Kultūra
Kultūrpolitika

Brīvdabas muzejs vairāk nekā gadu nespēj iegūt kārtējo akreditāciju2

Foto LETA

Latvijas Etnogrāfiskajam Brīvdabas muzejam kopš 2016.gada beigām nav izdevies iegūt muzeja akreditāciju, vēsta portāls “lsm.lv”.

Pēc Kultūras ministrijas (KM) Muzeju nodaļas vadītājs Jāņa Garjāna teiktā, pats Brīvdabas muzejs, pārbaudot krājumu, konstatējis, ka daudziem muzeja priekšmetiem trūkst inventāra numuru, bet virkni vienību nav bijis iespējams atrast vispār. Muzeja saimniecība gan ir liela – tas dibināts jau teju pirms 100 gadiem, un šajā laikā krājums izaudzis līdz vairāk nekā 150 000 vienību. Taču pēc Garjāna domām, tas nav attaisnojums.

Otrs KM akreditācijas komisijas iebildums bijis par muzeja izstrādāto stratēģiju nākamajiem pieciem gadiem. Komisijai radies priekšstats, ka Brīvdabas muzejs tai piegājis ļoti formāli, pērkot to kā ārpakalpojumu un neiesaistot darbiniekus tā tapšanā.

Muzeja direktores vietniece Kristīne Kūla gan šim apgalvojumam iebilst. “Jā, tas bija ārpakalpojums, kas apkopoja informāciju, bet stratēģijas veidošanā piedalījās katrs muzeja darbinieks. Tika pārrunāta esošā situācija un nosprausti stratēģiskie mērķi, piedaloties arī ierindas darbiniekiem, ne tikai nodaļu vadītājiem,” uzsvēra Kūla.

Savukārt saistībā ar muzeja priekšmetu uzskaiti, Kūla norādīja, ka, līdzīgi kā brīvdabas muzejos citviet pasaulē, arī pašmāju muzejā konstatētas eksponātu zādzības.

Brīvdabas muzeja akreditācijas termiņš beidzās 2016.gada nogalē. Atkārtotu akreditāciju muzejs pagaidām nav saņēmis, jo turpina labot akreditācijas komisijas norādītos trūkumus.

Akreditācijas komisija pēc atkārtotas pārbaudes negatīvi novērtējusi arī Brīvdabas muzeja direktores Ilzes Millersones darbu. Direktore jau divus mēnešus slimo – viņas darba vērtēšanas process var tikt pabeigts tikai tad, kad viņa atgriežas darbā.

Kā liecina informācija aģentūras LETA arhīvā, 2014.gada 3.februārī KM beidzās darba līgums ar Millersoni, bet izsludinātā konkursā uzvarēja viņas vietniece Una Sedleniece. Mīllersone pēcāk vērsās pirmās instances tiesā, jo ar viņu netika pagarināts līgums, kura termiņš bija beidzies, un tiesa pirmajā instancē šo prasību apmierināja. Millersone atgriezās Brīvdabas muzeja direktores amatā.

LA.lv