×
Mobilā versija
+9.8°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
7. septembris, 2015
Drukāt

Brīvības albums prezidentam

Foto - Ilizane GrīnbergaFoto - Ilizane Grīnberga

Kad pasaule atteiksies no dzīvnieku ādas masveida izmantošanas, vienīgā sfēra, kur tā tiks saglabāta, būs lietišķā māksla…

Kā vienmēr, 4. maijā Latvijā svinēja brīvības svētkus. Šogad TV3 nolēma pasniegt jaunajam Latvijas prezidentam kopīgi veidotu dāvanu – svētku albumu ar vairāk nekā 600 bildēm, kuras iesūtījuši Latvijas iedzīvotāji. Tā māksliniecisko ietērpu veidoja dizainere Ilizane Grīnberga, mākslas maģistre, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas Ādas dizaina izglītības programmas un Latvijas Grāmatsējumu un ādas dizaina asociācijas vadītāja.

Ilizane (starp citu, ekstravagantā vārda saknes meklējamas Persijā) bērnību pavadījusi mātes – tēlnieces – darbnīcā, kur praktizējās māla veidošanā, zīmēšanā un gleznošanā. Darbnīcā pulcējās radoša sabiedrība, un daudzi mākslas noslēpumi jau agri tapa zināmi un pašsaprotami. Tieši tādēļ Ilizane izvēlējās mācības Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Ādas mākslinieciskās apstrādes nodaļā, jo āda kā materiāls bija kas jauns un nezināms.

Tālākais ceļš veda uz Igaunijas Valsts Mākslas institūta (tagad Mākslas akadēmija) Ādas mākslas katedru, kur valdīja liela radošā brīvība.

Atgriezusies Rīgā, Ilizane savas iegūtās prasmes lika lietā divos pamatvirzienos – grāmatu iesiešanā un modes aksesuāru dizainā. Grāmatu iesiešana ir elitāra un komplicēta mākslas nozare, kas prasa pamatīgas tehniskās prasmes un pacietību. Āda ir plastisks un prasmīgām rokām padevīgs materiāls. Tā var būt gluda, reljefa, ažūra, apjomīga, krāsota, veidota intarsijas tehnikā vai ar aplikācijām, zeltīta vai sudrabota ar karstspiedi. “Savu kompozīciju realizēšanai visbiežāk izvēlos intarsijas tehniku, izgriežot ādā laukumu un tanī ievietojot citas ādas gabaliņu, kuriem ideāli jāsakrīt, līdzīgi kā veidojot koka parketu. Vienā izstrādājumā apvienoju dažādu dzīvnieku ādas – teļa, kazas, cūkas, čūskas un reptiļu ādas dažādos toņos un faktūrās.

Foto - Gatis VanagsFoto - Gatis Vanags

Mūsu senā amata profesionāļus apvieno Latvijas Grāmatsējumu un ādas dizaina asociācija, kas pievieno mūs starptautiskajai grāmatsējēju kustībai, kura rīko izstādes katru reizi citā valstī. Iniciatorvalsts izdod savai valstij aktuāla autora grāmatu, un to loksnēs izsūta ieinteresētajiem autoriem iesiešanai. Sējumu interpretē vairāki desmiti mākslinieku, katrs demonstrējot savu satura izpratni, fantāziju un tehnisko varēšanu. Šādās izstādēs modernās grāmatsiešanas iespējas atklājas visplašāk,” stāsta Ilizane.

Otra Ilizanes dominante ir ādas aksesuāri, somas un rotas, kas bieži top sadarbībā ar apģērbu dizaineriem, veidojot kopīgas kolekcijas. Aksesuāros māksliniece saglabā sev raksturīgo ziemeļniecisko atturību, nostabilizējušos rokrakstu, īpašu vērību pievēršot perfektam funkcionālismam un apdares kvalitātei. Mākslinieces darbi atzinīgi novērtēti, un viņa ir 2012. un 2013. gada konkursa “Gada balva dizainā” ieguvēja modes aksesuāru dizaina kategorijā.

“Brīvības albuma gatavošanai mani izvēlējās nejauši, aplūkojot “Facebook” RDMV ādas dizaina lapu. Koncepcija bija skaidra. TV3 bija tēmai veltīts divu minūšu klips, kura ideju un noskaņu transformēju 3D telpiskā objektā – albumā. Vāks veidots reljefā pienbaltā kazādā, Latvijas karoga proporcijās, to apvij Lielvārdes josta, kas kalpo par tā aizdari. Vāku atverot, pret vīnsarkanu zīda “spoguli” paveras Latvijas kontūra ažūrā lāzergriezumā, kas pārsedzas nākamajā lapas­pusē esošajam Lielvārdes jostas klājošam rakstam. Zviedrijā ražotais ziloņkaula toņa papīrs ir videi draudzīgs un ar ilgmūžības sertifikātu. Albumam ir klasiskās zīdpapīra starplikas, un tas ideāli funkcionē,” savu šīs vasaras meistarstiķi ar prieku atceras Ilizane.

Kā tuvāko nākotnes projektu māksliniece min izstādi “Zili stikli, zaļi ledi”, kas 23. oktobrī būs skatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Par godu Raiņa jubilejai izstādē varēs aplūkot, kā Raiņa kopoto rakstu 30 sējumus traktē 25 māk­slinieki.

Vērtējums

Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis: “Šis ir iespaidīgākais albums, ko esmu jelkad saņēmis, un tas ir īpašs pagodinājums, ka tā veidošanā iesaistījusies visa Latvija!”

Inese Pitkeviča, dizainere, Latvijas Grāmatsējumu un ādas dizaina asociācijas valdes locekle: “Ilizane ir ne tikai augstas klases profesionāle, bet arī sabiedriski aktīva. Viņa iniciēja grāmatsējēju asociācijas izveidošanos, un šobrīd tā jau noorganizējusi 24 starptautiskas izstādes. Modernajā grāmatsiešanā izmanto daudzus materiālus, tomēr klasiskā āda netiek aizmirsta un ādas dizainā tiek meklēti arvien jauni ceļi, kā izpausties. Piemēram, notika izstāde “Ietvari”, kurā mākslinieki demonstrēja, kādās visneierastākajās formās fotorāmji var tikt izveidoti. Brīvības albumā ļoti veiksmīgi savienojas sarkanbaltais tekstils ar balto ādu, tautas tradīcijā sakņotu laikmetīgo dizainu pārvēršot par savrupu mākslas objektu, sava laika ādas mākslas stila liecību. Viņa spēj savienot vieglo fantāzijas lidojumu ar objektu funkcionalitāti.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+