Ekonomika
Darbs

Brīvo darbvietu skaits pieaug par 5,7 tūkstošiem: jaunākie dati par darba tirgu Latvijā1


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Uldis Muzikants

Latvijā pērn vidēji bija 22,7 tūkstoši brīvo darbvietu un, salīdzinot ar 2017. gadu, to skaits ir pieaudzis par 5,7 tūkstošiem jeb 33,4 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Sabiedriskajā sektorā bija 6,8 tūkstoši brīvo darbvietu, privātajā – 15,9 tūkstoši.

Gada laikā privātajā sektorā brīvo darbvietu skaits palielinājies par 5 tūkstošiem jeb 45 %, bet sabiedriskajā – par 0,7 tūkstošiem jeb 12 %.

Aizņemto un brīvo darbvietu aprēķiniem CSP izmanto uzņēmumu iesniegtos statistikas pārskatus un Valsts ieņēmumu dienesta datus.

No visām Latvijā pieejamajām darbvietām 2,4 % bija brīvas, no tām sabiedriskajā sektorā – 2,3 %, bet privātajā sektorā – 2,5 %.

Vidēji aizņemto darbvietu skaits Latvijā 2018. gadā salīdzinājumā ar 2017. gadu pieauga par 9,5 tūkstošiem jeb 1,1 %, privātajā sektorā – par 8,5 tūkstošiem jeb 1,4 %, sabiedriskajā – par 1 tūkstoti jeb 0,3 %.

Visaugstākais brīvo darbvietu īpatsvars bija kvalificētu strādnieku un amatnieku grupā, kā arī iekārtu un mašīnu operatoru un izstrādājumu montieru grupā.

Gada laikā straujāk audzis pieprasījums pēc iekārtu un mašīnu operatoriem un izstrādājumu montieriem, pakalpojumu un tirdzniecības darbiniekiem, kvalificētiem strādniekiem un amatniekiem, vienkāršu profesiju darbiniekiem un kalpotājiem.

Savukārt brīvo darbvietu skaits gada laikā ir samazinājies vadītāju pamatgrupā.

2018. gadā visaugstākais brīvo darbvietu īpatsvars kopējā darbvietu skaitā atbilstošā nozarē bija valsts pārvaldē – 4,9 %, būvniecības nozarē – 3,5 %, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē – 3,2 %, apstrādes rūpniecības nozarē – 2,9 % un vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības; automobiļu un motociklu remonta nozarē – 2,8 %.

2018. gadā augstākais brīvo darbvietu īpatsvars bija Rīgas reģionā – 2,8 % no visām darbvietām reģionā jeb 14,3 tūkstoši, savukārt zemākais – Vidzemes reģionā (1,3 % jeb 0,8 tūkstoši).

Informāciju par aizņemtajām un brīvajām darbvietām sadalījumā pa reģioniem CSP apkopo pēc uzņēmuma vai iestādes biroja adreses.

LA.lv