Ekonomika
Nauda

Budžeta izdevumi aug pārāk ātri1


Jānis Platais
Jānis Platais
Foto – Dainis Bušmanis

Fiskālās disciplīnas padome (FDP) brīdina par pārāk strauju budžeta izdevumu pieaugumu, piektdien intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” teica FDP priekšsēdētājs Jānis Platais.

Viņš uzsvēra, ka Latvijas ekonomikas attīstība un pieaugums šogad ir labākais kopš krīzes laikiem. Ekonomika aug strauji, ārējā vide ir ļoti labvēlīga. Taču bažas rada straujais izdevumu pieaugums. “Mums jau ir aizrādījums no Eiropas Komisijas, ka Latvijas izdevumi aug par strauju, un arī FDP, vērtējot Stabilitātes programmu, brīdinājusi par izdevumu straujāku pieaugumu, nekā paredz fiskālie nosacījumi,” teica Platais.

Platais arī uzsvēra, ka ir nepieciešams domāt par “drošības spilvenu” jeb rezervēm gan valsts budžetā, gan mājsaimniecībām, kas varētu būt nepieciešamas tad, ja ekonomika vairs neaugs tik strauji.

Turklāt FDP veikusi politisko partiju aptauju, kurā konstatēts, ka politiskās partijas priekšvēlēšanu programmās pauž atbildīgu attieksmi pret budžetu un apzinās fiskālos riskus. Analizējot partiju pieejamās programmas Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā, FDP secinājusi, ka lielākoties var konstatēt plaši uzskaitītus izdevumu pasākumus vai būtisku budžeta ieņēmumu samazinājumu, taču nav norādes uz adekvātiem finansēšanas avotiem. “Tās politiskās partijas, kas iesniedza anketas, bija daudz vairāk iedziļinājušās atbildīga budžeta procesa detaļās un vairāk domājušas par iespējām sabalansēt izdevumu prioritātes ar smagām izvēlēm, veidojot budžeta ieņēmumu daļu,” pauda FDP vadītājs Jānis Platais.

Platais piebilda, ka aptaujas mērķis nebija likt partijām atzīmes, bet dot iespēju tām izklāstīt valsts budžeta plānu turpmākajiem četriem gadiem. “FDP nevēlas nevienu kritizēt, bet šie dati jāvērtē politikas vērotājiem,” teica Platais.

LA.lv