×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
2. aprīlis, 2012
Drukāt

Britu izlūkdienests brīdina par slepkavības plānu pret Zakajevu

zakayev_8

Londonā, kur pēdējā laikā notikusi virkne pasūtījuma slepkavību pret tur dzīvojošajiem Krievijas uzņēmējiem un Kremļa kritiķiem, esot bijis plānots uzbrukums čečenu trimdas pārstāvim Ahmedam Zakajevam, paziņojis Britānijas pretizlūkošanas dienests MI5. 


 

Konkurenti kārto rēķinus Londonā

Britānijas drošības dienests nācis klajā ar bezprecedenta publisku brīdinājumu, ka čečenu trimdinieks Ahmeds Zakajevs ir kļuvis par slepkavības plāna mērķi, raksta avīze “The Daily Telegraph”. Pēc izlūkdienesta ieteikuma Britānijas iekšlietu ministrs centās panākt, lai tiesa atzītu personu, kuru MI5 uzskata par uzbrukuma rīkotāju, par “draudu nacionālajai drošībai”. Vakar laikraksta rīcībā nonākusi informācija, ka tiesa atļāvusi varbūtējam sazvērestības plānotājam palikt Britānijā un aizstāvēt savas tiesības tiesā.

Šī lieta izvirza ļoti nopietnus jautājumus par to, kā Britānija var aizsargāties, lai nepieļautu ārzemēs izplānotu noziedzīgu aktu veikšanu tās teritorijā, atzīmē “DT”. Pirms dažām dienām pie viņa dzīvokļa Londonā notika uzbrukums Krievijas baņķierim Germanam Gorbuncovam, kurš smagā stāvoklī ar vairākām šautām brūcēm atrodas slimnīcā. Izmeklētāji uzskata, ka šo slepkavību pasūtījuši viņa biznesa konkurenti, kas darbojas Krievijā un Moldovā. Britu drošībnieki neoficiāli izteikuši bažas par Britānijā patvērumu guvušo Krievijas ieceļotāju skaitu, kas varētu apdraudēt valsts drošību, īpaši sakarā ar olimpiskajām spēlēm Londonā.

 

Kadirova roka sasniedz Vīni

Britu drošības dienesta tiesā iesniegtie dokumenti par slepkavības plānošanu liecina, ka uzbrukuma mērķis ir čečenu trimdinieks Ahmeds Zakajevs, Krievijas specdienestu nogalinātā Čečenijas prezidenta Džohara Dudajeva domubiedrs un diplomātiskais pārstāvis Rietumos. Pēc Krievijas spēku iebrukuma Čečenijā Zakajevs 2002. gadā bija spiests bēgt uz Londonu, kur, pateicoties britu sabiedrības aizstāvībai, ieguva politisko patvērumu.

 

Britānijas pretizlūkošanas dienests MI5 uzskata, ka sazvērestību nogalināt Zakajevu izplānojis viņa nesamierināmais sāncensis un pašreizējais Čečenijas vietvaldis Ramzans Kadirovs, kurš valda ar dzelzs dūri un bauda Kremļa saimnieka Vladimira Putina uzticību.

 

Pēc MI5 informācijas, kāds Britānijā dzīvojošs krievs, īsi dēvēts par “E1”, varētu būt starpnieks sazvērestības īstenošanā un Zakajeva slepkavības “atvieglošanā”, raksta “DT”. Britu drošības dienesta tiesā iesniegtajā ziņojumā teikts, ka “Kadirovs, kurš ir atbildīgs par daudzu savu oponentu nogalināšanu, ir izveidojis to personu sarakstu, no kuriem daļu viņš gribētu nogalināt, un trimdā dzīvojošais Čečenijas premjerministrs Ahmeds Zakajevs tiek uzskatīts par vienu no šajā sarakstā esošajiem”.

Pēc MI5 informācijas, krievu starpnieks “E1” bijis iejaukts Kadirova bijušā miesassarga Umara Israilova slepkavībā Vīnē 2009. gadā, jo bija atļāvies publiski kritizēt čečenu vadoņa personiskās karadraudzes veiktos asinsdarbus.

 

Vai “E1” tiks izraidīts?

Aizdomās turētais “E1” esot 45 gadus vecs bijušais karavīrs, kurš ieradās Britānijā 2003. gadā ar ģimeni un lūdza politisko patvērumu, lai glābtos no pilsoņu kara Čečenijā. Viņa sieva un bērni ieguva Britānijas pilsonību, taču viņam tā tika atteikta. Par patvēruma lūdzēja varbūtējo apdraudējumu Britānijas drošībai un šīs lietas nopietnību liecina fakts, ka lūgumu tiesai izslēgt “E1” no patvēruma meklētāju saraksta virzīja personiski britu iekšlietu ministrs, turklāt drošības dienests MI5 bezprecedenta atklātībā izklāstīja tiesnešiem, tieši kādus draudus valsts drošībai rada “E1”, līdzdarbojoties sazvērestībā pret Zakajevu, atzīmē “DT”. Londonā trimdā dzīvojošais čečenu politiķis Ahmeds Zakajevs bija draudzīgās attiecībās ar Kremļa kritiķi, bijušo KGB darbinieku Aleksandru Ļitviņenko, kurš tika noindēts 2006. gadā pēc tējas dzeršanas kādā Londonas viesnīcā kopā ar diviem bijušajiem KGB aģentiem, kuru izdošanu tiesāšanai Britānijā Londonai nav izdevies panākt.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+