Pasaulē
Eiropa

Britu partijas sāk priekšvēlēšanu kampaņu0


Boriss Džonsons
Boriss Džonsons
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Britānijas politiskās partijas sākušas priekšvēlēšanu kampaņu, gatavojoties 12. decembrī gaidāmajām parlamenta pirmstermiņa vēlēšanām, kas nepilnu piecu gadu laikā būs jau trešās.

Kā liecina sabiedriskās domas aptaujas, premjerministra Borisa Džonsona vadītie konservatīvie vēlēšanās, visticamāk, gūs uzvaru.

Par torijiem gatavi balsot 35% britu, un, pateicoties mažoritārajai vēlēšanu sistēmai, premjera partijai ar šādu iznākumu likumdevēju sapulcē ir labas izredzes iegūt vairākumu.

2017. gada vēlēšanas tobrīd premjerministres Terēzas Mejas vadītajiem konservatīvajiem izvērtās par katastrofu, un toriji parlamentā zaudēja vairākumu. Mejas lēmums par pirmstermiņa vēlēšanu sarīkošanu cerībā palielināt vairākumu noveda pie tā, ka premjeres valdība sašķeltajā parlamentā nespēja nodrošināt atbalstu viņas panāktās breksita vienošanās nosacījumiem.

“Mēs vedīsim mūsu valsti uz priekšu un panāksim rezultātus jautājumos, kas ir prioritāri mūsu cilvēkiem veselības jomā, policijas darbā, attiecībā uz dzīves izmaksām un vidi,” pēc parlamenta paustā atbalsta viņa ierosinājumam par pirmstermiņa vēlēšanām 12. decembrī tviterī pauda Džonsons. Premjers vēl nesen solīja, ka panāks valsts izstāšanos no Eiropas Savienības 31. oktobrī ar vienošanos vai bez, tomēr likumdevēji piespieda viņu lūgt breksita termiņa atlikšanu, ko Brisele atvēlēja līdz 31. janvārim.

Džonsons atvainojās saviem atbalstītājiem, ka nav spējis izpildīt solījumu “izdari vai mirsti” par breksita īstenošanu 31. oktobrī, par to vainojot “parlamenta obstrukciju”

. Džonsons apgalvoja, ka neesot nekāda iemesla pagarināt pārejas posmu, kam būtu jābeidzas 2020. gada decembrī, piebilstot, ka sarunas par jaunu tirdzniecības līgumu ar ES būšot “ļoti vienkāršas”.

Vairāki tirdzniecības eksperti jau noraidījuši premjerministra viedokli kā “nereālu”, atzīmē raidsabiedrība BBC.

Džonsons atkārtoti noraidīja vēlēšanu alianses veidošanu ar Naidžela Farāža vadīto Breksita partiju.

Farāžs paziņojis, ka nekandidēs uz vietu Britānijas parlamentā 12. decembra vēlēšanās, taču atbalstīs savas partijas kandidātus priekšvēlēšanu kampaņā. “Vai man mēģināt iegūt vietu parlamentā? Vai arī būtu labāk kalpot lietai, apbraukājot Apvienoto Karalisti, atbalstot 600 kandidātus?” Esmu nolēmis, ka pareizā ir otrā izvēle,” intervijā raidsabiedrībai BBC sacīja Farāžs, kurš bieži mēdz izcelties ar teatrālu retoriku.

Viņa vadītā eiroskeptiskā Breksita partija, kas tika nodibināta pērn novembrī, šogad maijā Britānijā uzvarēja Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Farāžs ir Eiropas Parlamenta deputāts kopš 1999. gada, bet Britānijas parlamenta vēlēšanās viņš kandidējis un zaudējis septiņas reizes. Farāžs izteicies, ka viņam divas reizes piedāvāts pēra tituls un vieta britu parlamenta augšnamā Lordu palātā, lai viņa savulaik dibinātā Neatkarības partija, kas pārtapa Breksita partijā, nestātos ceļā konservatīvajiem.

Saistītie raksti

Intervijā laikrakstā “The Sun” Džonsons solījis īstenot breksitu līdz Ziemsvētkiem, ja viņa vadītā Konservatīvo partija iegūs vairākumu parlamentā pēc vēlēšanām.

 

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Krievijas atdotie karakuģi nogādāti Ukrainā 1
17 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Tuvojoties samitam, Putins cildina Zelenski kā “simpātisku”
19 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Krievijas magnāts Abizovs caur Igaunijas “Swedbank” uz ārzonām pārskaitījis simtiem miljonus eiro
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Ieva Ēvalde
Latvijā
“Kurš ir vainīgs, par to lai spriež tiesa.” Kā saslima Siguldas bērni – vai patiesība ir noskaidrota?
Intervija 4 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Pūce pieļauj Rīgas domes atlaišanu, ja drīz nebūs risinājuma atkritumu apsaimniekošanas jomā
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Bērnudārzs latviešu valodā pēc vecāku pieprasījuma: Saeimā lemj par jauniem likuma grozījumiem
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
Hitlera cilindrs 50 tūkstošu eiro vērts
39 minūtes
LE
LETA
Latvijā
VID avioreisu pasažieriem lidostā “Rīga” konstatē, iespējams, noziedzīgi iegūtu skaidru naudu
1 stunda