×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
5. maijs, 2017
Drukāt

Baltijas valstu brīvība varēja nenotikt. Saruna ar Tālavu Jundzi (22)

Foto - LETAFoto - LETA

Kad skatos 1990. gada 4. maija kadrus ar laimes un prieka asaru pārņemtajiem ļaudīm pie Augstākās Padomes ēkas, nodomāju – kam gan būtu jānotiek, lai tauta arī šodien tikpat sirsnīgi sagaidītu deputātus?

Varbūt, ja atbrīvotu tautu no visiem nodokļiem un vēl maksātu uzturnaudu katru mēnesi kā Somijā – esat dzirdējusi par somu eksperimentu*? Tas man nāk prātā…

Nebēdājos par to, ka tāds laiks diez vai pienāks, un paldies Dievam, jo nav tādas sabiedriski politiskās situācijas. Reizēm mums “viss ir slikti”, gaužamies, ka valdība nekam neder, taču tie ir sīkumi, ja salīdzina ar garajiem gadiem, kad mūs nospieda propagandas un ideoloģiskās važas un pat nezinājām, vai varam uzticēties savam sarunu biedram – varbūt viņš ir no KGB (Valsts drošības komiteja. – I. P.).

Kā no attāluma mainās 27 gadus senu notikumu aina?

Pētot vēsturi, daudz labāk redzu kopskatu. Lielos vilcienos tas bija absolūtais ideālisma laiks, arī tiem, kam vēlāk svarīgāka kļuva nauda un vara. Lietas bija jāpaveic bez skatīšanās uz instrukcijām un priekšniecību – kā tajā brīdī katrs to saprata.

Kritiskajā barikāžu laikā pie manis nāca ļaudis un jautāja – ko mums darīt? Teicu – jums ir galva uz pleciem, mūsu mērķi zināt – darbojieties! Viņi sajutās pat lepni, ka paši var būt lēmēji, un atrisināja uzdevumu daudz labāk nekā es, pie galda sēdēdams, būtu ieteicis. Tolaik neviens neprasīja – kur rakstīts, kas man tagad jādara?

Šodien notiek pilnīgi pretējais – par Latvijas problēmu kļuvusi pārlieku liela reglamentācija, kad katrs solis arvien vairāk tiek kontrolēts ar dažādiem noteikumiem, kas lielā mērā nāk arī no Eiropas Savienības.

Žurnālisti par Augstākās Padomes deputātiem parasti atceras ap barikāžu laiku, 4. maiju, puča dienās. Vai jums kā šo vēstures notikumu dalībniekam ir iespēja pastāstīt piedzīvoto arī nepastarpināti, vai tiekat aicināti uz skolām?

Pirmajos neatkarības gados paši uzplijāmies un skolas gariem zobiem tikšanās noorganizēja. Tas bija laiks, kad pēc neatkarības atjaunošanas nāca vilšanās, tauta laikam bija gaidījusi leiputriju. Pēdējos piecos septiņos gados ir noticis pozitīvs lūzums un vēsturei tiek pievērsta lielāka uzmanība. Atceros, Bērziņa prezidentūras (Valsts prezidents Andris Bērziņš. – I. P.) laikā, kad bijām sanākuši pie viņa Melngalvju namā, ar lielu prieku teicu, ka pirmo reizi kopš neatkarības atgūšanas pie Brīvības pieminekļa 4. maijā redzēju bērnus noliekam puķes.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Labi, labi, pieņemsim, ka brīvība tolaik “nebūtu notikusi”. Nu, un kas tālāk? PSRS sabrūk tik un tā. Kas notiek, kur mēs paliekam? Kādi varianti?

 2. “Mans vēlējums – laiks sākt strādāt.”-Nez kas mums 27 gadus traucēja strādāt? Droši vien Krievija…Taču tagad kanādiešu bataljona drošā apsardzībā varam neskatīties pār plecu uz austrumiem un droši dzīt vagu! Tikai lielākā daļa nevis dzen, bet ņem vagu. Un drīz vairs nebūs, kas pelna bijušajam komunistam Jundzim 4.maija personālo pensiju.

 3. Sāciet strādāt-cik viegli to teikt, ja pats radītājs vēlamos apstākļus nav radījis,laikā kad vara bija rokās.

 4. Valdis Freimantals Atbildēt

  Visiem liegta informacija: Komunisti un čekisti 100% pārvalda Latviju.

  Jundzis to nesaprot? Pats taču nekad nav iesājies par Visu latviesu biedrību atjaunšanu Latvijā.

  Izlasiet www Valdis Freimantāls :”Mosties, celies, strādā”!

  Rīgas Latviešu Biedrību BRUTĀLI izsita, izsšāva 1993. gada 18. februāra naktī un aizliedza biedrības likumīgos 1938. gada statūtus.

  Radīja komunistu un čekistu V I L T U S biedrību. Vai Jundzis to nezina?

  24 gadus latviešiem nav savas “MĀMUĻAS” – tās vietā čekas reideristu viltus biedrība ! ( tiesi tāpat , kā komunisti izveidoja LPSR!) …..Proti viltus Latviju.

  Vai valsts vadīāji to nezina?

  Lēta muldēšana sarkano nezvēru tradīciju garā! (Jāatjauno visas 1940. gada iznīcinātās latviesu biedrības!)

  Par to Jundža kungs pat neieminas!

 5. Ko darīja brīvība? Varēja nenotikt.

 6. Vārda nozīmeGunars Treimanis “Vārdu noslēpumi”

  Tālavs rūpīgi seko līdzi visiem politiskajiem pagriezieniem un prot atšķirt pelavas no graudiem. Kas Tālavā pārsvarā – ideālisms vai prakticisms -, to ir grūti izsvērt. Gan viens, gan otrs.

 7. Leiputriju negaidījām Atbildēt

  Tomēr arī valsts izzagšanas briesmas nenovērtējām.

 8. Ar kirilicas ķeburiem skribelējošais mazohists,dzīvodams valstī kuru neieredz no milzīgā žults daudzuma kā par brinumu vēl nav atstiepis ķenkles!

 9. “brīvība notiek” — Kas tas par barbarismu? Cilvēkiem derētu iemācīties lietot valodu pareizi.

 10. “Baltijas valstu brīvība varēja nenotikt..” Vai tad ir viņa ir notikusi?Kura valsts pasaulē ir brīva?

  • Ieguglē – Puerto Rico Declares a Form of Bankruptcy.
   Ja kas, tad 1991.g. Krievijas cars Boriss 2 parakstīja brīvlaišanas ukazu bez garām diskusijām – ne tā kā Brisele, kas ar L-Britāniju tagad kaulējas par izstāšanās maksu.

 11. brīvība varēja nenotikt Atbildēt

  Bet notika. Tikai tās, kā jau ierasts, visiem nepietiek …

 12. “…..kad mūs nospieda propagandas un ideoloģiskās važas ….”
  ===================================================================
  Nevajag pārspīlēt, jo “važas” spieda karjeristus, nevis reāla darba darītājus:” “Par “Māras istabiņu” man ienāca prātā, sēžot drausmīgi garlaicīgā rakstnieku sanāksmē. Kaut ko muld vecie kraķi, es atvainojos, kā man toreiz likās. PSKP CK plēnumi, lēmumi, bet tu aizej citā pasaulē.” Māra Zālīte: “Par latviešu valodu cīnos jau kopš 4 gadu vecuma”

 13. Es nestājos komunistos Atbildēt

  Beidza padomju juristus, iestājās komunistu partijā… tagad saņem ordeņus par līdzskriešanu jebkam, kas pie varas. Nodevēji latviešu vidū visos laikos ir bijuši daudz.

 14. Lia dzīvo pa3ots Tālavs Jundzis!

 15. Paldies par interviju!Vēl joprojām daudzi šeit Latvijā dzīvojošie,tā vien šķiet,ilgojas nokļūt lielā,visvarenā brāļa apskāvienos…..skumji,bezgala skumji,ka daļa cilvēku nesaprot un nespēj apjēgt dotās BRĪVĪBAS ieguvumus!

 16. Bezjēdzīgs pļurkšķējums. Vai ir kaut viens godīgs politiķis vai nomenklatūrists? Nav!

 17. De – jure Latvijai ir neatkarība tikai ar dažiem ārējas atribūtikas elementiem.Faktiski esam pilnībā ir atkarīga no ārvalstu baņķieru diktāta ,pašmāju kolaborantiem un kampējiem,kohēzijas fonda naudas ,kas drīz beigsies , procesiem kas grauj ES un ,,krievu pasaules,, vēlmes izplesties. Arī brīvības nav nekādas,ir tikai korupcija visos līmeņos.Brīvība ir tikai tad ,kad cilvēkiem ir ticība nākotnei un svēti turētas morālās vērtības ,ja to nav ir tikai korupcija.

  • Это государство изначально строилось на лжи и обмане. Обещали свободу, демократию и равные права для всех и обманули тех, кто вас избирал в тот верховный совет. Теперь имеем закономерный результат, в демократии только для избранных не может быть по другому.

 18. “Mans vēlējums – laiks sākt strādāt.”-???
  Priekš tad no komunistu “verdzības” (vispārēja nodarbinātība ) izrāvās, LPSR Konstitūciju un padomju Kriminālkodeksu dēļ prihvatizācijas un denacionalizācijas atcēla? Kāda motivācija rauties, ja pat jaunceļamajā Nākotnes namā kā galvenais nākotnes simbols (ekspozīcija) būs lopu vagons? Prātiņ, nāc pie ide[cenzēts] Jundža!
  p.s. Visa šitā pļāpāšana par brīvību būtu jābeidz, citādi narkomānu skaits pārāk strauji palielināsies. Par teroristiem nemaz nerunājot.

Draugiem Facebook Twitter Google+