×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
2. septembris, 2013
Drukāt

Britu bankas sāk maksāt kompensācijas par Islandes banku glābšanu

LETALETA

Lielbritānijas bankas veikušas pirmo no vairāku miljonu sterliņu mārciņu vērtajiem maksājumiem, lai segtu noguldītāju izdevumus saistībā ar Islandes banku sektora sabrukumu 2008.gadā.

 

Maksājumi, kas tiks veikti trīs ikgadējās izmaksās 363 miljonu mārciņu (298,7 miljonu latu) apmērā, nonāks Finanšu pakalpojumu kompensācijas shēmai (FSCS), kas nodrošina noguldījumus Lielbritānijas bankās. FSCS tad atmaksās aizdevumu no Lielbritānijas valdības, ko paredzēts dzēst 2016.gada aprīlī.

Islandes banku sektors, kura izaugsme veicinājusi strauju Islandes ekonomikas augšupeju, finanšu krīzes laikā 2008.gadā piedzīvoja sabrukumu. Islandes bankas palika parādā aptuveni četrus miljardus eiro (2,8 miljardus latu), vissmagāk ciešot aptuveni 350 000 noguldītāju no Lielbritānijas un Nīderlandes, kuru valdības nodrošināja kompensācijas.

Lielbritānijas un Nīderlandes valdības 2011.gada decembrī ar Eiropas Komisijas (EK) atbalstu Islandi iesūdzēja tiesā. Tās apgalvoja, ka Islandes valdība ir atbildīga Lielbritānijas un Nīderlandes noguldītājiem izmaksāt kompensāciju vismaz 20 000 eiro (14 056 latu) apmērā, un ka, kompensējot Islandes pilsoņiem, kuri zaudēja naudu, Reikjavīka pārkāpusi nediskriminācijas principu.

Taču 2013.gada 1.janvārī Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas (EFTA) tiesa nolēma, ka ES noguldījumu garantiju noteikumi neparedz Islandes valdībai darboties kā pēdējā glābiņa garantētājai. 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+