×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
7. maijs, 2015
Drukāt

Britāniju sagaida vienas no spraigākajām vēlēšanām vēsturē

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Šodien Apvienotajā Karalistē norisinās parlamenta vēlēšanas, kuras vietējie apskatnieki jau nodēvējušas par vienām no aizraujošākajām, jo vēl priekšvēlēšanu pēdējā dienā sabiedriskās domas aptaujas liecināja par ārkārtīgi sīvu spēkošanos, konservatīvajiem un leiboristiem paredzot teju identisku balsu skaitu – katrai partijai aptuveni 34 procentu lielu atbalstu.

Pretenzijas piesaka arī mazās partijas

Aptauju rezlutāti ļauj prognozēt, ka nevienai no vēlēšanās startējošām partijām neizdosies iegūt vairākumu parlamentā ar 650 likumdevēju vietām. Tas nozīmē, ka partijas sagaida spraigas koalīcijas veidošanas sarunas. Domājams, ka abas vadošās partijas – konservatīvie un leiboristi – varētu katra iegūt ap 280 deputātu vietām. Līdz ar to, lai izveidotu koalīciju ar vismaz 326 deputātu atbalstu, tām nāksies pēc papildspēkiem meklēt pie kādām no mazākajām partijām. Tas licis ziņu aģentūrai “Reuters” secināt, ka šogad vēlēšanas Britānijā iezīmēs divpartiju sistēmas beigas.

Paredzams, ka tūlīt aiz konservatīvajiem un leiboristiem trešo lielāko balsu skaitu varētu iegūt eiroskeptisķi no Apvienotās Karalistes neatkarības partijas (“UKIP”), par kuriem varētu balsot aptuveni 12 procenti vēlētaju. Partijas pretrunīgi vērtētais priekšsēdētājs Naidžels Feridžs ne reizi vien nācis klajā ar asiem vērtējumiem par Eiropas Savienības darbību. Britu politikas apskatnieki norāda, ka no “UKIP” popularitātes pieauguma visvairāk nāksies ciest konservatīvajiem, kuru kādreizējie atbalstītāji tagad nosliekušies par labu “UKIP”. Tiesa, Feridžs jau aprīļa vidū paziņoja, ka vēlas sastrādāties ar līdzšinējā premjerministra Deivida Kemerona vadītajiem konservatīvajiem, lai nepieļautu, ka valdību izveido leiboristi un Skotu Nacionālistu partija (“SNP”), kas arī, kā liecina sabiedriskās domas aptaujas, varētu iekļūt britu parlamentā. Viņaprāt, leiboristi un “SNP” varētu nodarīt valstij “nelabas lietas”. Gan konservatīvie, gan “UKIP” atbalsta referendumu par Britānijas tālāko dalību ES. Kemerons apsolījis, ka 2017. gadā viņš organizēs referendumu par Britānijas palikšanu blokā vai izstāšanos no tā, ja viņa vadītā partija uzvarēs šodienas vēlēšanās. Feridžs izteicies, ka gribētu šādu referendumu sarīkot jau šogad.

Tikmēr leiboristu līderis Eds Milibends paziņojis, ka viņa partija noteikti neveidos koalīcijas valdību ar “SNP”. “Ja leiboristu vadītās valdības cena ir koalīcija vai līgums ar “SNP”, tad tas nenotiks,” paziņoja Milibends, kurš kopā ar Kemeronu tiek uzskatīti par galvenajiem pretendentiem uz britu valdības vadītāja amatu. Savukārt Britānijas laikraksts “The Guardian” atzīmē, ka varētu izveidoties situācija, kurā leiboristi vada mazākuma valdību, un “SNP”, neiesaistoties valdības darbā, parlamentā tomēr atbalsta leiboristu pozīciju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+