Čūlas dziedē ar speciāliem pārsējiem, bet pret tūsku valkā kompresijas zeķes vai dažreiz izmanto arī aparātu limfodrenāžu.
Čūlas dziedē ar speciāliem pārsējiem, bet pret tūsku valkā kompresijas zeķes vai dažreiz izmanto arī aparātu limfodrenāžu.
Foto – Shutterstock

Brūce negrib sadzīt… Ielaistas brūces grūtāk izārstēt 3

“Kaut arī čūlas uz kājas, parasti apakšstilba vai pēdas, vizuāli izskatās līdzīgas, to ārstēšanas un kopšanas ieteikumi var būt atšķirīgi atkarībā no tā, vai tā ir venoza, arteriāla vai neiropātiska čūla. Paziņu dotās smērītes un uzlējumi šeit ne tikai nepalīdzēs, bet pat nodarīs ļaunumu,” uzsver Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārsts, brūču speciālists Mārtiņš Malzubris, piebilstot, ka rētu dēļ, kas veidojas ap brūci, ielaistas čūlas grūtāk izārstēt.

Reklāma
Reklāma

Bīstams pat kaķa skrāpējums

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Venozās čūlas rodas, kad apakšstilbā sastrēgst venozās asinis, pasliktinās vielmaiņa, sarētojas un sabiezē zemādas slānis, apgrūtinot mikrocirkulāciju. Pat vismazākā trauma, piemēram, kaķa skrāpējums, var izraisīt lokālas infekcijas un čūlas veidošanos.

Venozās čūlas var sāpēt un sulot, jo no piepampušas kājas caur ādas bojājumu šķidrums atrod vietu, pa kurieni izkļūt laukā. Mitrošanos veicina arī infekcija, par ko liecina pastiprināti izdalījumi no brūces un ko var būt nepieciešams ārstēt ar antibiotikām. Čūlas dziedē ar speciāliem pārsējiem, bet pret tūsku valkā kompresijas zeķes vai dažreiz izmanto arī aparātu limfodrenāžu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arteriālās čūlas galvenokārt veidojas un arī nedzīst skābekļa trūkuma dēļ, ko izraisījuši asins plūsmas traucējumi lielajās artērijās. Vispirms iespējami ātrāk jāatjauno asinsrite kājās (to, vai ar medikamentiem vai specifiskām invazīvām procedūrām vai ar operāciju, izlemj asinsvadu ķirurgs), un parasti pēc tam čūla veiksmīgi sadzīst, lietojot pārsējus.

Neiropātiskās čūlas uz pēdas atbalsta virsmas visbiežāk rodas cukura diabēta pacientiem, pēc traumām ar nervu bojājumu, hronisku saslimšanu gadījumos. Tās grūti izārstēt, jo pazeminātā jušana mazina organisma pašaizsardzību un kavē dzīšanu.

Visbiežāk neiropātiskās čūlas nesāp, tādēļ tām nepievērš pienācīgu uzmanību, ļaujot infekcijai nokļūt dziļāk, līdz pat kauliem, izraisot osteomielītu – kaula un tā struktūru iekaisumu.

Jušanas traucējumus, ko radījis nerva nospiedums pēdas locītavā, var mazināt, veicot operāciju un atbrīvojot nervu. Ja pēda ļoti deformējusies, jāvalkā speciāli izgatavoti apavi, bez tiem gandrīz neiespējami izvairīties no čūlas. Var būt nepieciešama kaulus koriģējoša operācija.

Cukura diabēta pacienti par čūlas kopšanu un pārsēju izvēli var konsultēties diabētiskās pēdas kabinetos, no kuriem daudzi sadarbojas ar tehniskajiem ortopēdiem, kas palīdz pielāgot zolītes un apavus.


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.