Laukos
Politika

Briseles kompensāciju 3,46 miljonu eiro apmērā saņems daļa saimniecību0

Foto: LAD

Eiropas Komisijas (EK) nupat piešķirtos 3,46 miljonus eiro par plūdu postījumiem saņems tās saimniecības, kurām netika izmaksāts jau iepriekš saistībā ar plūdiem atvēlētais atbalsts.

Kā informē Zemkopības ministrijā, saskaņā ar EK regulas projektu plānoto kopumā 3,46 miljonu eiro kompensāciju saņems tās saimniecības, kuras līdz šim nav saņēmušas nekādu kompensāciju par lietavu un plūdu radītajiem zaudējumiem un kuras plūdu dēļ rudenī nav varējušas iesēt ziemājus platībā, kas nav mazāka par 30% no saimniecības kopējās sējumu platības.

Regulas projekts dalībvalstu starpā tiks apspriests 21. decembra Eiropas Komisijas Graudaugu komitejā.

Kā ziņots, novembrī no valsts budžeta lauksaimniekiem jau tika izmaksātas kompensācijas par lietavās un plūdos bojā gājušajiem sējumiem – kopumā 14,87 miljoni eiro. Atbalstu saņēma 2933 saimniecības, vidēji vienai saimniecībai par plūdu postījumiem izmaksāja 5070 eiro.

Kā informē ministrijā, kopumā atbalstam plūdos cietušajiem lauksaimniekiem Latvijā, Igaunijā, Lietuvā un Somijā EK jaunākajā ierosinājumā paredzējusi 15 miljonus eiro. Šis atbalsts Baltijas valstu un Somijas lauksaimniekiem saskaņā ar EK sacīto tiks izmaksāts līdz 2018. gada 30. septembrim.

Zemkopības ministrija augstu novērtē EK lēmumu izmaksāt 3,46 miljonu eiro atbalstu tiem Latvijas lauksaimniekiem, kuri ilgstošo lietavu un to izraisīto plūdu dēļ 2017. gada rudenī nevarēja iesēt ziemājus, vai arī iesētie ziemāji tika bojāti.

“Mēs augstu novērtējam to, ka EK un Lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs ir mūs saklausījis un izpratis grūto situāciju, kurā kopš rudens ir nonākuši Latvijas lauksaimnieki pēc rudens lietavu izraisītajiem plūdiem. Tajā pašā laikā vēlos norādīt, ka šī summa ne tuvu nesedz tos zaudējumus, ko daudziem Latvijas zemniekiem nodarīja rudens lietavas un plūdi,” uzsver zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Kā ziņots, Zemkopības ministrija oktobrī nosūtīja EK lūgumu sniegt atbalstu plūdos cietušajam lauksaimniecības sektoram. Vēstulē tika norādīts, ka tobrīd Latvijā bija gājuši bojā lauksaimniecības sējumi un stādījumi vismaz 76 900 hektāru platībā un vairāk nekā 13 000 tonnu sagatavotā siena. Tāpat ZM vēstulē bija informējusi EK par provizoriskajiem zaudējumiem Latvijas lauksaimniekiem 37,3 miljonu eiro apmērā.
Līdzīgu vēstuli EK prezidentam Žanam Klodam Junkeram bija nosūtījis arī Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Tāpat ziņots, ka šoruden Latviju piemeklēja ilgstošas lietavas, kuru dēļ daudzviet applūda lauki, nodarot ievērojamus postījumus zemniekiem. Šī iemesla dēļ 29 Latvijas novados tika izsludināta ārkārtas situācija.

Lai kompensētu šo lietavu nodarītos postījumus, Latvijas valdība akceptēja 14,87 miljonu eiro izmaksāšanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. Tāpat no šīs budžeta programmas tika piešķirto 98 300 eiro Lauku atbalsta dienestam un 13 285 eiro Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centram neparedzēto izdevumu segšanai, kas saistīti ar plūdos cietušo platību apsekošanu.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv