Pasaulē
Eiropa

Ziemeļīrijas cinītis var apgāzt breksita vezumu0


Britānijas premjerministres Terēzas Mejas un Īrijas premjerministra Teo Varadkara sarunas Ziemeļīrijas galvaspilsētā Belfāstā varētu veicināt Ziemeļīrijas valdības darba atjaunošanu un breksita sarunu raitāku virzību.
Britānijas premjerministres Terēzas Mejas un Īrijas premjerministra Teo Varadkara sarunas Ziemeļīrijas galvaspilsētā Belfāstā varētu veicināt Ziemeļīrijas valdības darba atjaunošanu un breksita sarunu raitāku virzību.
Foto – EPA/LETA

Britānijas premjerministre Terēze Meja vakar ieradās Belfāstā, lai apspriestos ar Īrijas premjerministru Leo Varadkaru, kā izkārtot Ziemeļīrijas un Īrijas robežjautājumu, kas var radīt šķēršļus breksita sarunu virzībā.

Abu valstu premjeru sarunas notika Stormonta – Ziemeļīrijas parlamenta – ēkā, kur Meja vēlāk tikās ar Ziemeļīrijas politisko partiju vadītājiem. Pēc Britānijā valdošās Konservatīvo partijas neveiksmes Britānijas parlamenta vēlēšanās pērn Mejai nācās veidot koalīcijas valdību ar Ziemeļīrijas Demokrātisko unionistu partiju (DUP). Iekšējo domstarpību dēļ jau gadu nedarbojas Ziemeļīrijas valdība. Vairākas iepriekšējās sarunu kārtas starp DUP un īru republikāņu partiju “Sinn Fein” pārstāvjiem iestrēga politiskā strupceļā. Britānijas premjerministre, kura pēdējo reizi apmeklēja Ziemeļīriju maijā pirms Apvienotās Karalistes parlamenta vēlēšanām, tikusi kritizēta par politiskās krīzes ignorēšanu Ziemeļīrijā, atzīmē raidsabiedrība BBC. Analītiķu ieskatā, Mejas un Varadkara iesaistīšanās sarunās varētu veicināt rīcībspējīgas valdības atjaunošanu, piedaloties DUP un “Sinn Fein”, kuras programmatiskais mērķis ir Īrijas apvienošana. “Sinn Fein” pieprasa arī pieņemt īpašu Īru valodas aktu, pret ko iebilst DUP līdere Arlēna Fostere. Lai atrisinātu lingvistisko pretstāvi, varētu tikt pieņemts kompromisa likums ar trīs daļām, garantējot īru valodas tiesības, Ziemeļīrijas skotu valodu un plašāku kultūras mantojumu.

Premjerministre Meja atgādināja Ziemeļīrijas politiskajām partijām par daudziem neatliekami risināmiem jautājumiem un uzsvēra, ka rīcībspējīga valdība ir labākais veids, kā panākt vietējo iedzīvotāju interešu ievērošanu. Īrijas premjera Leo Varadkara pārstāvis apliecinājis, ka Īrijas valdība cieši sadarbosies ar Britānijas valdību, lai atbalstītu Ziemeļīrijas partijas kompromisa panākšanā.

Ziemeļīrijas republikāņu partijas “Sinn Fein” parlamenta frakcijas vadītāja Mišela O’Nīla paziņojusi, ka pēdējās dienās izdevies panākt progresu partiju sarunās un vienošanās par Ziemeļīrijas valdības darba atjaunošanu varētu tikta panākta šonedēļ, atzīmē laikraksts “The Belfast Telegraph”. Sociāldemokrātiskās leiboristu partijas vadītājs Kolams Īstvuds uzskata, ka politisko stabilitāti un Ziemeļīrijas valdības rīcībspēju vairotu valdošās koalīcijas paplašināšana, atgādinot, ka, breksitam tuvojoties, steidzami jārisina ekonomikas problēmas un krīze veselības aprūpē un skolu finansējumā.

Partijas “Sinn Fein” jaunā līdere Mērija Makdonalda paziņojusi, ka “Sinn Fein” ir “vienīgā partija, kas izveidos vienotu Īriju”, bet, lai panāktu šo mērķi, tai jādivkāršo partijas biedru skaits. Kā atzīmē ziņu aģentūra DPA, Makdonaldas vadībā partija “Sinn Fein” cer iegūt deputātu vietas Īrijas parlamentā un pavairot savu pārstāvju skaitu Ziemeļīrijas parlamentā.

LA.lv