Foto: LETA

Broka neapsver iespēju demisionēt 4

Tieslietu ministre Baiba Broka (VL-TB/LNNK), kurai Satversmes aizsardzības birojs (SAB) nav piešķīris pielaidi valsts noslēpumam, šodien preses konferencē paziņoja, ka neapsver iespēju demisionēt.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Ministre SAB lēmumu pārsūdzēs ģenerālprokuroram, bet par tālāko rīcību, ja arī ģenerālprokurora lēmums būs nelabvēlīgs, lems pēc tam.

Broka uzsvēra, ka līdz pat šim brīdim nav saņēmusi SAB informāciju likumā paredzētajā formā un viņa ir pārsteigta “par veidu un formu, kā valsts augstākā drošības iestāde paziņo tik sensitīvu un nozīmīgu lēmumu”. Ministre sacīja, ka par lēmumu uzzinājusi tikai šodien no rīta, mājās esot, norādot, ka SAB vēstule principā “mētājās” uz galda pie viņas sekretāres, nevis bija ierakstīta, kā likumā noteikts. Formāli Broka ar SAB lēmumu nav iepazīstināta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministre piebilda, ka SAB lēmumu parakstīja direktora pienākumu izpildītājs, nevis pats iestādes vadītājs, turklāt, pretēji publiski izskanējušajām ziņām, lēmums bija pieņemts jau 5.jūnijā, nevis – kā bija pausts – ka tas būs pieņemts līdz 6.jūnija dienas beigām. Broka norādīja, ka šāda lēmuma pieņemšanas procedūra liek domāt par iestādes “higiēnu” kopumā.

Ministre arī sacīja, ka fakti sāk liecināt par to, ka tas ir politiski angažēts lēmums. “Šobrīd man ir pilnīgs apliecinājums tam, ka tas ir bijis diezgan politiski angažēts process, jo “Vienotības” pārstāvji – Valdis Dombrovskis un Solvita Āboltiņa – jau pašā sākumā zināja šo lēmumu un teica, ka Brokai pielaides nebūs,” minēja ministre, piebilstot, ka informācija ir apstiprinājusi, ka “lēmums kādam jau ir bijis zināms iepriekš”. Broka arī piebilda, ka viņas politiskie panākumi liek viņu uzskatīt kā pietiekami nozīmīgu konkurentu.

Broka norādīja, ka sīkākas informācijas par iemesliem, kāpēc viņai pielaide netika piešķirta, viņas rīcībā nav. Jautāta, vai viņa redz savā pagātnē kādas lietas, kuru dēļ viņai varētu netikt piešķirta pielaide, Broka atbildēja, ka “viņa nevar iedomāties nevienu tādu faktu”, kas kalpotu par iemeslu, lai pielaide valsts noslēpumam viņai netiktu piešķirta.

Ministre pauda, ka par savu reputāciju viņa ir pārliecināta.

Jautāta, vai iemesliem, kāpēc viņai netika piešķirta pielaide, būtu jābūt zināmiem sabiedrībai, Broka izteicās, ka vismaz daļai ir jābūt atklātai un viņai ir svarīgi šos apstākļus noskaidrot.

Saskaņā ar likumu “Par valsts noslēpumu” SAB lēmums ir pārsūdzams desmit dienu laikā no brīža, kad tas ir uzzināts. Ģenerālprokurora lēmums ir galīgs un nav pārsūdzams.

Ministre ļāva žurnālistiem iepazīties ar SAB atsūtīto lēmumu. Tajā norādīts, ka atteikums piešķirt pielaidi valsts noslēpumam ir pamatots uz likuma par valsts noslēpumu 9.panta 3.daļas 6.punktu, kas paredz, ka pielaide nepienākas personai, par kuru pārbaudes gaitā ir konstatēti fakti, kas dod pamatu apšaubīt tās uzticamību un spēju saglabāt valsts noslēpumu.

Reklāma
Reklāma

Jau ziņots, ka SAB Brokai nav piešķīris pielaidi valsts noslēpumam. To šodien žurnālistiem apliecināja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V).

SAB priekšnieks Jānis Maizītis premjeri informējis par lēmuma iemesliem, tomēr Straujumai nav tiesību tos izpaust plašākai sabiedrībai, un viņa arī atturējās vērtēt, cik nopietni ir šie iemesli.

“Es ministres demisiju neprasīšu, viņai ir tiesības SAB lēmumu pārsūdzēt [ģenerālprokuroram],” sacīja Straujuma.