Mobilā versija
+4.2°C
Ivars, Ilgvars
Trešdiena, 1. marts, 2017
22. maijs, 2015
Drukāt

Kā pareizi kopt broilercāļus? Putnkopes padomi

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Kas nepatīk broileru cālīšiem? Dodu tiem “Dobeles dzirnavnieka” spēkbarību, biezpienu, vārītus kartupeļus, kviešu miltus, kukurūzu un lopbarības bietes. Divu mēnešu vecumā broileri sasniedz 2,5–3 kg svaru, taču pie dējeklīša āda kļūst zaļa. Kāpēc? Citam ir arī zaļa ciskas āda. Cāļi maz kustas, taču apetīte ir ļoti laba, no barotavas neatiet. VALDA IECAVĀ

Broilercāļi ir ļoti jutīgi ēdināšanas un turēšanas apstākļu ziņā, tiem pirmajās 7–10 dienās jāsaņem laba, pilnvērtīga, mazajam organismam piemērota barība. Šajā laikā nostabilizējas putnēnu imūnsistēma, aug skelets, tie pielāgojas jaunajiem apstākļiem.

Piemājas saimniecības “Patrioti” īpašniece daugavpiliete Rita Artiševska iesaka mazuļus uzreiz pēc izšķilšanās barot tikai ar speciāli broilercāļiem domāto kombinēto barību (tādu ražo, piemēram, Rīgas kombinētās lopbarības rūpnīca, AS “Tukuma straume”). Rūpnieciski ražotā barība ir izdevīgāka, jo satur visu nepieciešamo un ir viegli izēdināma. Jāņem vērā, ka AS “Dobeles dzirnavnieks” gatavotā barība ir paredzēta nevis broileru, bet gan dējējvistu cāļu ēdināšanai no pirmās dzīvības dienas līdz astoņu nedēļu vecumam.

Putnkope uzsver, ka nevajag cāļiem pirmajās dzīves dienās dot nedz skābpiena produktus (piemēram, biezpienu), nedz olas, jo tie +25 °C temperatūrā ātri saskābst. Ēdot bojātu barību, putnēni saslimst ar caureju, pat nobeidzas.

Kad mazuļi nedaudz pastiepušies augumā, tos pakāpeniski sāk pieradināt pie citas barības – dod kviešus, auzas, vārītus kartupeļus u.c.

Ātraudzīgie gaļas vistu cāļi labi izmanto barības vielas, sasniedz lielu dzīvsvaru, bet ir tūļīgi. Ja barotavām un dzirdinātavām izmanto sarūsējušas metāla kārbas, putni, tajās iekāpjot, bieži sasit vai pat izmežģī kājas. Sekas ir zilumi uz ādas. Dzirdnēm jābūt tādām, lai putnēni tajās nevarētu iekāpt, arī barotavām jāatrodas knābja augstumā. Lopkopības veikalos piedāvā dažādu tilpumu un materiālu (metāla, plastmasas) barotavas un dzeramos traukus, kurus var viegli izmazgāt un dezinficēt. Neder koka vai metāla siles, jo arī tās sarežģīti iztīrīt.

Pievienot komentāru

"Grindeks" provizoriskā peļņa pērn 9,4 miljoni eiro (1)Latvijas zāļu ražotāja “Grindeks” koncerns pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, strādāja ar 105,366 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 27,5% vairāk nekā
Briest otrs lielākais zemes pārdošanas darījums Latvijas vēsturē (27)Briest otrs lielākais zemes pārdošanas darījums atjaunotās Latvijas vēsturē
Pasaulē
Vidējā bruto darba alga pērn Latvijā pieaug par 5%Latvijā pagājušajā gadā vidējā bruto (pirms nodokļiem) darba samaksa bija 859 eiro, kas ir par 5% jeb 41 eiro vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+