Laukos
Bio

Kur nopirkt tītarēnus audzēšanai?0

Foto: shutterstock.com

Tītaru gaļa pēdējā laikā ir kļuvusi populāra, līdz ar to parādās interese broileru tītarus audzēt arī pašu spēkiem, tomēr šajā lietā jārēķinās ar vairākām niansēm. Sējas novada uzņēmuma “Zvirgzdkalni RB” saimnieks Rinalds Bukšs, kura saimniecībā ir ap 500 balto platkrūšu tītaru Big-6, piekodina: īpaši uzmanīgiem jābūt, kamēr tītarēniem rit pirmais dzīves mēnesis. Tītarēniem pirmajās dzīves dienās telpā jānodrošina ap +35 °C temperatūra, laba ventilācija, kā arī sausi pakaiši (veselus putnus var izaudzēt vienīgi sausās un tīrās telpās). Tie cieš zemas temperatūras, mitruma un caurvēja dēļ. Paaugušos putnus var pieradināt pie zemākas temperatūras (+18 °C), pakāpeniski (katru dienu) to pazeminot par pusgrādu. Ja šādu temperatūras režīmu nodrošināt sarežģīti, putnkopim labāk iegādāties aptuveni divus mēnešus vecus tītarus, jo tiem vairs nav nepieciešams tik liels siltums.

Bioloģiskajai audzēšanai der vairākas tītaru šķirnes. “Zvirgzd­kalnu RB” saimnieks izvēlējies Lielbritānijā veidoto Big-6, jo šie broileri mazāk slimo, ir piemēroti nobarošanai un labi adaptējas mūsu mainīgajos klimata apstākļos. Saimniecībā mātītes nobaro piecos mēnešos, iegūstot 9–12 kg kautsvara, bet tēviņus audzē 6–7 mēnešus, kad to masa ir 15–17 kg. Bioloģiski audzētiem putniem gaļas kvalitāte ir daudz vērtīgāka un veselīgāka par lielražotāju produkciju.

Putnu ēdienkarte

Putnu mazuļus putnkopis ieved no Austrijas. Tos sākumā baro ar Austrijā ražotu bioloģiski sertificētu kombinēto barību (tā maksā 1100 eiro tonnā). Kad putni sasnieguši pusotra mēneša vecumu, tos sāk ēdināt ar “Dobeles dzirnavnieka” ražoto pilnvērtīgo barību. Lai pasargātu tītarēnus no saslimšanām, saimnieks tiem dod arī pašaudzētus sīpollokus, kas sajaukti ar pienā vārītu putriņu vai biezpienu, kurā iekapātas olas. Lokus izēdina tikai no rīta, jo vēlāk putniem ļoti gribas dzert, tie naktī nemierīgi guļ. Tītarēni labāk attīstās, ja dod pavasara zaļumus – sakapātas nātru un pieneņu lapas. Kad putni paaugas, tos pakāpeniski pieradina pie zirņu vai pupu putrām un dažādiem graudiem, ko iepērk zemnieku saimniecībā “Ķelmēni”.
Šopavasar arī AS “Dobeles dzirnanvieks” sācis ražot bioloģisku, pilnvērtīgu barību, kuras sastāvā ir bioloģiskā soja. Tā paredzēta dažāda vecuma (0-4 nedēļas, 8-12 nedēļas,12-16 nedēļas un 16-20 nedēļas) tītarim. Stara barība diennakti veciem putnēniem nopērkama 10 kg fasējumā vidēji par 12 eiro, bet jaunputniem un pieaugušiem putniem – 12 kg maisos par vidēji 17 eiro. Rūpnieciski ražotu barību var iegādāties, piemēram, bāzē Rīgā, Rentes ielā 21.

Kur iegādāties tītarēnus

• Iepriekš pasūtot, saimniecībā “Zvirgzdkalni RB” (mob. tālr. 26382850) var iegādāties diennakti vecus Big-6 tītarēnus.

• No Lietuvas ievestus gaļas tītarēnus par 8 eiro var nopirkt arī pie mājputnu audzētājas Gaidas Kulmanes Penkules pagastā (mob. tālr. 28786925).

LA.lv