Eiropa

Bulgārijā bloķē likuma grozījumus par pilsonības piešķiršanu ārvalstu investoriem 0

Foto – AFP

Bulgārijas prezidents Rosens Plevnelijevs (attēlā) izmantoja veto tiesības parlamenta apstiprinātajiem likuma grozījumiem, kas ļautu Bulgārijas pilsonību iegūt ārvalstu investoriem, kas šajā Balkānu valstī būs ieguldījuši aptuveni pusmiljonu eiro (350 000 latu).

“Novērtējums piešķirt vai nepiešķirt pilsonību nedrīkst tikt balstīts uz finansiāliem argumentiem,” teikts prezidenta paziņojumā, norādot, ka šāda pieeja neņem vērā pilsonības būtību, kas ir politiskās un tiesiskās saites starp personu un valsti, no kā attiecīgi rodas virkne tiesību un pienākumu. “Bulgārijas pilsonība tagad nozīmē Eiropas Savienības pilsonību,” norādīts prezidenta paziņojumā.

Parlamenta pagājušajā nedēļā apstiprinātie grozījumi Investīciju stimulēšanas likumā paredzēja piedāvāt pilsonību ārzemniekiem, kas ir Bulgārijas pastāvīgie iedzīvotāji un kas ir investējuši vismaz miljonu levu kādā “prioritārā investīciju projektā” iesaistītā uzņēmumā. Uzņēmums nedrīkstētu būt parādā naudu valstij vai algas strādniekiem un tajā nedrīkstētu būt sākta bankrota procedūra. Savukārt pastāvīga uzturēšanās atļauja tiktu piešķirta ārvalstu pilsoņiem, kas kā partneri vai akciju turētāji ieguldījuši kādā Bulgārijas uzņēmumā vismaz četrus miljonus levu ar nosacījumu, ka uzņēmums iegulda ekonomikā un rada vismaz 50 jaunas darbavietas.

Veicot grozījumus likumā, Bulgārija cerēja apturēt ārvalstu investīciju sarukumu. Ja 2008. gadā Bulgārijā tiešās ārzemju investīcijas nonāca 6,55 miljardu eiro apjomā, tad 2011. gadā tie bija tikai 1,75 miljardi. Kopš Bulgārija 2007.gadā iestājās ES, kaimiņvalstu un Krievijas iedzīvotāji ir pārpludinājuši to ar prasībām piešķirt pilsonību, šādi cerot nodrošināt brīvu pārvietošanos Šengenas zonā.

Ierosinātie likuma grozījumi tagad atgriezīsies parlamentā, bet Plevnelijevam nav tiesības tos nobloķēt otro reizi.

LA.lv