×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
23. maijs, 2014
Drukāt

Bulduru Dārzkopības vidusskolas finansiālo stāvokli IZM vērtē kā kritisku (1)

FBulduru dārzkopības vidusskola. Foto: Timurs SubhankulovsFBulduru dārzkopības vidusskola. Foto: Timurs Subhankulovs

Bulduru Dārzkopības vidusskola nav spējīga segt visus izdevumus un tās finanšu situācija vērtējama kā kritiska, norādīts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par vidusskolas finansiālo stāvokli un turpmāko juridisko statusu. Ziņojums nodots izskatīšanai Finanšu un Tieslietu ministrijās.

IZM norāda, ka VSIA “Bulduru Dārzkopības vidusskola” neesot noteikta komercdarbības attīstības plāna. Vidusskola paļaujas uz valsts budžeta dotācijām, kas veido 70% no skolai pieejamajiem resursiem izdevumu segšanai. Atlikušo daļu veido pašu ieņēmumi, no kuriem tikai 8% rodas komercdarbības rezultātā.

Pēdējo gadu laikā krietni pieauguši arī zaudējumi, kas radušies saimnieciskās un komercdarbības rezultātā. Finanšu rādītāji norāda, ka vidusskola nevar nosegt uzņemtās saistības ne ar “Latvijas Gāzi” un “Latvenergo”, ne valsti.

Atskatoties uz 2013.gada pārskatu, vidusskolas neto ieņēmumi veidoja 1 425 986 eiro, savukārt kopējās izmaksas šo summu pārsniedza par 61 697 eiro, kas ir desmit reizes vairāk nekā 2012.gadā, norādot uz iestādes nespēju segt visus nepieciešamos saimnieciskos izdevumus. Turklāt šā gada 15.maijā vidusskolas kopējās īstermiņa maksājumu saistības bija 496 139 eiro.

Izglītojamo skaita samazināšanās dēļ saruka arī valsts budžeta dotācija. Lai arī skola spēj nodrošināt mācības 1000 audzēkņiem, šī gada sākumā vidusskolā bija tikai 366 izglītojamie, tajā skaitā arī ESF finansēto grupu un maksas grupu izglītojamie.

Saruka arī ieņēmumi no nomas un komunālajiem pakalpojumiem – divu gadu laikā šī summa samazinājusies par 25% jeb 100 328 eiro.

Vidusskolai pēdējo gadu laikā piešķirti ievērojami aizdevumi. Valsts kase divu aizdevumu veidā kopumā vidusskolai izsniedza vairāk nekā pusmiljonu eiro, nosakot, ka aizdevumi četros vienādos maksājumos jāatmaksā līdz 2013.gada 20.decembrim. Tomēr veikti grozījumi līgumos, paredzot pagarināt abu aizdevumu pamatsummas un aprēķinātā līgumsoda nomaksas termiņus.

Tāpat mācību iestādē veiktā ekonomiskās situācijas analīze norādīja, ka neviens no esošajiem mācību virzieniem nav rentabls un esošā skolēnu skaita saglabāšanās neveicinās finansiālo kāpumu.

Kopumā secināts, ka ir vairāki faktori, kas pasliktina vidusskolas pašreizējo situāciju. Par ERAF līdzekļiem celtās mācību siltumnīcas izmaksas esošajā situācijā nevar nosegt, jo šāda mērķa sasniegšanai komercdarbības realizācijas apjoms jāpalielina aptuveni 4,5 reizes. Dienesta viesnīcā ir nesamērīgi augsts elektrības patēriņš, ko rada lieli siltumapgādes zudumi. Turklāt tajā ir neefektīva telpu izmantošana. Vēlreiz uzsvērta mācību virzienu nerentabilitāte un mazais audzēkņu skaits, kura dēļ krīt valsts budžeta dotācija un palielinās grūtības segt visas izmaksas. Lai vidusskola sasniegtu vismaz bezzaudējumu punktu, budžeta finansēto audzēkņu skaitam jāpalielinās par 152 izglītojamajiem, kas ir 52% no esošā skaita, turklāt vēl par 35% jāsamazina vidusskolas tēriņi.

Finanšu deficīts paredzēts arī turpmāk, turklāt tam būs tendence augt – par to liecina vidusskolas finansiālā nestabilitāte, nespējot pastāvīgi iztikt ar saviem resursiem.

Tāpēc, lai nodrošinātu izglītības iestādes turpmāko pastāvēšanu, IZM piedāvā izskatīt divus iespējamos rīcības variantus, viens no kuriem varētu būt vidusskolas nodošana Jūrmalas pilsētas pašvaldības īpašumā, vidusskolu pārveidojot par pašvaldības SIA. Otrs variants varētu būt vidusskolas juridiskā statusa maiņa un pārveidošanu par tiešās valsts pārvaldes iestādi. Tomēr IZM norāda, ka vidusskolas atdošana Jūrmalai ir labākais un reālākais variants esošajā situācijā.

Kā ziņots, Jūrmalas pilsētas pašvaldība vērsusies IZM ar lūgumu atdot tai Bulduru Dārzkopības vidusskolu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Slepenie protokoli Atbildēt

  Projekts
  LATVIJAS REPUBLIKAS MINISTRU KABINETA SĒDES PROTOKOLLĒMUMS
  Rīgā Nr. 2014.gada ___._________
  Informatīvais ziņojums „Par valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību „Bulduru Dārzkopības vidusskola” finansiālo stāvokli un turpmāko juridisko statusu””
  1. Pieņemt zināšanai informatīvo ziņojumu.
  2. Atbalstīt valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Bulduru Dārzkopības vidusskola” nodošanu Jūrmalas pilsētas pašvaldībai.
  3. Izglītības un zinātnes ministrijai:
  3.1. līdz 2014.gada 1.augustam sagatavot un iesniegt noteiktā kārtībā Ministru kabinetā likumprojektu “Par likuma “Par valsts sabiedrību ar ierobežotu atbildību “Bulduru Dārzkopības vidusskola”, tās kapitāla daļām un nekustamajiem īpašumiem” atzīšanu par spēku zaudējušu”;
  3.2. sešu mēnešu laikā pēc likuma “Par likuma “Par valsts sabiedrību ar ierobežotu atbildību “Bulduru Dārzkopības vidusskola”, tās kapitāla daļām un nekustamajiem īpašumiem” atzīšanu par spēku zaudējušu” stāšanās spēkā sagatavot un iesniegt noteiktā kārtībā Ministru kabinetā rīkojuma projektu par valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Bulduru Dārzkopības vidusskola” kapitāla daļu nodošanu Jūrmalas pilsētas pašvaldības īpašumā.
  Ministru prezidente Laimdota Straujuma
  Valsts kancelejas direktore Elita Dreimane
  Iesniedzējs:
  Izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete
  Vizē:
  Valsts sekretāre Sanda Liepiņa

Draugiem Facebook Twitter Google+