×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
6. decembris, 2016
Drukāt

Briselē prāto par atļauju tirgot vecu pārtiku. Bažas, ka Latvija varētu kļūt par izgāztuvi (27)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Briselē plānots izstrādāt regulu, kas ļautu atsevišķu kategoriju produktus ar beigušos derīguma termiņu izplatīt sociāli mazaizsargātām iedzīvotāju grupām, līdz ar to Latvija varētu kļūt par nosacītu izgāztuvi, kur zemās pirktspējas dēļ masveidā legāli, tostarp valsts iepirkumos, tiks iepludināti šādi produkti, šodien Eiropas Savienības (ES) mājā notikušajā diskusijā atzina nozares eksperti.

Saistībā ar pārtikas produktu pārlieku lielo nonākšanu atkritumos ES secināts, ka problēmu nevar atrisināt ne apritē iesaistītie ražotāji, ne valsts vai kontrolējošās institūcijas katra atsevišķi, tādēļ novembra nogalē Briselē notikusi sēde, kurā debatēts par vienotas platformas jeb regulas izstrādi, ar kuru tiks radikāli mainīta līdzšinējā pārtikas aprites sistēma attiecībā uz produktu derīguma termiņu.

Saskaņā ar šo regulu plānots noteikt, ka virkni produktu, kuriem beidzies derīguma termiņš, taču ir pietiekama kvalitāte lietošanai uzturā, drīkstēs izplatīt vai pārdot sociāli mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām.

Šajā kategorijā ietilpst, piemēram, cukurs, vārāmā sāls, etiķis, saldumi, kas sastāv gandrīz vienīgi no aromatizēta vai iekrāsota cukura, košļājamā gumija, etiķis, dzērieni, kuru spirta tilpumkoncentrācija ir vienāda vai lielāka nekā 10%, vīni un vēl vairāki produkti, kuriem saskaņā ar ES regulu nav jānorāda minimālais derīguma termiņš.

Līdz ar to Pārtikas un veterinārais dienestā (PVD), kā arī Zemkopības ministrijā (ZM) valda bažas, ka Latvija varētu kļūt par valsti, kuru pārpludinās lai gan pārtikā vēl derīgi, taču pēc būtības veci produkti, kurus pārpircēji tirgos par ļoti zemu cenu.

PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis norādīja, ka dienestam lielākās bažas sagādā apstāklis, ka šādi produkti to lētuma dēļ varētu masveidā ieplūst arī valsts un pašvaldību iepirkumos.

“Ja produktam beidzies derīguma termiņš, protams, ka tā cena būs daudz zemāka. Līdz ar to šādi produkti tiks likumīgi iepludināti skolās, slimnīcās un citviet. Turklāt nav skaidrs, kā to varēs kontrolēt un apturēt. Būtībā mēs vairākos segmentos atvērsim slūžas apšaubāmas kvalitātes produktiem,” sacīja Zavadskis.

Arī ZM Veterinārā un pārtikas departamenta direktora vietniece Dace Ugare atzina, ka jauninājums var sagraut vietējās lauksaimniecības un pārtikas produktu tirdzniecības sistēmu – cilvēki pirks šos produktus, jo Latvijā ir ļoti daudz iedzīvotāju, kuriem dažādu apstākļi dēļ katrs santīms ir būtisks.

“Tā uzņēmīgiem uzpircējiem būs milzīga iespēja ES iepirkt vecus produktus un tos realizēt Latvijā,” sacīja Ugare.

“Patlaban produktus pēc derīguma termiņa beigām Latvijā nedrīkst pārdot, taču, ja regula stāsies spēkā, būs izņēmumi. Kurš uzņemsies atbildību par to, cik ilgi pēc derīguma termiņa beigām produkti vēl ir droši?” piebilda ZM pārstāve.

Eksperti arī atzina, ka diskusijas par izmaiņām saistībā ar dažu pārtikas produktu kategoriju lietošanas termiņiem vēl turpināsies arī nākamajā gadā, savukārt regulu plānots izstrādāt un apstiprināt laikā līdz 2020.gadam.

Kā ziņots, šodien ES mājā Rīgā notika seminārs, kura laikā nozares eksperti sprieda par risinājumiem pārtikas atkritumu samazināšanai.

Patlaban ES aptuveni 40% no saražotās pārtikas tiek izmesta laukā, kas ir gan nelietderīga resursu tērēšana, gan arī saistīta ar ogļskābās gāzes izmešu problēmu.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Nez ko ēd mūsu simtgalvainais pūķis?

 2. visi bomži būs pārēdušies, staigās taukainiem ģimjiem

 3. козленок-в-молоке Atbildēt

  Тоже поддерживаю инициативу Брюсселя. И не о том беспокоятся «защитники» нашего рынка и здоровья нации. Волноваться надо о том, что просроченные продукты «находчивые» деловые люди все равно будут продавать по цене обычных продуктов. А на самом деле такие просроченные продукты должны поставляться БЕСПЛАТНО — как гуманитарная помощь. И заниматься этим должны благотворительные организации, церковь и социальные службы. Вот это была бы существенная помощь пенсионерам и малоимущим.

 4. Veikalā pie plaukta krāmēju E atkritumus Atbildēt

  Briselē prāto par atļauju tirgot vecu pārtiku. Bažas, ka Latvija varētu kļūt par izgāztuvi
  ——————————–
  Kurš nav pamanījis, ka LV 25 gados jau ir kļuvusi pat E …izgāztuvi?

 5. Nu ja minimālo katru gadu pa 10 euro cels, mums tā pirktspēja paaugstināsies ka prieks! Tam simtiņam kuriem nabagiem visu jākompensē vajadzētu to pārtiku arī izbarot

 6. Kas vainas? Centrāltirgus rateļus ar visu preci – katrā pagalmā un lauku sētā! Ar ietaupītajiem pāris centiem iepriecini savu gastroenterologu!

 7. Neviens kam ir pietiekami naudas lai iegādātos labu, kvalitatīvu pārtiku nepirks vecu produkciju! Lai valdība padomā kā straujāk minimālo algu celt ….

 8. Stulbā Brisele,kūpinātu gaļu ko no seniem laikiem mūsu senči lietoja ir kaitīga veselībai, bet veci produkti ir veselības uzlabošanai!Vienu vārdu sakot,cik stulba ir mūsu valdība tik pat stulba briseles!

 9. ja valdiiba vel nevar sagaidiid ka tauta izmirst tad ES atbriivos no produktiem un indees tautu jo vini loti labi zin kaa tauta dziivo

 10. Latvija jau sen tirgo vecu pārtiku,visos iespējamos veikalos…

 11. Ir dzirdēts un redzēts ka vietējie veikalnieki pārtikas produktiem ,kam beidzies derīguma termiņš noplēš veco uzlīmi un pielīmē jaunu . Veikalnieki tagad pratīsies ārzemju veco pārtiku pārdot par tādu cenu kāda ir jaunai un svaigai tajās pašās ārzemēs.Tas tik būs bizness! Tikai nevajag brīnīties par milzīgo ar vēzi slimojošo cilvēku skaitu Latvijā ,ko veicina modernā lauksaimniecība savām indēm pesticīdu un herbicīdu veidā,kam papildinājumu dos no ārzemēm ievestie mēsli.

 12. Tapec pastav sanitarais dienests.Mus jau nevar nobiedet cik daudz jau kimijas noedusi.

 13. Pirkt pārtiku ar izbeigušos lietošanas termiņu ir vienīgā iespēja Latvijā izdzīvot pensionāram. Ja veikalos nebūtu akcijas -nocenotās pārtikas preces, tad pensijas eiriki pietiktu tikai diebām desmit. AtbalstuBriseles nodomāto rīcību.

 14. vediet tik ieks Latvija, 100 pratavederi ar atplestam rokam jus sagaidis..

 15. jau tagad iepērkos tanīs stendos kur rakstīts , nocenots , organisms tik grūti pārstrādā visu , ka telpā kurā atrodos pašam gribas vemt …. nezinu cik ilgi organisms spēs to visu šķirot un pārstrādāt !!!

 16. Lai uz Āfriku vai Rašu grūž par velti ! Ātrāk atrisināsies migrantu problēma !

 17. iepludinās… un tirgos par lielu naudu, jo neviens jums neteiks, ka tā nākusi no Eiropas izgāztuvēm.

 18. tas jau ir pari visam normam lai tie 100 zagli lieto tos atkritumus kapec tautai butu jalieto mes nopelnis godiga veida

 19. Kaut kas traks!Vai tas vispár ir apspriezams,kur nu vél pielaujams!

 20. Nevajag muldēt, ka Latvijā aizliegts tirgot pārtiku pēc derīguma termiņa beigām. Centrāltirgū ir n-tie stendi, kuros līdzās derīgai pārtikai tirgo majonēzi, kam termiņš beidzies pirms 2 mēnešiem, uzpūtušos konservus, atvilgušus cepumus, apsarmojušu šokolādi, vecu jogurtu utt. TUR NAV AIZLIEGTS?

 21. Pateicoties mūsu Saeimas un valdības ļaunprātīgai darbībai vai vispār bezdarbībai Latvija, kas 30-tajos gados ražoja izcilus pārtikas produktus un eksportēja, ne tikai uz Eiropas valstīm, bet pat uz ASV, šodien tiek pārvērsta par IZGĀZTUVES VALSTI, kuras iedzīvotājiem nu piedāvās vecus pārtikas produktus.
  Kauns, kauns, kauns!!!!

 22. Ar “nozares ekspertiem” laikam domāti lielveikalu īpašnieki, kuriem šāds lēmums nebūtu izdevīgs.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +20
Alūksne +17.4
Daugavpils +19.9
Saldus +20.5
Liepāja +21.1
Jelgava +20.6
Ventspils +18.8
Limbaži +19
Madona +19.7
Rēzekne +19.9
Draugiem Facebook Twitter Google+