×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
25. jūnijs, 2016
Drukāt

Briti pieprasa atkārtotu referendumu; parakstījušies jau gandrīz divi miljoni (5)

Foto EPA/LETAFoto EPA/LETA

Petīciju internetā par atkārtotu referendumu Lielbritānijā par tās turpmāko dalību Eiropas Savienībā (ES) parakstījuši jau nepilni 1,8 miljoni cilvēku, bet 142 tūkstoši cilvēku atbalstījuši aicinājumu pasludināt Londonas neatkarību no Lielbritānijas.

Petīciju Lielbritānijas parlamenta mājaslapā ar aicinājumu rīkot atkārtotu referendumu par dalību ES 24 stundu laikā parakstījuši nepilni 1,8 miljoni cilvēku.

Lielākā daļa petīcijas parakstītāju ir no Edinburgas un Londonas, kur pārliecinošs vairākums vēlētāju ceturtdien referendumā atbalstīja valsts palikšanu ES.

Atšķirībā no daudzām citām valstīm Lielbritānijas likumi neparedz minimālo balsu īpatsvaru vai aktivitātes līmeni, lai referenduma rezultāti tiktu uzskatīti par vēlētāju gribu atspoguļojošiem.

Arī ES tiesību normās nekas nav teikts par to, ka dalībvalsts, kas sāk sarunas par aiziešanu no bloka, nevarētu pārdomāt un tomēr tajā palikt.

Eksperti gan norāda, ka no pašreizējās petīcijas tūlītējas ietekmes uz referenduma rezultātiem nebūs. Vienīgi parlamentam būs pienākums formāli to izskatīt. Lielbritānijā parlamentam ir jāizskata visas pilsoniskās iniciatīvas, kas savākušas vismaz 100 tūkstošu cilvēku parakstus.

Lielās iedzīvotāju intereses dēļ uz laiku pat nebija pieejama Lielbritānijas valdības un parlamenta mājaslapā izvietotā petīcija.

Bijušais Londonas mērs Boriss Džonsons, kurš bija viens no redzamākajiem aiziešanas no ES kampaņas līderiem, norādīja, ka izvēle reiz ir izdarīta – “tāda iespēja ir vienu reizi paaudzē, vienu reizi dzīvē” – un par vienu jautājumu nevar rīkot nebeidzamus referendumus.

Pašreizējā tempā līdz nākamās nedēļas vidum kampaņā varētu savāk vairāk parakstu nekā 2007.gadā, kad valdības petīciju ar aicinājumu atteikties no plāniem ieviest priekšapmaksas ceļus. Šo petīciju parakstīja 1,8 miljoni cilvēku.

Viljama Olivera Hīlija izveidotajā petīcijā pausts aicinājums Lielbritānijas valdībai izpildīt nosacījumu, ka gadījumā, ja palikt vai izstāties atbalstītāju īpatsvars nepārsniedz 60%, ja vēlētāju aktivitāte nepārsniedz 75%, ir jārīko atkārtots referendums.

Savukārt ārštata žurnālists Džeimss O’Melijs izveidojis petīciju, kurā Londonas mērs Sadiks Hans aicināts pasludināt neatkarību no Lielbritānijas. Ceturtdien notikušajā referendumā vairākums londoniešu nobalsoja par Lielbritānijas palikšanu ES.

Jau ziņots, ka ceturtdien Lielbritānijā notikušajā referendumā 51,9% dalībnieku nobalsojuši par valsts izstāšanos no ES, bet 48,1% – par palikšanu blokā. Referendumā piedalījās 72,2% balsstiesīgo Lielbritānijas iedzīvotāju. Par izstāšanos nobalsojuši 17,4 miljoni referenduma dalībnieku, bet par palikšanu ES – 16,1 miljons. Līdz ar to izstāšanās piekritēju balsu pārsvars ir nepilni 1,3 miljoni.

Referenduma rezultāti liecina par lielām atšķirībām starp reģioniem, kā arī to, ka visaktīvāk palikšanu ES atbalstīja gados jauni cilvēki un lielo pilsētu iedzīvotāji. Jaunieši ir pauduši neapmierinātību ar referenduma rezultātu, ko lielā mērā ietekmēja gados vecāku cilvēku balsojums, lai gan ES sniegtās iespējas par brīvu ceļošanu un uzņēmējdarbību visvairāk izmanto tieši jaunieši.

Tāpat pēc referenduma sociālās saziņas vietnes pārplūdinājuši ieraksti par to, ka iedzīvotāji nožēlo savu izvēli balsot par izstāšanos, kā arī nebija gaidījuši, ka viņu balsij būs nozīme.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. viemēr atradīsies tādi, kuri vicinās kulakus pēc kaujas

  2. Jau pāri 2 miljoniem 120 tūkstošiem parakstu. Skaits aug par dažiem tūkstošiem katru minūti

  3. Nekaa diivaina , Latvijai tik pat svariigu jautaajumu izleema tikai nieka 44% no balstiesiigajiem. Jaa jaa par daliibu eirokolhozaa nobalsoja nožēlojami 44%, taatad absoluuts mazaakums. Kaa so afeeru izgruuda cauri- Bija taada masoniete , bet man tak pienaakaas kundze, kar kuras sveetiibu tika veiktas izmaiņas satversmee un veeleeshanu likumaa, lai par Eirokolhoza jautaajumiem referendumos nebuutu nepiecieshams 50%+1 balss no balstiesiigajiem bet vien 50%+1 balss no atnaakushajiem.Taa nu atnaaca 71% no kuriem 67% nobalsoja par daliibu eirokolhozaa , kas ir nožēlojami 44% no visiem balstiesiigajiem.Bez tam par cik shkjiet bija jaaatnaak vismaz 50% , tad balsotgajeeji tika uzpirkti dalot velas pulvera vai graadiigaa pudeli peec izveeles pie zilizvaigznotiem galdinjiem, taa teikt , lai nesajauktu , kursh ir tas par ko jaabalso. Pats no noveeroju Ķengaraga iecirknii, tik toreiz nesapratu taa visa jeegu, tagad saprotu, pievakaree veel nebija kvoruma , jo aktivitaate bija gaužām zema.Bet Naakoshajaa riitaa liberasti dzeera shampi un Cimdars jau kurinaaja saskaitiitos biļetenus, lai visi gali buutu uudenii! Viss fokuss !

Draugiem Facebook Twitter Google+