Briti ķidā ārzonu firmas 0

Britu raidsabiedrība BBC un laikraksts “The Guardian”, sadarbojoties ar Vašingtonā esošo Starptautisko pētnieciskās žurnālistikas centru, pēc teju gadu ilga pētnieciskā darba atklājuši, kā darbojas tā dēvētajās nodokļu paradīzēs dibināti vairāk nekā divdesmit tūkstoši fiktīvu uzņēmumu, kā uzdevums ir slēpt to patieso īpašnieku vārdus, kuri mēģina izvairīties no nodokļu nomaksas.

Reklāma
Reklāma

 

RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

Britānijas medijiem publicējot virkni atmaskojošu rakstu, britu valdība apņēmusies sākt izmeklēšanu pret nodokļu krāpniekiem, ziņo BBC.

Britu mediji noskaidrojuši, ka par vairāk nekā 21 500 kompāniju direktoriem tiek uzdoti vieni un tie paši 28 cilvēki, kuri piesedz gan oligarhus, gan nekustamo īpašumu spekulantus. Viņu vidū britu mediji min arī Latvijas Krājbankas bijušo īpašnieku Vladimiru Antonovu, kurš šobrīd Britānijā cīnās pret izdošanu Lietuvai. Viļņa apsūdz viņu krāpniecībā un naudas piesavināšanā. “Šiem viltus direktoriem uzticēts svarīgs uzdevums turēt noslēpumā simtiem tūkstošu naudas darījumu. Viņi pārdod savus vārdus, kas tiek izmantoti uzņēmumu oficiālajos dokumentos,” skaidro “The Guardian”, vienlaikus piebilstot, ka saskaņā ar Britānijas likumiem nav pretlikumīgi vienam cilvēkam uzņemties vairāku firmu direktora pienākumus. Vienlaikus gan tiek atzīmēts, ka daži uzņēmēji savus vārdus slēpuši, iespējams, likumīgi, nevēloties reklamēt, ko viņi iesāk ar savu naudu. “Tiesa, mūsu pierādījumi apliecina, ka šī direktoru grupa tikai izlikās kontrolējam kompānijas, kas izmanto viņu vārdus,” uzsver britu žurnālisti. Kā piemēru viņi min kādu britu pāri, kas savus vārdus pārdevis vairāk nekā diviem tūkstošiem fiktīvu uzņēmumu. Tādējādi šie cilvēki parādās kā direktori virknei firmu, sākot ar kādu Krievijas nekustamo īpašumu uzņēmumu un beidzot ar pornogrāfijas un azartspēļu interneta vietnēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēršanos pret šādiem viltus direktoriem britu valdība sāka jau vairāk nekā pirms desmit gadiem. Toreiz Britānijas tiesnesis Džastiss Blekbērns paziņoja, ka “tiesu sistēma nepacietīs situāciju, kurā kāds uzņemas direktora pienākumus vairākās firmās un tad bēg no atbildības”.

Tiesa, kā norāda “The Guardian”, šāda apņemšanās gluži nav īstenojusies. Vēl vairāk – saskaņā ar britu mediju atklājumiem “viltus direktoru industrija” aizvien aug. Neilgi pēc tam, kad mediji paziņoja par šādu shēmu pastāvēšanu, britu uzņēmumu ministrs Vinss Keibels nāca klajā ar paziņojumu, kurā solīja rūpīgi izpētīt britu mediju sniegtos pierādījumus. “Varu jums apstiprināt, ka mēs pilnībā izmeklēsim šos atklājumus un attiecīgi rīkosimies,” sacīja Keibels.

Jāatzīmē, ka Vašingtonas Starptautiskais pētnieciskās žurnālistikas centrs šogad uzsācis vērienīgu pētījumu, kurā tas apņēmies identificēt pēc iespējas vairāk fiktīvi dibināto uzņēmumu, aiz kā slēpjas cilvēki, kas mēģina izvairīties no nodokļu nomaksas. “Esam nolīguši datorspeciālistus, kuru uzdevums ir ķidāt desmitiem tūkstošu ārzonu uzņēmumu. Tāpat intervējam ārzonu banku darbiniekus, kuri varētu mums sniegt vairāk informācijas par šo maz zināmo un vāji pārraudzīto pasauli,” paziņojis pētnieciskās žurnālistikas centra direktors Džerards Rails.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.