Mobilā versija
+5.0°C
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Pirmdiena, 5. decembris, 2016
28. jūlijs, 2012
Drukāt

Britu astronomi atklājuši četrus “neiespējamus” zvaigžņu pārus

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Britu astronomi atklājuši četrus zvaigžņu pārus, kuros abas zvaigznes atrodas tik tuvu viena otrai, ka līdz šim tas tika uzskatīts par neiespējamu, – tās apriņķo viena otru nepilnu četru stundu laikā, vēsta “Space.com”.

Aptuveni puse mūsu galaktikas zvaigžņu atšķirībā no Saules riņķo viena ap otru pāros, veidojot bināras sistēmas. Zinātnieki uzskata, ka šīs zvaigznes radušās nelielā attālumā un apriņķo viena otru no pat dzimšanas.

Līdz šim uzskatīts, ka gadījumā, ja divas zvaigznes izveidojušās pārāk tuvu viena otrai, tās drīz vien saplūst vienā lielākā zvaigznē, un pēdējo trīsdesmit gadu novērojumi šo teoriju lielās līnijās apstiprinājuši – lai gan tādu bināru zvaigžņu sistēmu ir ārkārtīgi daudz, līdz šim nav atklāta neviena tāda, kurai apriņķojuma periods būtu mazāks par piecām stundām.

Izmantojot Apvienotās Karalistes infrasarkano staru teleskopu Havajās, pētnieki piecus gadus novērojuši simtiem tūkstošu zvaigžņu, pievēršot īpašu uzmanību tā dēvētajiem sarkanajiem punduriem – zvaigznēm, kas ir līdz desmit reizes mazākas un 1000 reizes blāvākas par mūsu Sauli.

“Sev par lielu pārsteigumu mēs atradām vairākus sarkano punduru pārus ar apriņķojuma laiku, kas daudz mazāks par piecām stundām – īsāko zināmo apriņķojuma periodu mūsu Saulei līdzīgām zvaigznēm,” pastāstījis astronoms Bass Nefss no Leidenes observatorijas Nīderlandē. “Tas nozīmē, ka mums jāpārvērtē savi priekšstati par to, cik tuvu šādi zvaigžņu pāri var veidoties un attīstīties.”

Kā pieļauj zinātnieki, atdziestot šādām zvaigznēm, kas griežas viena ap otru, to magnētiskā lauka līnijas varētu deformēties, un radusies spēcīga magnētiskā lauka aktivitāte bremzētu šo zvaigžņu griešanos, ļaujot tām satuvināties.

Pievienot komentāru

Ar motorizētu čemodānu var sasniegt ātrumu 13 km/hJa kādreiz lidostā radusies nepieciešamība dažu minūšu laikā nokļūt no viena termināļa uz otru, lai paspētu uz savu reisu, lielisks sabiedrotais būs motorizētais čemodāns "Modobag".
Radīts paroļu ģenerators, kuru hakeri nevarēs uzlauzt (2)Firma "Everykey", ko atbalstījis pats antivīrusu kompānijas "McAfee" dibinātājs Džons Makafī, izstrādājusi īpašu maziņu ierīci, kura ģenerē jaunu un drošu paroli ikreiz, kad vēlaties ienākt vienā no saviem interneta vietņu profiliem.
Ja gribi tilpumu. "LA" vērtē "Opel Zafira""Opel Zafira" tika prezentēta 1999. gadā un kopš tā laika ir toņa noteicēja septiņvietīgo kompaktvenu klasē. Pavisam šo gadu laikā saražots vairāk nekā 2,7 miljoni dažādu paaudžu Zafira automobiļu.
Vai Latvijas neceļu nākotne? (1)Par gada auto nominēt pikapu? Uz tādu izlēcienu žūrija nez vai būs spējīga
Draugiem Facebook Twitter Google+