×
Mobilā versija
Brīdinājums +26°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
5. oktobris, 2016
Drukāt

Lasi visu interviju: Nākamgad nodokļus vēl necels, bet pēc tam gan (14)

Foto - Katrīna MiezājaFoto - Katrīna Miezāja

Par nākamā gada budžeta veidošanu Finanšu ministrijas valsts sekretārei Baiba Bānei, valsts sekretāres vietniecei budžeta jautājumos Jolantai Plūmei, valsts sekretāres vietniekam nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos Ilmāram Šņucinam jautāja “LA” žurnālisti Ivars Bušmanis un Zigfrīds Dzedulis.

– Jūs trīs esat tie augstākie ierēdņi, kas būvē valsts budžetu. Kā jūs paši sevi uztverat – esat naudas taisītāji, valsts maka turētāji vai knīpstangas?

B. Bāne: – Valsts naudas maka turētāja budžetam ir finanšu ministre. Dažreiz arī slikto ziņu paudēja. Jo diemžēl valsts naudas maks ne vienmēr ir tik biezs, kā mums gribētos, lai finansētu visus valsts sniegtos, iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus. Mēs esam profesionāļu komanda, kas dod valdībai padomus, lai tā spētu pieņemt lēmumus valsts un sabiedrības labā.

Pati un arī mani kolēģi valsts pārvaldē dažādos amatos strādājam daudzus gadus, bet no pieredzes varu teikt – neatceros, ka būtu divu pilnīgi vienādu budžeta projektu. Tas ir pats lielākais izaicinājums ikvienai valdībai. Ja budžetu neizdodas apstiprināt, tai jāatkāpjas. Ir bijuši pāris šādu gadījumu, bet tas bija sen.

– Vai ir cerības, ka 14. oktobrī pieliksiet punktu?

– Jā, plānojam, ka šai dienā finanšu ministre aiznesīs budžeta portfeli uz Saeimu.

– Nule teicāt, ka nav divu vienādu budžetu. Ar ko no iepriekšējiem gadiem atšķiras nākamajam gadam gatavotais?

– Budžetu projekti nekad nav bijuši vienādi tāpēc, ka tie tiek gatavoti dažādos apstākļos. Dzīvojam ļoti dinamiskā laikmetā, gan iekšpolitiski, gan ārpolitiski. Lai ikkatra nākamā gada budžeta projektā finansētu valdības noteiktās prioritātes, tas ir liels izaicinājums, ievērojot fiskālās disciplīnas noteikumus. Pats galvenais – nedrīkstam dzīvot uz mūsu bērnu nākotnē pelnītās naudas rēķina.

– Bet mēs jau visu laiku tā dzīvojam!

– Mūsu valsti skāra viena no smagākajām ekonomikas krīzēm, domāju, ka no šīs pieredzes daudz esam mācījušies. Būtu jāspēj dzīvot atbildīgi, tērējot tikai to naudu, ko paši nopelnām.

– Vai tomēr nav tā, ka ministrijā nodarbojaties ar vienu un to pašu – kārtējā gada budžeta projektā izmisīgi meklējat naudu?

– Ik gadu plānojam makro­ekonomiskos rādītājus. Prognozējam ieņēmumus. Rūpīgi pārskatām pašreizējos izdevumus. Šogad tas ir izdevies diezgan labā profesionālā līmenī. Arī starptautiskās institūcijas, kuras esam informējuši par budžeta projekta veidošanas gaitu un izdevumu pārskatīšanu, to novērtējušas atzinīgi.

Runājot par atšķirībām, kārtējā budžeta projekta veidošanas gaitā diezgan intensīvi notika sarunas ar sociālajiem un sadarbības partneriem un par izdevumu pārskatīšanu un ieņēmumu pasākumiem. Tās bijušas ļoti sarežģītas diskusijas, jo ne vienmēr uzreiz varam atrast kompromisus.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Labāk kā tagad nebūs nekad vairs.
  To grib teikt mūsu īslaicīgie varas saimnieki? Tāpēc sakampt sev, bērniem un bērnubērniem, tad vēl draugiem un sievasmātes radiem, – jo saprot: nekad vairs viņiem nebūs tik labi, kā pašlaik.

 2. Ja draud “bedre”ekonomikā, tad vispirms, kā dažus gadus atpakaļ, jāpadzen no visām darba vietām PENSIONĀRI!! Cik ilgi var gūt divkāršu peļņu, it sevišķi skolotāji, ārsti, utt., kas dzīvo uz budžeta līdzekļiem. Padzīt pusi ierēdņu, samazināt Saeimu!.
  KAD BEIDZOT ŠO DARBU DARĪSIET??! Šadurskis sācis, bet redziet, kāds veco stagnātu PRETSPARS. LABĀK OTRU APSAUKĀ PAR DUMJU, NEKĀ PAŠI ATZĪST SAVU VAINU. PIEMĒRS SKOLOTĀJI.
  LŪK KUR LĪDZEKĻI ATRODAS.

 3. Ak Kungs, tie auni tā arī neko nav sapratuši! Internetā ir pilns ar entuziastiem, kas savā šķūnītī mēģina uzbūvēt mūžīgo dzinēju, ignorējot enerģijas nezūdamības likumu. Šie trīs ir tieši tajā pašā līmenī. Viņiem laikam liekas, ka iedzīvotāji nemaksā nodokļus, bet mājās aiz dīvāna dedzina naudas pakas, lai tikai ieriebtu valstij. Nu nenotiks tā kā viņi sasapņojušies. Dabas likumus vēl neviens nav atcēlis. Bet es šajā lohatronā vairs nepiedalīšos.

 4. Ko nozīmē vārdi – uzņēmējdarbībai labvēlīga vide? Pirmkārt un galvenokārt tas nozīmē,ka šajā vidē ir PIRKTSPĒJĪGI patērētāji ! Protams,ka pie šādām nodokļu pieauguma prognozēm runāt par uzņēmējdarbībai labvēlīgu vidi ir neiespējami,jo patērētājs burtiski ,šā vārda tiešā nozīmē, ar nodokļiem tiek izģērbts kails un viņam jāiet pie valdības ar lūgumiem pēc pabalstiem. Nesaprotu kāda jēga ir ar nodokļiem atņemt maznodrošinātajiem,pensionāriem un invalīdiem naudu,ja labi zināms,ka to tūlīt ar pabalstiem būs jādod atpakaļ?!
  Bagātie lielo algu saņēmēji ar progresīvo nodokli netiek aplikti un viņi brīvo naudu netērē Latvijas ekonomikā ,bet ārzemju silto zemju kūrortos un citās ekstrās ,attīstot citu valstu ekonomikas. Bet valdība brīnās-kur paliek nauda?
  Ja pirmskara Latvijā valsts nopelnīja daudzas tonnas zelta ar Latvijas sviesta un bekona eksportu,tad šodien
  par valsts ieņēmumiem tiek pasludināti centrālās valdības budžeta ieņēmumi,kas pēc definīcijas ir valsts PĀRVALDES iekšējie ieņēmumi,kas valsti bagātāku nepadara. Kas tas ir – ierēdņu muļķība vai apzināta tautsaimniecības kaitniecība ?

 5. Lai tik paši vairāk maksā un necer uz knapi izdzīvojošo tautu

 6. Kungi, Jus paši saprotat, ko sakāt?
  ”Vismaz 25% apmērā no peļņas tas būs jāsamaksā arī tad, ja iepriekšējie zaudējumi vēl nav pilnībā segti.”
  Ja zaudējumi vēl nav segti, par kādu peļņu vispār var runāt???!
  Kungi un dāmas, ierosinu pabūt tāda pašnodarbinātā ādā, kuram izdevumu daudz, kaut 1 mēnesi!!!

 7. Loģiski! Vispirms cels uz augšu pensijas, pēc tam nodokļus. Mūsu godīgā valdība taču nenodarbosies ar iedzīvotāju aplaupīšanu.

 8. Kad atcels nodokli no nodokļa Sadales tīklu un CSDD rēķinos? Sajūta tomēr tāda, ka šie ierēdņi ne visai labi saprot, ja tas ko viņi runā tiks arī darīts, tad uzņēmēju kļūs vēl mazāk nekā ir uz šo brīdi. Ja grib kādu mērķi sasniegt valstij jāmotivē sabiedrība kopā ar valsti iet uz šo mērķi. Ar sodiem, valsts reketu un vienkāršu laupīšanu šāds mērķis nav sasniedzams. Utopija.

 9. Vai tad pāriet pilnībā uz progresīvo ienākuma nodokli,kas tika solīts jau no 2010.gada, nebūtu daudz optimālāk? Un,cik optimāla ir superaugstā PVN likme pārtikai,kas Latvijā,pat pārtikas pamatproduktiem, ir vienāda ar nodokļa likmi luksusa precēm? Vai tā,jūsuprāt, veicina mūsu lauksaimnieku ražoto produktu konkurētspēju?

 10. Jau 20 gadus veiksmīgi darbojas PVN izkrāpšanas shēmas, par normu ir nodokļu nemaksāšana, ierēdņi darbojas kā konsultanti nodokļu shēmu veidošanai. Jūs plātiet rokas, ka neko nevar izdarīt. Tad kāpēc Jūs sēžat Finanšu ministrijā un saņemat algas ap 60 000-110 000 eiro gadā. Jūs gaidiet, kad atnāks Ieņēmuma dienesta priekšnieks un visu sakārtos, tautai un politiķiem pa prātam. Es kā bijusī ierēdne varu Jums pateikt, ka Ieņēmuma dienestam ir jāstrādā stingri pēc likuma par Ieņēmumu dienestu un citiem likumiem un noteikumiem, kas reglamentē Ieņēmuma dienesta darbību. Likumdevējs ir Saeima un Ministrija. Jūs strādājiet slikti un ja Jums to liedz Saeima vai atsevišķi deputāti, tad jums par to ir jāinformē sabiedrība.

 11. Kā ta nepacels? Ceļa nodokli, tak izlēma , ka pacels uz mūsu nabadzīgo rēķina, lai biezajiem autiņiem būtu jāmaksā mazāk.

 12. Šogad jau saskrūvējāt māju apsaimniekošanai un elektrībai. Draudiet vien, bet vai būs kas maksā?

 13. Ilmārs 5 līmeņa profesionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcibā Atbildēt

  Mani priekšlikumi par nekustāmā īpašuma nodokli ir pie 1] Valsts Prezidenta 2] Saeimas komisijās 3[ FM 4]TM 5] Valsts kancelejas Direktoram.

 14. Smagi nobarotas personas draud nabagiem. FUI

Draugiem Facebook Twitter Google+