×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
29. aprīlis, 2014
Drukāt

Brīvības ielas skatlogi: simts gadi pāris kilometros

Foto: LETAFoto: LETA

Ceļojums gar Brīvības ielas skatlogiem sāksies pie pasta centra "Sakta" - ēkas, kura savā mūžā piedzīvojusi daudzas transformācijas.

No 30. aprīļa līdz 31. maijam Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā būs apskatāmas projekta “Skatlogi uz Brīvības ielu” ekspozīcijas, portālam LA.lv pavēstīja Rīga 2014 komunikāciju speciālists Mārtiņš Drēģeris.

Trešdien, 30. aprīlī, rīdzinieku un Rīgas viesu apskatei tiks atklātas astoņas ekspozīcijas veikalu, kafejnīcu un uzņēmumu skatlogos uz Brīvības ielas. Vēsturiskās ekspozīcijas aicinās garāmgājējus uz mirkli apstāties un ieskatīties mirkļos, kurus piedzīvojusi Brīvības iela laika posmā no 1914. gada līdz pat mūsdienām.

Projekta “Skatlogi uz Brīvības ielu” laikā astoņi ierastie veikalu, kafejnīcu un uzņēmumu skatlogi uz mēnesi tiks padarīti par savstarpēji saistošām, vēsturi reflektējošām mākslas formām. Skatlogi atspoguļos Brīvības ielas vēsturi laika posmā no 1914. gada līdz mūsdienām, atgādinot garāmgājējiem, cik dažādi ir bijuši vēsturiskie Brīvības ielas nosaukumi un kādas politiskās varas ir spēlējušās ar Rīgas galveno ielu.

Šī projekta autore ir māksliniece Anna Heinrihsone. Sākotnēji projekta kuratora Ginta Grūbes ideja bijusi piedāvāt skatītājiem katrai desmitgadei autentiski noformētus skatlogus, tomēr māksliniece sapratusi, ka Brīvības ielas vide ir tik piesātināta, ka šie īpašie skatlogi tajā vienkārši pazudīs. Tādēļ izlemts saglabāt visiem skatlogiem vienojošus noformējuma elementus un katram pievienot arī laika līniju, lai skatītājiem nav jāprāto, uz kuru desmitgadi kurš skatlogs attiecas.

Ekspozīcijā apskatāmās fotogrāfijas projekta autori kopā ar kultūras vēstures entuziastiem, atbilstoši katras ekspozīcijas atainotajam gadu desmitam, rūpīgi atlasījuši no “Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva”, kā arī no “Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas Letonica” projekta “Zudusī Latvija” arhīviem. Svarīgi, ka visi ekspozīcijās izmantotie priekšmeti ir oriģināli un līdz izstādei nonākuši, pateicoties “Rīgas Kinostudijai”, “Latvijas Ugunsdzēsības muzejam”, “Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam”, Olimpiskajai sporta komitejai un Latvijas Universitātes Akadēmiskajai bibliotēkai.

Ekspozīcija ilustrēs pārmaiņas, kas attiecīgajā vietā – ēkā vai Brīvības ielas posmā – notikušas laika gaitā. To papildinās publicista Vilņa Vēja radītie teksti – “mūžīgā garāmgājēja” atmiņu drumslas, uzsverot pieredzes subjektīvismu, kuru vienādi veido svarīgi vēsturiski notikumi un ikdienas dzīves fragmenti.

Ekspozīcijas izvietotas:

• Latvijas Pasta centrs “Sakta”, Brīvības bulvāris 32
• Veikals “Elkor tehnika”, Brīvības bulvāris 21
• SMP Bank, Elizabetes iela 57
• Interjera studija “Casa Nostra”, Brīvības iela 46
• Kafejnīca “Burbuļnīca”, Brīvības iela 37
• SIA “Rīgas nami”, Brīvības iela 49/53
• “Outlet Bazaar”, Brīvības iela 72
• Kafejnīca “Coffee Inn”, Brīvības 76

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+