Ekonomika
Bizness

Briselē sūdzas par nesamērīgu atbalstu lielajām dabasgāzes stacijām0


AS “Latvenergo” termoelektrocentrāles TEC 2 atklātais otrais energobloks Salaspils novada Aconē.
AS “Latvenergo” termoelektrocentrāles TEC 2 atklātais otrais energobloks Salaspils novada Aconē.
AS “Latvenergo” termoelektrocentrāles TEC 2 atklātais otrais energobloks Salaspils novada Aconē.

Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija (LAEF) ir vērsusies ar sūdzību Eiropas Komisijā (EK) par nesamērīgu valsts atbalstu lielas jaudas dabasgāzes stacijām Latvijā, pavēstīja federācijā.

“Līdzšinējā valstij piederošo dabasgāzes staciju interešu lobēšanā ir ilgstoši ignorēti valsts atbalsta piešķiršanas noteikumi, kas rada negatīvu ietekmi uz enerģētikas jomu kopumā. Tā rezultātā elektroenerģijas lietotāju veiktās piemaksas vairo Latvijas atkarību no Krievijas dabasgāzes, bet nesekmē vietējo energoresursu izmantošanu,” norādīja organizācijā.

Tajā minēja, ka iesniegtās sūdzības mērķis ir pievērst Eiropas Savienības uzmanību Latvijas enerģētikas problēmām un panākt, ka EK turpmāk ierobežo nesamērīgo valsts atbalstu lielajām dabasgāzes stacijām Latvijā, kas tiek sniegts kā elektroenerģijas obligātais iepirkums un garantētā maksa par stacijā uzstādīto elektrisko jaudu.

“Ekonomikas ministrija ir akcionārs [energoapgādes kompānijai] “Latvenergo” un [siltumapgādes uzņēmumam] “Rīgas Siltums”, līdz ar to savu iespēju robežās kā enerģētikas nozares augstākā iestāde ir centusies izveidot tādu atbalsta sistēmu, lai šie ražotāji varētu segt savas izmaksas un gūt peļņu ar uzviju. Šāda atbalsta sistēma juridiski ir novērtējama kā valsts atbalsts, kuram jāatbilst stingrām prasībām, un tas ir jāsaskaņo EK. Šobrīd esam saņēmuši ziņas no vairākiem avotiem, ka EK ir bažas par Latvijā izveidoto atbalsta sistēmu un to, vai šīs sistēmas ietvaros atsevišķiem ražotājiem atbalsts nav neadekvāti liels,” sacīja advokātu birojā FORT praktizējošais advokāts un partneris Sandis Bērtaitis.

LAEF valdes priekšsēdētājs Andis Kārkliņš norādīja, ka sūdzība EK ir galējs solis, jo nacionālā līmenī attiecīgo jautājumu nav izdevies sakārtot.

Federācijā norādīja, ka valsts atbalsta jautājumi būs jārisina arī saistībā ar nesen ieviesto subsidētās elektroenerģijas nodokli un valsts budžeta mērķdotāciju obligātā iepirkuma komponentes samazināšanai.

LAEF apvieno visas Latvijas atjaunojamo energoresursu nozares galvenās asociācijas. Tās mērķis ir saskaņot dažādu nevalstisko organizāciju darbību, paust vienotu nozares viedokli, kā arī pārstāvēt nozari attiecībās ar valsts un pašvaldību institūcijām.

LA.lv