×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
4. augusts, 2015
Drukāt

Britānijā šķetina pedofilu noziegumus. Pedofilus valdībā ilgstoši piesedzis izlūkdienests MI5 (4)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Ilustratīvs attēls

Briti ar pedofiliem tiesu zālēs neauklējas un spriež bargus cietumsodus, ja vien izmeklēšanas gaitā atklātie pierādījumi ir pārliecinoši. Tomēr lielākā problēma ir atklāt nereti tieši valsts varas augstākajos gaiteņos rūpīgi slēptos un austos pedofilu brālības tīmekļus.

Jauns skandāls

Pagājušajā nedēļā Britānijā uzliesmojis jauns pedofilijas skandāls – seksuālos noziegumos pret bērniem apsūdzēts kāds deputāts, kurš parlamentā pārstāv Leiboristu partiju. Vainīgā vārds, kamēr notiek izmeklēšana, netiek atklāts. Ziņojumu par parlamenta deputāta iespējamiem seksuāliem noziegumiem pret bērniem vairāku gadu garumā policijai iesnieguši divi viņa kolēģi neatkarīgi viens no otra. Mediji ziņo, ka deputāti kolēģi nodevuši pēc tam, kad iepazinušies ar šokējošu informāciju par viņa bērniem nodarīto. Ziņojumā teikts, ka parlamentārietim uz viņa viesnīcas numuru regulāri seksuālai izmantošanai piegādāti bērni. Tostarp viņš izmantojis bērnus ar garīgās veselības traucējumiem. Saskaņā ar deputātu ziņojumā sniegto informāciju bērnu izmantošana notikusi vismaz 12 gadus, bet pēdējais gadījums fiksēts pirms pusotra gada. “Pēc tam kad uzzināju par šiem noziegumiem, es domāju par to vairākas stundas un nolēmu, ka es sev nekad nepiedotu, ja tas līdzinātos Džimija Sevila gadījumam,” motivāciju ziņot par iespējamiem deputāta noziegumiem “The Independent” skaidro viens no viņa kolēģiem. Kamēr notiek izmeklēšana, policija atteikusies sniegt sīkāku informāciju par šo lietu un atklāt veikto noziegumu detaļas. Leiboristu partijas preses pārstāvis sacīja, ka “jebkuri apvainojumi bērnu seksuālā izmantošanā ir ļoti nopietni un policijai tie rūpīgi jāizmeklē”. Tomēr, kamēr rit izmeklēšana, partija pret savu pārstāvi nevērsīsies.

Pedofilijas sērga gadu desmitu garumā

Šī apsūdzība ir jaunākā Britānijas tā dēvētā “slavenību” pedofilijas skandāla lietā, kura tiek izmeklēta jau vairākus gadus, kad atklātībā nāca fakti par BBC bijušās šovu zvaigznes Džimija Sevila dzimumnoziegumiem pret bērniem. Liecībās izskanēja informācija par vairākiem citiem britu izklaides industrijas darboņiem un politiskās elites pārstāvjiem, kam piedēvēti līdzīgi noziegumi vairāku gadu garumā. Nelaiķa Sevila lieta sabiedrības uzmanības lokā nonāca 2012. gadā, kad atklājās fakti par bijušā izklaides raidījumu vadītāja vairākus desmitus gadu veiktajiem seksuālajiem noziegumiem pret simtiem bērnu, no kuriem daži bijuši tikai astoņus gadus veci. Īpašu sabiedrības sašutumu izpelnījās fakts, ka šovmenis, izmantojot savu atpazīstamību, upurus noskatījis skolās un slimnīcās, kuru vārdā viņš vācis ziedojumus vai strādājis kā brīvprātīgais.

Cietumā jāsēž ilgus gadus

Ziņas par šovu zvaigznes pastrādātajiem seksuāla rakstura noziegumiem pret bērniem nonāca atklātībā tikai pēc viņa nāves 2011. gadā, raisot diskusijas par to, kāpēc tas netika atklāts agrāk. Šajā skandālā īpaši cieta raidsabiedrības BBC reputācija, kas nepārraidīja dokumentālo filmu par Sevila iespējamo saistību ar bērnu izmantošanu, raisot aizdomas, ka raidorganizācija piesegusi pedofilu. No amata bija spiesta atkāpties ziņu direktore Helēna Boudena un viņas vietnieks Stīvens Mičels. Bijušās apelācijas tiesas tiesneses Dženetas Smitas vadībā tika veikta izmeklēšana par to, cik lielā mērā BBC personāls bijis informēts par Sevila darbībām un vai varmāka netika piesegts. Ziņojums ir sagatavots, taču netiks publiskots, lai neietekmētu šobrīd notiekošo izmeklēšanu. BBC godu nedarīja arī ilggadējam raidījumu vadītājam Stjuartam Holam adresētās apsūdzības seksuāla rakstura noziegumos pret 13 meitenēm. Sākotnēji tiesa viņam piesprieda 30 mēnešu cietumsodu, vēlāk, parādoties jaunām apsūdzībām – Hols tika vēl pie divarpus gadiem cietumā. Hols bijis pazīstama seja BBC ilgāk nekā pusgadsimtu. Viņš vadīja vienu no septiņdesmito gadu populārākajiem televīzijas šoviem “It’s a Knockout” un vēlāk kļuva par labi pazīstamu futbola komentētāju.

Britānijas policijas īpašajā operācijā “Īves koks” tika aizturēta vēl virkne slavenību, tostarp septiņdesmito gadu glemroka zvaigzne Gerijs Gliters, kuru šā gada sākumā tiesa atzina par vainīgu seksuālajos noziegumos pret bērniem, un piesprieda viņam 16 gadus cietumā. 70 gadus vecais Gliters tika atzīts par vainīgu izvarošanas mēģinājumā, četros nepiedienīgas uzvedības gadījumos un seksuālās attiecībās ar meiteni, kas bija jaunāka par 13 gadiem. Noziegumi pastrādāti pret trim meitenēm, no kurām viena bija 16 gadus veca, bet pārējās divas bija 13 gadu vecumā.

Bargi cietumsodi, neskatoties uz vainīgo lielo vecumu, ir piemēroti arī citiem bērnu seksuālajā izmantošanā iesaistītajiem – smagāko sodu saņēmis britu dīdžejs Rejs Terets, kam piemērots 25 gadu cietumsods par seksuālu 
uzmākšanos nepilngadīgām meitenēm un izvarošanu. Septiņdesmit trīs gadus vecais Terets bija dzimumnoziegumos apsūdzētā Sevila dzīvokļa biedrs un šoferis. Tiesa lēma, ka Terets izmantojis slavenības statusu, lai piekļūtu upuriem. “Cietušajām bija maza apjausma par to, kas notika, kā arī nešķita, ka var izvairīties no pāridarījuma,” sacīja tiesnesis Džeremijs Beikers. Terets atzīts par vainīgu septiņos apsūdzības punktos par izvarošanu, kā arī 11 apsūdzības punktos par seksuālu uzmākšanos. Mediji atzīmē – kad tika nolasīts tiesneša lēmums, zāli pāršalca aplausi. Arī citus skandālā iesaistītos tiesas nav žēlojušas, un vairumam no bērnu izmantotājiem mūža nogale ir jāpavada cietumā: publicists Marks Klifords aiz restēm pavadīs astoņus gadus, vēl viens radio dīdžejs Kriss Denings cietumā vadīs trīspadsmit gadus, bet ārsts Maikls Selmons, kura vadītajā slimnīcā bērni tika seksuāli izmantoti, – notiesāts uz 18 gadiem.

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Heriss neko nenožēlo

Austrāliešu mūziķim, TV šovu zvaigznei un māksliniekam Rolfam Herisam par seksuāliem noziegumiem pret bērniem pērn piespriests teju sešu gadu cietumsods. 85 gadus vecais izklaides industrijas darbonis neķītras izdarības ar 7 – 19 gadus vecām meitenēm veicis vairākus gadu desmitus. Arī viņa apsūdzībā norādīts, ka viņš izmantojis savu atpazīstamību un bērnu uzticību, lai tos izmantotu. Piemēram, epizodē par astoņus gadus vecas meitenītes izmantošanu uzsvērts, ka bērns Herisa uzmanības lokā nonācis pēc tam, kad lūdzis viņam autogrāfu. Savukārt viena no meitenēm, kurai mūziķis uzmācies vairāku gadu garumā, bija viņa meitas draudzene. Pirms sprieduma pasludināšanas tiesnesis uzsvēra, ka Heriss procesa laikā tā arī nav izrādījis nožēlu vai kaut nelielu līdzjūtību saviem upuriem. Arī laiks, ko Heriss pavadījis cietumā, nav licis viņam pārdomāt nodarīto, gluži pretēji – viņš uzrakstījis dziesmu, kurā pavīpsnā par saviem upuriem, nosaucot tos par “sīkiem, glumiem tārpiem”, kas alkst viņa naudas. Heriss līdz notiesāšanai dzīvoja savā piecus miljonus vērtajā savrupnamā Bērkšīras grāfistē.

Turpina varmāku atmaskošanu

Turpinot šķetināt pedofilijas brālības austos tīmekļus, Londonas policija maija beigās nākusi uz pēdām 1433 britu slavenībām, kuras varētu būt saistītas ar bērnu seksuālo izmantošanu. Pedofilu sarakstā ir publiski plaši pazīstamas personas, tostarp 135 ar televīziju, filmu industriju vai radio saistīti cilvēki, 76 vietēja vai valsts līmeņa politiķi, 43 ar mūzikas industriju saistīti cilvēki un septiņi sportisti, raksta “The Guardian”. Skaitļi šokējuši ne tikai sabiedrību, bet arī daudz pieredzējušos Skotlendjarda darbiniekus, kuri gan atzīst, ka tā ir tikai leduskalna redzamā daļa, un, izmeklēšanai turpinoties, skaitļi pieaugs, solot vērienīgu britu elites atmaskošanu. “Esošie vardarbības fakti un to apjoms šausmina. Mums ir jāsaprot, kas ir nogājis greizi. Kāpēc tas varēja notikt un gūt no tā mācību,” komentējot policijas ziņojumu, sacīja Britānijas iekšlietu ministre Terēza Meja. Daudzās sūdzības policija sāka saņemt pēc skandāla, ko izraisīja atklātībā nonākušie fakti par televīzijas izklaides raidījumu vadītāja Sevila dzimumnoziegumiem pret bērniem. Kopumā izmeklētāji pārbauda 357 iestādes, tostarp 154 skolas, 75 bērnunamus, 40 reliģiskas iestādes un 14 medicīnas iestādes, kur varētu būt notikusi bērnu seksuāla izmantošana, vēsta Britānijas Nacionālā policijas priekšnieku padome (NPCC). Tas raisījis diskusijas par šo noziegumu slēpšanu un pedofilu mafijas ciešajām saitēm varas gaiteņos. Izmeklēšanas kavēšanā tiek vainota arī policija, kas piesegusi vainīgos vai slēpusi faktus par bērnu izvarošanu, kuros iesaistīti politiskās elites pārstāvji un paši tiesībsargi.

Sāk neatkarīgu izmeklēšanu

Britānijas valdība jau pērn paziņoja, ka uzsāks neatkarīgu izmeklēšanu, lai pārbaudītu sabiedriskās iestādes, kas desmitiem gadu nav ziņojušas par iespējamiem seksuāliem noziegumiem pret bērniem un nav spējušas gādāt par viņu drošību. Taču izmeklēšanas gaita tika bremzēta, atklājoties arvien jauniem faktiem par augstu amatpersonu iespējamu līdzdalību šajos noziegumos, raisot aizdomas par izmeklēšanas kavēšanu. Divas pirmās izmeklēšanas komisijas priekšsēdētājas bija spiestas atkāpties, jo tika apsūdzētas par pārāk ciešajiem sakariem ar iestādēm, kuras tika turētas aizdomās. Tagad šo pienākumu uzņēmusies Jaunzēlandes tiesnese Lovela Godārda. Jūlijā uzsākot izmeklēšanu, viņa brīdināja, ka darīs visu, lai nosauktu visu pedofilu, tostarp augsti stāvošu amatpersonu, vārdus, kas seksuāli izmantojuši bērnus. Viņa sola plašu izmeklēšanu, kas aptvers gan Vestminsteras varas gaiteņus, gan bērnunamus, slimnīcas un citas iestādes, kuru darbinieki varētu būt pieseguši vai saistīti ar noziegumiem pret bērniem.

“Tā būs ambiciozākā un vērienīgākā publiskā izmeklēšana Anglijas vēsturē,” BBC sacīja Godārda. Izmeklēšanu sola pabeigt līdz 2020. gadam

Pedofilus piesedzis britu izlūkdienests

Britu laikraksts “The Times” publiskojis dokumentus, kas arī bez izmeklēšanas pierāda gan to, ka noziegumos pret bērniem iesaistītas augsta ranga britu amatpersonas, gan to, ka tās gadiem piesegtas visaugstākajā līmenī. Laikraksta rīcībā esošais dokuments liecina, ka Britānijas izlūkdienests MI5 ilgstoši piesedzis augsta ranga pedofilus, kuri strādāja Mārgaretas Tečeres valdībā. Valstsvīru noziegumi pret bērniem slēpti, lai nediskreditētu britu valdību. “Šajā brīdī valdības politiskās diskreditācijas draudi ir krietni lielāki nekā draudi drošībai,” 1986. gada novembrī Ministru kabineta sekretāram Robertam Ārmstrongam adresētā vēstulē situāciju tobrīd raksturojis bijušais britu izlūkdienesta MI5 vadītājs Entonijs Dafs. Vēstule atrasta Ministru kabineta sekretariāta arhīvā pie “dažādiem dokumentiem”. Arī šie dokumenti, līdzīgi kā savulaik Britānijas Iekšlietu ministrijai iesniegtās “pazaudētās” 114 apsūdzības, kurās atmaskots tā dēvētais “Vestminsteras pedofilu loks”, tika uzskatīti par “pazudušiem, iznīcinātiem vai neatrodamiem”. Vakar paziņots, ka tiks atsākta izmeklēšana bijušā premjerministra Edvarda Hīta lietā saistībā ar pedofiliju, kas pēc politiska spiediena tika izbeigta pirms 20 gadiem, raksta avīze “The Guardian”. Hīts, kurš bija valdības vadītājs no 1970. līdz 1974. gadam, mira 2005. gadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Cilveki ir slimi.Dazreiz tik loti gribas noticet,ka dievs tiesam ir,ar visam no taa izrietosajam sekam,kas aprakstitas bibelee.Tad vismaz tie meesli no atmaksas neizmuks,kad pienaks tiesas diena.

  2. nja, kad palasa baisi kļūst

  3. Nabaga briti. Un šādā valstī jādzīvo latviešu viesstrādniekiem!

    • Kāpēc – nabaga briti? Viņi par to runā un izmeklē šos noziegumus? Varbūt nabagi esam mēs? Kas zina, ko atklātu, ja sāktu izmeklēt mūsu pašu sabiedrības slavenību darbību?

Draugiem Facebook Twitter Google+