Pasaulē
Eiropa

Britāniju sagaida vienas no spraigākajām vēlēšanām vēsturē0

Foto – AFP/LETA

Šodien Apvienotajā Karalistē norisinās parlamenta vēlēšanas, kuras vietējie apskatnieki jau nodēvējušas par vienām no aizraujošākajām, jo vēl priekšvēlēšanu pēdējā dienā sabiedriskās domas aptaujas liecināja par ārkārtīgi sīvu spēkošanos, konservatīvajiem un leiboristiem paredzot teju identisku balsu skaitu – katrai partijai aptuveni 34 procentu lielu atbalstu.

Pretenzijas piesaka arī mazās partijas

Aptauju rezlutāti ļauj prognozēt, ka nevienai no vēlēšanās startējošām partijām neizdosies iegūt vairākumu parlamentā ar 650 likumdevēju vietām. Tas nozīmē, ka partijas sagaida spraigas koalīcijas veidošanas sarunas. Domājams, ka abas vadošās partijas – konservatīvie un leiboristi – varētu katra iegūt ap 280 deputātu vietām. Līdz ar to, lai izveidotu koalīciju ar vismaz 326 deputātu atbalstu, tām nāksies pēc papildspēkiem meklēt pie kādām no mazākajām partijām. Tas licis ziņu aģentūrai “Reuters” secināt, ka šogad vēlēšanas Britānijā iezīmēs divpartiju sistēmas beigas.

Paredzams, ka tūlīt aiz konservatīvajiem un leiboristiem trešo lielāko balsu skaitu varētu iegūt eiroskeptisķi no Apvienotās Karalistes neatkarības partijas (“UKIP”), par kuriem varētu balsot aptuveni 12 procenti vēlētaju. Partijas pretrunīgi vērtētais priekšsēdētājs Naidžels Feridžs ne reizi vien nācis klajā ar asiem vērtējumiem par Eiropas Savienības darbību. Britu politikas apskatnieki norāda, ka no “UKIP” popularitātes pieauguma visvairāk nāksies ciest konservatīvajiem, kuru kādreizējie atbalstītāji tagad nosliekušies par labu “UKIP”. Tiesa, Feridžs jau aprīļa vidū paziņoja, ka vēlas sastrādāties ar līdzšinējā premjerministra Deivida Kemerona vadītajiem konservatīvajiem, lai nepieļautu, ka valdību izveido leiboristi un Skotu Nacionālistu partija (“SNP”), kas arī, kā liecina sabiedriskās domas aptaujas, varētu iekļūt britu parlamentā. Viņaprāt, leiboristi un “SNP” varētu nodarīt valstij “nelabas lietas”. Gan konservatīvie, gan “UKIP” atbalsta referendumu par Britānijas tālāko dalību ES. Kemerons apsolījis, ka 2017. gadā viņš organizēs referendumu par Britānijas palikšanu blokā vai izstāšanos no tā, ja viņa vadītā partija uzvarēs šodienas vēlēšanās. Feridžs izteicies, ka gribētu šādu referendumu sarīkot jau šogad.

Tikmēr leiboristu līderis Eds Milibends paziņojis, ka viņa partija noteikti neveidos koalīcijas valdību ar “SNP”. “Ja leiboristu vadītās valdības cena ir koalīcija vai līgums ar “SNP”, tad tas nenotiks,” paziņoja Milibends, kurš kopā ar Kemeronu tiek uzskatīti par galvenajiem pretendentiem uz britu valdības vadītāja amatu. Savukārt Britānijas laikraksts “The Guardian” atzīmē, ka varētu izveidoties situācija, kurā leiboristi vada mazākuma valdību, un “SNP”, neiesaistoties valdības darbā, parlamentā tomēr atbalsta leiboristu pozīciju.


Solījumus iecērt akmenī

Partijas priekšvēlēšanu kampaņas galvenokārt būvējušas ap ekonomiskajām un sociālajām problēmām, kā arī imigrāciju un aicinājumiem pārskatīt Londonas attiecības ar ES. Kemerons apsolījis, ka, vēlēšanās uzvarot viņa partijai, konservatīvie izstrādās likumu, kas garantēs to, ka līdz 2020. gadam netiek celts ienākuma nodoklis, pievienotās vērtības nodoklis (PVN) un sociālās apdrošināšanas nodoklis, informē raidsabiedrība “BBC”. Vienā no savām priekšvēlēšanu uzrunām Birmingemā konservatīvo līderis paziņoja, ka “strādnieki jau maksā pietiekami lielas nodevas” un valdībai jāmeklē veidi, kā mazināt budžeta iztrūkumu, nepalielinot nodokļu nastu un “nesniedzoties pēc naudas smagi strādājošo cilvēku kabatās”. Kemerons uzskata, ka budžeta iztrūkumu var mazināt, sekmīgāk apkarojot arī nodokļu nemaksāšanu.

Leiboristu līderis Milibends, mēģinot pieradīt, ka nopietni attiecas pret saviem solījumiem, Londonā izstādījis divarpus metrus augstu akmens plāksni, kurā iecirtis savas partijas priekšvēlēšanu galvenos solījumus – ekonomikas atveseļošanu, augstāku labklājību, imigrācijas ierobežošanu, veselības aprūpes uzlabošanu un atbalsta sniegšanu mājsaimniecībām. “Šie solījumi ir iecirsti akmenī, jo pēc vēlēšanām tie netiks aizmirsti,” paziņoja Milibends, solot, ka šis akmens tiks uzstādīts britu premjerministra rezidences dārzā, ja viņš kļūs par valdības vadītāju. Tiesa, leiboristu priekšvēlēšanu akcija izpelnījās gan politisko pretinieku, gan vēlētāju izsmieklu. Piemēram, liberāldemokrātu līderis Niks Klegs uzstādīto akmeni nodēvēja par “Milibenda kapakmeni”, bet virkne britu politikas apskatnieku sprieda, ka neveiksmīgais priekšvēlēšanu gājiens var maksāt leiboristiem vietas parlamentā.

LA.lv
RB
RŪDOLFS BRUSS
Pasaulē
Konferencē Vīnē mēģinās glābt kodolvienošanos ar Irānu
11 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Irāna netālu no Hormuza šauruma sagūstījusi kuģi
11 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Krievijā aktierim Ustinovam piespriež cietumsodu par vardarbību protestu gaitā
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
6 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
5 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
5 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
12 stundas