Kultūra
Mūzika

Brīvības zvaigznes pār Valku 16


Muzikālajā uzvedumā “Zvaigznes pār Valku 1917” piedalīsies arī slavenais koris “Sōla” Kaspara Ādamsona vadībā un komponists Mārtiņš Brauns.
Muzikālajā uzvedumā “Zvaigznes pār Valku 1917” piedalīsies arī slavenais koris “Sōla” Kaspara Ādamsona vadībā un komponists Mārtiņš Brauns.
Foto – Edijs Pālens/LETA

“1917. gadā Rīgā vēl nenoteikti runāja tikai par autonomiju. Neatkarīgās Latvijas zvaigzne uzlēca Valkā, kur vēlā rudenī sanāca Latviešu Nacionālā padome, lai izteiktu protestu pret Kurzemes pievienošanu Vācijai un pasludinātu, ka Vid­zeme, Kurzeme un Latgale ir nedalāmas, neatkarīgas valsts vienība, kuras iekārtu noteiks Latvijas Satversmes sapulce. Tā bija pirmā Latvijas pasludināšana,” 1920. gadā darbā “Latvijas iecerēšana” rakstīja Kārlis Skalbe.

Kārļa Skalbes domas un Jāņa Akuratera dzeja kļuvusi par impulsu muzikālam uzvedumam “Zvaigznes pār Valku 1917”, kas svētdien, 28. maijā, plkst. 19 pirmizrādi piedzīvos Valgas stacijā (Igaunija).

Tā režisors Jānis Siliņš stāsta, ka Kārļa Skalbes teksts devis pamatu vīzijai, ka jāveido nevis vienkārši koncerts vai sadziedāšanās, bet gan muzikāli asociatīvs uzvedums, kurā skatītāji līdz ar “Latvijas ekspreša simtgadei” dalībniekiem – Valgas stacijā noslēgsies 300 dziedātāju un dejotāju trīs dienu garā tūre ar 12 koncertiem pa visu Latviju – nokļūs muzikāli radošā asociatīvā stacijas braucēju atmosfērā. Pirmā pasaules kara laikā tie bija bēgļi no visiem Latvijas novadiem, arī inteliģenti – viņu vidū Skalbe un Akuraters. Neskanēs vēsturisku notikumu atreferējums, bet gan piecās epizodēs (trijās simultāni, skatītāju grupām ik pēc divdesmit minūtēm mainoties) varēs noklausīties mūsdienu Valkas muzikālo vienību priekšnesumus, LKA topošo leļļu teātra aktieru improvizācijas par vēstures tematiku, kā arī būs iespēja mieloties lauku virtuvē. Horeogrāfiju uzvedumam veidojis Agris Daņiļevičs un “Dzirnas”.

“Noslēgumā visi kopā ar komponistu Mārtiņu Braunu, viņa agrāko laiku kompozīcijām un jaunradīto dziesmu “Latvijā” ar Jāņa Akuratera vārdiem (solisti Daumants Kalniņš un Ieva Sutugova) un kori “Sōla” Kaspara Ādamsona vadībā radīsim liriski patriotisku atmosfēru, atgādinot to, ka Valka ir nozīmīgs centrs Latvijas valsts dibināšanas idejai 1917. gadā,” stāsta Jānis Siliņš. Šis Latvijas valsts jubilejas programmā iekļautais uzvedums aizsāks Latviešu Pagaidu Nacionālās padomes simtgadei veltītus pasākumus, kuri ar augsta līmeņa starptautisku konferenci, pieminekļa un vēstures ekspozīcijas atklāšanu Valkā noslēgsies 2. decembrī.

LA.lv