Kultūra
Teātris un kino

Britu kino “Baltijas pērlē” 16


“Cienīgs pretinieks”
“Cienīgs pretinieks”
Publicitātes foto

21. septembrī pulksten 18.30 kinoteātrī “Splendid Palace” ar īpašu teatralizētu filmas “Limjēri!” seansu tiks atklāts kinofestivāls “Baltijas pērle”. Pirms tam skatītājus uzrunās Kannu kinofestivāla un Lionas Limjēru institūta direktors Tjerī Fremo.

Starp astoņām programmām, ko šogad piedāvā “Baltijas pērle”, īpaša vieta atvēlēta britu kino – programmā “Miglainās Albionas lepnums bez aizspriedumiem” iekļauti seši izcili darbi. To vidū – režisora Riteša Batras veidotā prestižās literārās Bukera prēmijas laureāta Džuliana Bārnsa romāna ekranizācija “Beigu priekšnojauta”, britu burātāja un rakstnieka, savulaik Latvijā dzīvojušā bērnu literatūras klasiķa Artūra Rensoma darba ekranizācija “Bezdelīgas un amazones”, kā arī Lones Šērfigas brīnišķīgā komēdija “To zvaigžņu stunda” – par patriotiska kino uzņemšanu pagājušā gadsimta Anglijā un prēmijas “British Academy Scotland Awards 2016” laureāte, spēlfilma “Cienīgs pretinieks”, kas veltīta leģendārajiem skotiem Tomam Morisam senioram un Tomam Morisam junioram, pirmajiem četrkārtējiem golfa atklāto turnīru uzvarētājiem.

 

Britu filmu izlase 

“Cienīgs pretinieks”, Lielbritānija, ASV, 2016, režisors: Džeisons Konerijs, lomās: Ofēlija Lovibonda, Sems Nīls, Pīters Mulans, Džeks Loudens, Makss Dīkons.

Skotija deviņpadsmitā gadsimta otrajā pusē slīgst viršu smaržā un miglu seģenēs. Piļu un klosteru drūmais diženums pārsteidz ar skarbumu un augstprātību, bet gaisā virmo viduslaiku, leģendu un tradīciju vēsmas. Godprātīgais tēvs nodod savu meistarību dēlam, jaunajam Tomam Morisam, izaudzinot cienīgu sāncensi, kas pārspēj savu skolotāju. Dēla izcilie panākumi un galvu reibinošā slava nenovēršami aizēno tēva sasniegumus. Tuvo cilvēku attiecībās parādās plaisas. Pie stāvas nogāzes, kur klostera drupas piesedz Sentendrjūsas Veco laukumu no bargajiem Skotijas vējiem, jaunais Toms Moriss pieņem sarežģītu lēmumu… Tradīcijas ir sastapušās ar cienīgu pretinieku. Kura sitiens izrādīsies izšķirošais? Divi leģendārie golfa spēlētāji, tēvs un dēls, būtiski iespaidoja golfa attīstību. Tomam Morisam jaunākajam bija lielisks sitiens, un viņš veikli rīkojās ar puteri, ripināšanas nūju. Savukārt viņa nestandarta pieeja īso un vidējo sitienu izspēlei ar nūjām dzelžiem, kā arī progresīvie jauninājumi mainīja vispārējos priekšstatus par šo sporta veidu.

 

“Beigu priekšnojauta”, Lielbritānija, 2017, režisors: Ritešs Batra, lomās: Džims Brodbents, Šarlote Remplinga, Mišela Dokerija, Emīlija Mortimera, Džo Elvins, Bukera prēmijas laureāta Džuliana Bārnsa romāna ekranizācija.

“Ja nu laiks sāktu ritēt atpakaļgaitā, lai atgādinātu, ka mūsu dzīve ir vien stāsts, ko stāstām paši sev…” rakstījis Džulians Bārnss. Kas gan mēs būtu bez atmiņām? Vai tas, ko spējam atcerēties, vienmēr atbilst tam, kā patiesi bijis? Jo ilgāk dzīvojam, jo mazāk saskarsmes lokā cilvēku, kuri vēl spētu atgādināt, ka šīs mūsu atmiņas ir tikai virspusējs stāsts, par kura ticamību cenšamies pārliecināt citus, bet galvenokārt jau paši sevi. Kaut jaunībā biji kareivīgs reformators un kompromisus nepieļaujošs sapņotājs, ar gadiem kļūsti pielaidīgāks, un nu jau šķiet pilnīgi pietiekami ar nelielu antikvariātu, pusdienām ar bijušo sievu un sazvanīšanos ar meitu. To visu var teikt par filmas varoni – četrdesmitgadīgo intelektuāli dumpinieku, kas kļuvis par pieredzes mācītu sibarītu, un nu no advokāta negaidīti saņem vēstuli ar mantojuma piedāvājumu. Ar šo papīra lapiņu sākas paša pagātnes izzināšana, kas atklāj daudz noslēpumu un pretrunu. Ceļojums pa atmiņu bangām pārvēršas emocionālā sprādzienā, nopietnā pārbaudījumā, kas piespiež pavisam citādi raudzīties uz nodzīvoto mūžu.

 

“Bezdelīgas un amazones”, Lielbritānija, 2016, režisore: Filipa Loutorpa, lomās: Kellija Makdonalde, Endrjū Skots, Reifs Spols.

Klāt vasaras brīvdienas! Tās gan atmiņās sajauktos ar citām rātnām vasarām vecāku uzraudzībā, ja vien bērni nesaņemtu atļauju doties pārgājienā un nakšņot uz salas liela ezera vidū. Tur nonākuši, viņi atklāj, ka nav vieni… Sīvā cīņā par vientuļo salu nākas apgūt izdzīvošanas prasmes, uzzināt, cik liela vērtība ir draudzībai, kā arī to, cik svarīgi ir jebkurā gadījumā saglabāt vēsu prātu. Filma uzņemta gleznainajā Ezeru apgabalā Lielbritānijā, un tā kļūs par neaizmirstamu piedzīvojumu gan bērniem, gan pieaugušajiem!

 

Lorem ipsum
FOTO: Leta

“To zvaigžņu stunda”, Lielbritānija, 2017, režisore: Lone Šērfiga, lomās: Džemma Artertone, Bils Naī, Džeremijs Aironss, Sems Klaflins, Džeks Hjūstons, Pols Riters, Reičela Stērlinga, Ričards E. Grants, Henrijs Gudmens, Džeiks Leisijs.

“Braši saņemsimies, lai izpildītu mūsu pienākumus, un izturēsimies tā, ja Britu impērija un tās Nāciju sadraudzība būs pastāvējusi tūkstoš gadu, lai arī tad vēl ļaudis teiktu: “Tolaik bija to zvaigžņu stunda,”” teicis Vinstons Čērčils. Kā ar niecīgu budžetu uzņemt patriotisku filmu, lai iedvesmotu tautu un paceltu nācijas garu? Sastāvdaļas ir vienkāršas: mazliet paplucis bonvivāns – bijušais varonis mīlnieks drosmīga zvejnieka lomā –, amerikāņu lidotājs skaistulis ar paklīduša vikinga ārieni, divas naivulītes, kas cīnās par viņa sirdi, un atbruņojoši romantisks stāsts, kas spēj aizkustināt vēsos britus, piespiežot viņus liet asaras kinoteātra drēgnajā pustumsā. Bet kā savākt masu skatiem 500 000 zaldātu un kara floti mazā piepilsētas pludmalē, kur tiks uzņemta epizode ar karaspēka evakuāciju Denkerkā? Daži triki un viltības, vētra silē, daudzu tūkstošu armija nelielā piekrastes zemes pleķītī, intrigas un nodevība, asprātīga atjautība un aizrautīga mīlestība pret kino. Šīs vizuāli iespaidīgās filmas galvenā vērtība ir grandiozā aktierspēle. Nav iespējams arī nejusties aktieru izstāstītā stāsta aizkustinātam.

LA.lv