Briselē un mēģinās atrast veidu, kā nokļūt uz Sīriju, vēsta “ABC News”. Likumsargi pieļauj, ka viņš ir bruņojies ar pašnāvnieku jostu un var to detonēt aizturēšanas brīdī vai veikt uzbrukumu kādā vietā, kur pulcējas cilvēki. Teroristam vajadzējis uzspridzināties jau Parīzē, tāpat kā to uzbrukumā bāram izdarīja viņa brālis Brahims, taču viņš kaut kādu iemeslu dēļ pārdomājis. Beļģijas premjers vakar paziņoja, ka terorisma trauksmes augstākais līmenis tiks saglabāts līdz brīdim, kamēr tiks notverts Abdelslams. Vakar Beļģijas iekšlietu ministrs Jans Jambons atklāja, ka likumsargi aizdomās par iespējamu uzbrukumu plānošanu meklē vēl vairākas personas. “Situācija mainās ik pa minūtei. Man nav iemesla to slēpt – draudi ir reāli, bet mēs strādājam dienu un nakti, lai tiktu galā ar šo situāciju,” ministra teikto citē britu izdevums “The Guardian”. Pagājušajā nedēļā Beļģijas galvaspilsētā Briselē notikuši vairāk nekā 30 policijas reidu, kuros policija meklējusi personas, kuras, iespējams, saistītas ar terora aktiem Parīzē. Kopumā šajos reidos aizturēti 22 cilvēki. Vienam no aizturētajiem izvirzītas apsūdzības par saistību ar uzbrukumiem Parīzē. Šīs personas identitāte netiek atklāta. Par saistību ar 13. novembra teroraktiem nedēļas nogalē Turcijā aizturēts 26 gadus vecais marokāņu izcelsmes Beļģijas pilsonis Ahmets Dahmani. Viņš, iespējams, izvērtējis un izplānojis vietas, kurās varētu notikt uzbrukumi, lai būtu pēc iespējas vairāk upuru. Dahmani tika arestēts kopā ar diviem sīriešiem, kuriem bija jāpalīdz viņam nokļūt Sīrijā.

 

Briseles centrā neierasts klusums

Sestdienas pievakarē un vakar citkārt ļaužu pārpildītais un dzīvīgais Briseles centrs bija kā izmiris. Slēgti daudzi mazie veikaliņi Briseles centrā, nedarbojās arī kafejnīcas un restorāni. Tukšajās un klusajās ielās patrulēja bruņoti karavīri un policija. Retais garāmgājējs, kas uzdrošinājies iziet uz ielas, tiek rūpīgi pārbaudīts, tostarp pārmeklētas viņu somas. “Sajūta ir biedējoša,” atzīst kāds garāmgājējs, tomēr uzsver, ka neļaus teroristiem izjaukt viņa brīvdienu plānus: “Ir jāturpina dzīvot kā parasti”. Briseles iedzīvotāji ar sapratni izturas pret palielinātajiem drošības pasākumiem pilsētas ielās, un īpaša panika iedzīvotāju vidū nav vērojama, uzsver vairāki ārvalstu mediji. “Ko mums darīt? Slēpties? Tam nav nekādas nozīmes, jo neviens nezina, kur notiks nākamais teroristu uzbrukums,” intervijā “Euronews” atzīst kāda Briseles iedzīvotāja.

Nedēļas nogales plāni izjaukti arī daudziem tūristiem, kas klaudzina pie slēgto muzeju durvīm un ar bažām vēro armijnieku rosīšanos pie populāriem apskates objektiem. “Ir bail par to, kas varētu notikt. Tomēr visapkārt ir daudz policistu un mēs ceram, ka situācija tiek kontrolēta,” atzīst tūrists no Itālijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+