Pasaulē
Eiropa

Īrijas pasēm varētu pieteikties rekordskaits0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Kopš breksita referenduma Apvienotajā Karalistē 2016. gada jūnijā iesniegumu skaits Īrijas pases saņemšanai ir vairāk nekā divkāršojies, iesniedzējiem saglabājot Britānijas un ES pilsonību un iegūstot Īrijas pilsonību.

Pērn gandrīz 100 000 britu pauduši vēlmi saglabāt savu Eiropas Savienības pilsonību, iegūstot kaimiņvalsts Īrijas pilsonību. Analītiķi uzskata, ka šogad Īrijas pasēm varētu pieteikties britu rekordskaits, jo neskaidrība par breksitu sarežģī dzīvi gan uzņēmējiem, gan privātpersonām.

Īrijas pasi ir tiesīgs iegūt jebkurš cilvēks, kas dzimis Īrijas Republikā vai Ziemeļīrijā vai kuram viens no vecākiem vai vecvecākiem ir Īrijas pilsonis. Kā atzīmē raidsabiedrība BBC, šādam raksturojumam atbilst aptuveni seši miljoni Britānijas pilsoņu, kam ir atļauta arī dubultpilsonība.

Šobrīd minimālais gaidīšanas laiks britu iesniegumiem Īrijas pases saņemšanai ir 72 darba dienas. Īrijas pilsonības saņemšanas procedūra ir atšķirīga no pieteikuma Īrijas pasei. Lai saņemtu Īrijas pasi, vispirms ir jābūt Īrijas pilsonim. Īrijas pilsonību var iegūt vairākos veidos: pēc dzimšanas vietas, īru izcelsmes, laulības, adopcijas vai naturalizācijas.

Īrijas pilsonība automātiski pienākas cilvēkiem, kas dzimuši Īrijā pirms 2005. gada vai kuriem viens no vecākiem ir Īrijā dzimis pilsonis vai ārzemnieks, kas likumīgi dzīvojis Īrijā vismaz trīs no četriem gadiem pirms bērna dzimšanas.

1998. gada vienošanās piešķīra Ziemeļīrijas iedzīvotājiem tiesības identificēt sevi kā īrus vai britus vai izvēlēties dubultpilsonību. 2004. gadā Īrijas valdība paziņoja, ka daļa iebraucēju izmanto “pilsonības tūrismu” likuma apiešanai, sievietēm dodoties uz Īriju grūtniecības pēdējos mēnešos, lai iegūtu ES pasi saviem bērniem. Referendumā 79% īru vēlētāju atbalstīja automātiskas pilsonības piešķiršanas izbeigšanu visiem Īrijā dzimušajiem bērniem.

Nesen svinīgajā ceremonijā apsveicot jaunos Īrijas pilsoņus, Īrijas tieslietu ministrs Čarlzs Flenegans atzīmēja, ka viņu vidū ir ievērojams skaits no Apvienotās Karalistes. Daudzi briti bez problēmām ir dzīvojuši Īrijā gadu desmitiem ar Apvienotās Karalistes pasi, bet bažas par neskaidro breksita procesu ir pamudinājušas viņus pieteikties Īrijas pilsonībai. Starp Īrijā dzīvojošajām nacionālajām minoritātēm latvieši, pēc Īrijas Statistikas biroja datiem, 2016. gadā bija piektajā vietā.

LA.lv