Pasaulē
Eiropa

Britānijā izvēršas pedofilijas skandāls 16


Bijušais konservatīvo valdības iekšlietu ministrs Leons Britens “pazaudējis” viņa vadītajai iestādei iesniegtās 114 apsūdzības lietas bērnu seksuālā izmantošanā, bet tagad pats nopratināts apsūdzībā par kādas studentes izvarošanu.
Bijušais konservatīvo valdības iekšlietu ministrs Leons Britens “pazaudējis” viņa vadītajai iestādei iesniegtās 114 apsūdzības lietas bērnu seksuālā izmantošanā, bet tagad pats nopratināts apsūdzībā par kādas studentes izvarošanu.
Foto – AFP/LETA

Britānijā izvēršas pedofilijas skandāls, kurā iejauktas augsta ranga amatpersonas un sabiedrībā pazīstami cilvēki, tajā skaitā bijušais konservatīvo valdības iekšlietu ministrs Leons Britens, kurš savulaik “pazaudējis” viņa vadītajai iestādei iesniegtās 114 apsūdzības lietas bērnu seksuālā izmantošanā, bet tagad pats nopratināts apsūdzībā par kādas studentes izvarošanu.

Premjerministrs prasa atbildi


Savulaik Britena vadītā Iekšlietu ministrija atzinusi, ka desmitiem apsūdzības lietu pedofilijā laika posmā no 1979. līdz 1999. gadam ir iznīcinātas, pazaudētas vai “nevar tikt atrastas”, raksta avīze “The Daily Mail”. Simtiem liecību par bērnu seksuālo izmantošanu bija apkopojis bijušais parlamenta deputāts no Konservatīvo partijas Džefrijs Dikenss un iesniedzis Iekšlietu ministrijai tālākas izmeklēšanas veikšanai. Pēc Dikensa vārdiem, šajās liecībās bija apsūdzības pedofilijā virknei augsta ranga politiķu. Pērn Iekšlietu ministrijā veiktajā revīzijā, lai pārbaudītu, kas noticis ar parlamentārieša Dikensa iesniegto dokumentu kopu, secināts, ka liecības nodotas atbilstošajām iestādēm izmeklēšanas veikšanai, atzīmē “DM”. Vakar Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Marks Sedvils pirmo reizi atzinis, ka viņa iestāde ir iznīcinājusi, pazaudējusi, vienkārši “nav varējusi atrast 114 potenciāli svarīgākās liecības”. Viņš piebilda, ka četras jaunas lietas par bērnu seksuālo izmantošanu ir nosūtītas izmeklēšanai Skotlendjardā. Ietekmīgs Konservatīvo partijas likumdevējs un bijušais ģimenes lietu ministrs Tims Lautons ir apsūdzējis Iekšlietu ministrijas ierēdņus faktu slēpšanā, nevēloties ievadīt izmeklēšanu. Uz pašreizējo iekšlietu ministri Terēzi Meju tiek izdarīts spiediens, lai viņa uzņemtos noskaidrot, kas noticis ar pazudušajām liecībām pedofilijas lietās pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados. Premjerministrs Deivids Kemerons personīgi pieprasījis atbildi šajā lietā. Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Sedvils vakar ziņojis premjerministram Kemeronam, ka tikšot sākta jauna izmeklēšana, lai noteiktu, vai pērn veiktās revīzijas secinājumi “paliek spēkā”, raksta “DM”.

Eksministrs 
atzīst “papīru blāķa” 
saņemšanu


Vēstulē parlamenta Iekšlietu komitejas vadītājam Kītam Vazam Sedvils pirmo reizi atzinis, ka pērn veiktajā revīzijā atklāta 114 liecību pazušana. Sedvils teica, ka deputāts Dikenss iesniedzis apkopotās liecības par seksuālo vardarbību pret bērniem vairākiem iekšlietu ministriem, tajā skaitā Leonam Britenam. Pēc Sedvila vārdiem, Dikensa iesniegto liecību kopā analizēti centrālajā datubāzē esošie 746 000 dokumentu laika posmā no 1979. līdz 1999. gadam, īpaši atzīmējot 527 potenciāli svarīgākās lietas, no kurām deviņas lietas par bērnu seksuālo izmantošanu nodotas policijai. Analizējot centrālajā datubāzē esošo informāciju, atklāts, ka trūkst 114 svarīgu liecību, kas “iznīcinātas, pazudušas vai nav atrastas”. Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra atzīšanās nekavējoties izraisījusi tālākus jautājumus, vai valdības aparāta iekšienē nav bijis mēģinājums noslēpt deputāta Dikensa apkopotās liecības, ko viņš iesniedzis ministram Britenam, kurš vēlāk saņēmis pēra titulu un tagad sēž Lordu palātā, atzīmē “DM”. Lords Britens apstiprinājis, ka 1983. gadā, būdams iekšlietu ministrs, saņēmis “pamatīgu papīru blāķi” no parlamenta deputāta Dikensa un nodevis to ministrijas ierēdņiem izmeklēšanai.

Prasa veikt 
publisku izmeklēšanu


1995. gadā mirušais Dikenss uzskatīja, ka viņa apkopotās liecības noraus aizsegu virknei ietekmīgu un pazīstamu cilvēku, kas apsūdzēti bērnu seksuālā izmantošanā, intervijā “DT” teicis viņa dēls Berijs, kurš atzina, ka viņa tēvs vairākkārt saņēmis izrēķināšanās draudus sakarā ar savu darbību. Viņaprāt, tēvs būtu bijis ļoti sadusmots, ka viņa apkopotās liecības par “pedofilu loku valdošajās aprindās” nav tikušas pienācīgi izmeklētas. Nezināmas personas vairākas reizes ielauzušās viņa mājā, taču nekas neesot nolaupīts. Dikensa vārds tika atrasts piezīmju grāmatiņā kādai personai, kas vēlāk tika notiesāta par trīs slepkavību izdarīšanu. Savulaik Dikenss saņēmis citu parlamentāriešu nosodījumu, jo publiski nosaucis kādu ietekmīgu britu diplomātu par pedofilu, atzīmē laikraksts “The Times”. Pēc kāda laika šis diplomāts tika arestēts un apsūdzēts seksuālā vardarbībā pret bērniem.

Opozīcijā esošās Leiboristu partijas parlamentārietis Kīts Vazs, kurš vada parlamenta Iekšlietu komiteju, intervijā avīzē “The Daily Telegraph” paudis dziļas bažas par 114 liecību pazušanu un atbalstījis atkārtotas pārbaudes veikšanu par to, kā valdība rīkojusies ar deputāta Dikensa apkopotajām liecībām. “Runa ir par desmitiem liecību ļoti jūtīgā jautājumā. Mums jāzina, kas apstiprinājis to “pazušanu”. Kāds pamats ir minēt tik precīzu “pazudušo” liecību skaitu? Kāds ir zinājis par šīm 114 liecībām un to pazušanas vai iznīcināšanas laiku, un mums jāsaņem atbildes uz šiem jautājumiem,” uzskata Vazs, kurš līdz ar 139 parlamenta deputātiem iesniedzis prasību veikt publisku izmeklēšanu šajā lietā. Parlamenta deputāts Toms Votsons, kurš paziņoja par “pedofilu loku Vestminsterā” parlamenta debatēs 2012. gadā, uzskata, ka Dikensa liecības ir “tikai maza daļa no plašākām apsūdzībām”, un aicinājis premjerministru Deividu Kemeronu veikt šo lietu izmeklēšanu “nacionālā mērogā”. Parlamenta deputāts Saimons Dančuks avīzē “Mail on Sunday” izteicies: “Ja apstiprināsies, ka parlamentārieši pieseguši pedofilus, tiks liktenīgi iedragāta britu demokrātija.”

LA.lv