×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
24. janvāris, 2013
Drukāt

Britu prese slavē Kemeronu

Foto - AFPFoto - AFP

Britu prese atzinīgi novērtējusi Britānijas premjerministra Deivida Kemerona ierosinājumu pēc nākamajām vēlēšanām rīkot referendumu par Britānijas dalību Eiropas Savienībā, bet vienlaikus mediji atzīmējuši, ka premjers uzņēmies lielu politisku risku.

Labēji noskaņotie laikraksti Kemerona solījumu novērtējuši kā izveicīgu soli, kas nomierinās premjera Konservatīvās partijas eiroskeptiski noskaņoto spārnu. Laikraksts “The Telegraph” raksta, ka tas bijis “pārdrošs un nozīmīgs solis, kas pelna augstāko uzslavu”. Līdzīgi jūsmīgi izteikumi lasāmi arī laikrakstā “Daily Mail”.

Kemerons trešdien, uzstājoties ar ilgi gaidīto un vairākkārt atlikto runu par valsts attiecībām ar ES, solīja sarīkot referendumu līdz 2017. gadam, ja viņa partija uzvarēs nākamajās vēlēšanās, kas gaidāmas 2015. gadā. Vienlaikus Kemerons uzsvēra, ka referendums tiks rīkots tikai pēc tam, kad tiks pārrunāti Britānijas dalības nosacījumi, un brīdināja – ja Brisele neveiks Britānijas pieprasītās reformas, Londona varētu attālināties no ES.

Eiropas partneri Kemerona runu uztvēra ar kritiku, un Francija paziņoja, ka tai nav pieņemams, ka dalībvalstīm būtu ļauts brīvi izvēlēties, kuras normas tās vēlas ieviest. Tomēr laikraksts “The Times”, izvērtējot premjera runu, secinājis, ka tās pamatā bijušas Eiropas intereses, ne tikai Britānijas. “Kemerona kungs nav radījis problēmu, bet apgaismojis to. Pārējai Eiropai jāpievienojas viņam tās risināšanā,” raksta “The Times”. Laikraksts publiskojis arī 56 biznesa pasaules līderu parakstītu vēstuli, kurā pausts atbalsts Kemerona nostājai. Vēstuli parakstījis arī Britānijas bankas “Standard Chartered” priekšsēdētājs un Londonas biržas vadītājs. Tomēr, līdzīgi kā laikraksti “Financial Times” un “Guardian”, arī “The Times” atzinis, ka Kemerona solījums ir riskants solis laikā, kad ES vēl arvien nav atguvusies no eirozonas krīzes.

“Guardian” norādījis, ka premjeram nevajadzētu par zemu novērtēt dusmas, ar ko nāksies saskarties Britānijai pēc tam, kad viņš būs izprovocējis jaunu krīzi, kad vecā vēl nav atrisināta. Laikraksts “The Sun” novērtējis atzinīgi premjera lēmumu dot tautai iespēju lemt par dalību ES, bet atzīmējis, ka pastāv vairāki apstākļi, ko pašlaik nav iespējams prognozēt. Piemēram, ja nu 2015. gadā Kemerons vairs nebūs premjerministrs?

Vismazāko entuziasmu par iespējamo referendumu paudis kreisi noskaņotais laikraksts “Independent”, norādot, ka Kemerona ierosinājums sabruks pats zems sava svara. “Patiesi, Kemerona kungs ir ļāvis savām politiskajām grūtībām aptumšot savu spriedumu par Britānijas labākajām interesēm,” atzīmējis “Independent”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+