Foto – Shutterstock

Rīgas pensionāri iesaistās starpvalstu sociālās integrācijas 
projektā “Būsim aktīvi!” 0

“Seniori bieži vien jūtas vientuļi un sociāli izolēti, it īpaši tad, ja dzīvo vieni. Vienlaikus viņiem ir pieredze un zināšanas, ko varētu likt lietā, sniedzot savu ieguldījumu sabiedrībai. Viena no iespējām ir brīvprātīgais darbs,” stāsta Rīgas domes Labklājības departamenta Veselības pārvaldes sabiedrības veselības veicināšanas un profilakses nodaļas galvenā speciāliste Aija Vecenāne, piebilstot, ka saskaņā ar statistikas datiem 23% jeb 148 000 rīdzinieku ir sasnieguši pensijas vecumu. Lai mudinātu viņus kļūt par brīvprātīgajiem un piedalīties arī citās sabiedriskajās aktivitātēs, Rīgas domes Labklājības departaments sadarbībā ar Baltijas reģiona veselīgo pilsētu asociāciju īsteno starpvalstu projektu “Būsim aktīvi! Vecāka gadagājuma cilvēku sociālās izolētības mazināšana ar brīvprātīgo darbu Igaunijā, Latvijā un Somijā”. Projekta laikā no 8. februāra līdz septembra beigām darbosies Senioru zvanu centrs, kurā paši seniori brīvprātīgie atbildēs uz savu vienaudžu zvaniem, gan pastāstot par brīvprātīgā darba un brīvā laika pavadīšanas iespējām Rīgā, gan vienkārši uzklausot.

Reklāma
Reklāma

Iesaistīties gatava neliela daļa

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Trīs projektā iesaistītajās pilsētās – Rīgā, Pērnavā un Turku – pērn tika veikts pētījums ar mērķi noskaidrot senioru attieksmi pret brīvprātīgo darbu. Kopumā aptaujāja 300 Rīgas iedzīvotājus, kas vecāki par 60 gadiem. “Rīdzinieki tika aptaujāti savos mājokļos, bet igauņu un somu seniori – sabiedriskās vietās, piemēram, veikalos, bibliotēkās, veselības centros. Varbūt tādēļ aptaujas rezultāti nav pārāk iepriecinoši,” spriež Aija Vecenāne. Pētījums liecina, ka pašlaik Rīgā kā brīvprātīgie nodarbināti tikai 4,4% (puse no šiem cilvēkiem veic brīvprātīgus darbus baznīcā), par tādiem vēlētos kļūt 7,5% aptaujāto senioru, bet 68% – nevēlas iesaistīties. Savukārt Pērnavā par brīvprātīgo darbu nedomā 46% aptaujāto. Salīdzinājumam var minēt, ka Turku viena trešā daļa senioru jau ir brīvprātīgie, bet vēl trešā daļa gribētu ar to nodarboties.

A. Vecenāne novērojusi, ka vislielākā interese par brīvprātīgo darbu ir tiem Rīgas senioriem, kuri jau ir aktīvi, piemēram, darbojas pensionāru biedrībās vai apmeklē pieaugušo dienas centrus. Biežāk minētie iemesli, kāpēc seniori vēlas kļūt par brīvprātīgajiem, – lai justos un būtu derīgi, gūtu prieku, iepazītos ar cilvēkiem un apgūtu jaunas prasmes un zināšanas. Vislabprātāk potenciālie brīvprātīgie palīdzētu citiem senioriem vai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, strādātu kultūras jomā, brīvprātīgā darbu veicot reizi nedēļā (41,2%) vai reizi mēnesī (23,5%). Biežāk minētās prasmes, kuras vēlētos izmantot brīvprātīgajā darbā, – bērnu vai dzīvnieku pieskatīšana, kulinārija, mājas uzkopšana, dziedāšana, pasākumu organizēšana, latviešu valodas zināšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Seniori, kas nevēlas kļūt par brīvprātīgajiem, to pamatoja ar nogurumu, slikto veselības stāvokli, laika trūkumu vai vēlmi atpūsties, nevis strādāt. Vairākums (68%) no viņiem atzina, ka nevēlas iesaistīties arī citās senioriem paredzētās aktivitātēs, bet vairāk nekā puse aptaujāto senioru vispār neizjūt nepieciešamību pēc sava vecuma cilvēku sabiedrības.

Hallo! Zvanu centrs klausās!

Projekta īstenotāji apzinājuši arī nevalstiskās organizācijas un uzņēmumus, kas būtu gatavi iesaistīt seniorus brīvprātīgajā darbā. Visatsaucīgākie ir dienas centri, kas atrodas Sociālā dienesta pakļautībā. Sešos no tiem jau tagad seniori brīvprātīgi vada dažādas nodarbības.

Senioru darbā ieinteresēta arī Latvijas Sarkanā Krusta biedrība, nodibinājums “Palīdzēsim!” un virkne citu. Februāra otrajā nedēļā durvis vērs Senioru zvanu centrs, kurā katru darba dienu četras stundas kā brīvprātīgie darbosies vairāki seniori, kuri atbildēs uz vecāka gadagājuma rīdzinieku zvaniem vai paši zvanīs saviem vienaudžiem, lai motivētu viņus iesaistīties dažādās aktivitātēs, ko piedāvā Rīgas pašvaldība, vai vienkārši izrunātos par sev aktuālām tēmām.

“Lai senioriem nebūtu jātērē nauda par zvanu pa mobilo tālruni, viņiem tiks piedāvāta iespēja atzvanīt,” skaidro Rīgas domes speciāliste.

Tie, kuri darbosies Zvanu centrā, būs apmācīti un informēti par Rīgas pašvaldībā notiekošajām aktivitātēm, kā arī atbalsta gūšanas veidiem, piemēram, Sociālā dienesta atbalstu. Pirmie dežuranti būs to Rīgas senioru organizāciju pārstāvji, pie kurām projekta īstenotāji vērsās ar aicinājumu iesaistīties Zvanu centra darbībā, bet turpmāk laipni gaidīts ikviens vecāka gadagājuma rīdzinieks.

Savukārt Turku un Pērnavā darbosies nevis zvanu centrs, bet interneta atbalsta platforma, ar kuras palīdzību seniori varēs gūt ieskatu par brīvprātīgā darbu un tā iespējām savā pilsētā.

Reklāma
Reklāma

UZZIŅA

 Projekta norises ilgums no 2015. gada 1. maija līdz 2016. gada 31. decembrim

 Projekta kopējais budžets: 264 006,87 eiro, no tiem ES līdzfinansējums – 208 053,65 eiro.

 Projektu līdzfinansē projekta partneri un Centrālā Baltijas jūras reģiona programma 2014. – 2020. gadam (ERAF budžets).

 Senioru zvanu centra tālruņa numuri: 20224913, 29438355 un 25643438. Darba laiks: katru darba dienu no plkst. 10 līdz 14.

 Plašāka informācija par projektu interneta mājas lapā “veseligsridzinieks.lv”.

DER ZINĀT

* Brīvprātīgā darba tradīcijas pasaulē aizsāktas vairāk nekā pirms 100 gadiem Nīderlandē un ASV.

* Daudzās pasaules valstīs brīvprātīgais darbs ir ļoti izplatīts, piemēram, ASV vairāk nekā 50%, Vācijā – ap 34%, bet Skandināvijas valstīs ap 30% iedzīvotāju neatkarīgi no vecuma, dzimuma, izcelsmes, nacionalitātes, reliģiskās piederības, politiskajiem uzskatiem darbojas kā brīvprātīgie.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.