Foto – AFP

Briselē notiek ES un Ķīnas samits 0

Šodien Briselē notiek Eiropas Savienības un Ķīnas virsotņu apspriede, kurā tiks pārrunāta gan ekonomikas izaugsmes veicināšana, gan aktuālākie starptautiskās politikas jautājumi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Lasīt citas ziņas

“Samits notiek laikā, kad globālās ekonomikas izaugsme palēninās, bet starptautiskajā vidē izaicinājumi kļūst arvien lielāki,” teikts Briseles izplatītajā paziņojumā. ES ir Ķīnas lielākais eksporta noieta tirgus, bet Ķīna ir ES lielākais tirdzniecības partneris aiz ASV. ES un Ķīnas savstarpējās tirdzniecības apjoms pērn sasniedza teju 430 miljardus eiro (302,2 miljardus latu). “Abas puses atzīst, ka ES un Ķīnas stratēģiskās partnerības stiprināšana ir svarīga, lai spētu pārvarēt šos grūtos laikus,” teikts ES paziņojumā.

Ķīnas premjerministram Veņam Dzjabao šodien paredzēta tikšanās ar ES prezidentu Hermanu van Rompeju, Eiropas Komisijas prezidentu Žozē Barrozu un ES augstāko ārlietu pārstāvi Ketrinu Eštoni. Pekina vairākkārt izteikusi satraukumu par ES ekonomikas lejupslīdi un piedāvājusi savu palīdzību eirozonas parādsaistību krīzes pārvarēšanai, taču vienlaikus tā bijusi spiesta veikt dārgus ekonomikas stimulēšanas pasākumus, lai sekmētu savas tautsaimniecības izaugsmi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā atklājuši vārdā neminēti informācijas avoti, šī samita galvenais mērķis būs stiprināt attiecības ar Pekinu pirms drīzumā gaidāmās varas maiņas Ķīnā. “Šis nebūs tas samits, kurā tiks pieņemti lieli lēmumi,” izteicies informācijas avots. Veņs pie varas atrodas jau kopš 2003. gadā. Sagaidāms, ka tuvāko mēnešu laikā viņš demisionēs, Ķīnas Komunistiskajai partijai un valdībai nododot varas grožus jaunās līderu paaudzes rokās.

Samits notiek laikā, kad Japānas un Ķīnas attiecības būtiski pasliktinājušās saistībā ar teritoriālajām domstarpībām par neapdzīvotu salu grupu Austrumķīnas jūrā. Turklāt līderi, visticamāk, tikšanās laikā apspriedīs arī cilvēktiesību situāciju Ķīnā un Sīrijā, kur jau 18 mēnešus nerimstas asiņaini nemieri. Pekina kopā ar Masku ANO Drošības padomē jau trīs reizes izmantojusi savas veto tiesības, lai bloķētu sankciju noteikšanu Sīrijas režīmam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.