Pasaulē
Vēsture

FOTO. Britu atbilde Tutanhamona kapenēm: atrasts senākais kristīga karaļa apbedījums0


Pritlevelā uzietais anglosakšu augstmaņa apbedījums internetā ieguvis apzīmējumu “Lielbritānijas atbilde Tutanhamona kapenēm”.
Pritlevelā uzietais anglosakšu augstmaņa apbedījums internetā ieguvis apzīmējumu “Lielbritānijas atbilde Tutanhamona kapenēm”.
Foto: EPA / Scanpix / LETA

Karalisks apbedījums, ko strādnieki nejauši uzgāja Pritlevelā netālu no Sautendas starp krogu un Aldi lielveikalu, internetā jau ieguvis apzīmējumu “Lielbritānijas atbilde Tutahhamona kapenēm”, raksta BBC.

Apbedījumā uzgāja dučiem retu priekšmetu. Vienīgais, kas liecināja par cilvēka klātbūtni, bija zobu emalja, un eksperti varēja vienīgi minēt, kam apbedījums veidots. Pieņēmums ir, ka Pritlevelā apbedīts 6. gadsimtā dzīvojis anglosakšu karalis Seberts – pirmais zināmais sakšu karalis, kurš pievērsās kristietībai.

Tas tiek uzskatīts par senāko anglosakšu karalisko apbedījumu.

Tagad, pēc 15 gadus ilgušām ekspertu analīzēm, daļa artefaktu atgriežas Sautendā, kur tos varēs aplūkot Centrālajā muzejā.

Londonas Arheoloģijas muzeja speciālisti atzina, ka viņus pārsteidzis tas, ka apbedījums bijis neskarts.

Kapenēs atrasti divi no zelta lapiņām izgatavoti krusti, kuri, ticams, bija uzlikti mirušā acīm. Savukārt vietā, kur, spriežot pēc zārka paliekām, būtu bijis jāatrodas mirušā plaukstām, atrastas divas zelta monētas.

Mirušā augumu pēc zārka atliekām lēš ap 1,73 metriem.

Vairāki no apbedījumā uzietajiem 1400 gadus senajiem priekšmetiem ir vienīgie šī laika meistaru darbu paraugi Lielbritānijā.

Īpaši augstu eksperti novērtējuši liras atliekas – tās koka daļas gan diemžēl lielākoties bija satrūdējušas, taču pēc iespiedumiem zemē un detaļām pie labojumiem no sudraba un apzeltītā vara izdevies konstatēt tā formu un noteikt, ka instruments bija darināts no kļavas koka.

Saistītie raksti

Apbedījumā atrasti arī dzeramie ragi, krūzes, vara sakausējuma blašķe ar 4. gadsimta svētā Sergija ģīmetni, sudraba karote – šie priekšmeti, kā domā eksperti, nākuši no Vidusjūras zemēm.

Apbedījumā bija saglabājušies arī krāšņi krāsaina stikla biķeri un no Indijas atvesti granāti. Savukārt zobens ādas un koka makstī apliecināja mirušā dzimumu un statusu – turīgs vīrietis.

Karalisks apbedījums Sautendā.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Fukusimas AES tuvumā pirmo reizi 8 gadu laikā atpūtniekiem atvērta pludmale
14 stundas
LE
LETA-INTERFAX
Pasaulē
Maskavas centrā 21,5 tūkstoši cilvēku pieprasa brīvas un godīgas vēlēšanas
15 stundas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Irānas padome: “Stena Impero” sagrābšana ir atbilde uz Irānas tankkuģa aizturēšanu Gibraltārā
16 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Tveici pēcpusdienā pārtrauks lietus un negaisa mākoņi
16 minūtes
Raivis Šveicars
Ekonomika
“Izskatās pēc politiskā teātra un spekulācijām.” Eksperti par OIK parlamentārās izmeklēšanas komisiju
30 minūtes
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Ar Ukrainu viss būs kārtībā 1
13 stundas
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Izmantosim izdevību
12 stundas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Aprit 50 gadi, kopš pirmais cilvēks izkāpa uz Mēness
12 stundas