Foto – AFP/LETA

Bulgārijas inteliģence aicina nepieļaut morālo degradāciju 0

Jau februārī Bulgārijā aizsākās vērienīgas demonstrācijas. To iemesls bija augstās elektroenerģijas cenas, bezdarbs, nabadzība. Plašo protestu dēļ toreizējā premjerministra Boiko Borisova valdība bija spiesta demisionēt.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Pēc ārkārtas vēlēšanām Bulgārijā koalīciju izveidoja sociālistiskās partijas un turku minoritāšu pārstāvošā partija “DPS”. Taču demonstrācijas pret valdošajiem politiķiem ne tuvu nav rimušas. Arī aizvadītajā nedēļas nogalē Bulgārijas galvaspilsētas Sofijas ielās izgāja tūkstošiem protestētāju. Šoreiz neapmierinātības centrā nav vairs sociālās problēmas, bet gan, kā to nosaukuši bulgāru inteliģences pārstāvji, korumpētā politiskā elite un oligarhi.

Protesti pret jauno valdību, kas tika izveidota pirms mēneša, aizsākās, kad tā Bulgārijas Nacionālās drošības aģentūras priekšnieka amatā gribēja iecelt 32 gadus veco Deļanu Pejevski, kura vārds Bulgārijā tiek saistīts ar organizētās noziedzības pasauli. Pejevskim kopā ar māti Irenu Krastevu pieder televīzijas kanāls, vairāki laikraksti un valstī lielākā tipogrāfija. Taču, kā norāda Vācijas raidsabiedrība “Deutsche Welle”, abu iegūtās naudas izcelsme ir neskaidra. Jau 2007. gadā pret Pejevski, kurš tobrīd vadīja Ārkārtas situāciju ministriju, tika uzsākta izmeklēšana saistībā ar apsūdzībām korupcijā un naudas piesavināšanā. Taču izmeklēšana beidzās bez panākumiem. Kopš tā brīža Pejevska vārds Bulgārijas sabiedrībā tika locīts aizvien retāk. Taču mēģinājumi viņu iebīdīt drošības aģentūras vadītāja amatā aizsāka protestus. Kaut pēdīgi Pejevskis tomēr šajā amatā netika iecelts, protesti pret Bulgārijas politisko eliti turpinās nu jau sešpadsmit dienas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nedēļas nogalē miermīlīgas demonstrācijas norisinājās ne tikai Sofijā, bet arī citās valsts pilsētās. Protestētāji skandēja: “Mafija”, “Jūs esat atlaisti”, “Atkāpšanās”. Daži no demonstrantiem rokās nesa plakātus ar uzrakstiem – “Protestu 16. diena, bet es vēl neesmu noguris”, “Bulgāriju cilvēkiem, ne cilvēkiem līdzīgām radībām”, “Tauta pret mafiju”.

Protestos pret politiskās vides korumpētību un tās iespējamo saistību ar noziedzīgo pasauli iesaistījušies arī bulgāru intelektuāļi. Sešdesmit valstī ievērojami inteliģences pārstāvji publicējuši īpašu deklarāciju jeb “Hartu 2013”, kurā vēršas pret valstī valdošo “plutokrātiju” un aicina Bulgārijā atgriezt demokrātiju.

“Visā valstī desmitiem tūkstošu cilvēku aizsāka protestus, jo viņos valda izmisīgas bažas par Bulgārijā valdošo sistēmu. Bez šaubām, mēs esam dziļā sociālajā krīzē, un mūsu valsts iestādes ir pilnībā sevi diskreditējušas,” teikts deklarācijā. “Pejevska gadījums pilnībā atklāja to, kā politisko sistēmu, medijus, tieslietas, drošības jomu un banku sektoru savā varā grib pārņemt slēptu nodomu vadīts tīkls, kas neciena likuma varu, kas valsts iestādēs likvidē demokrātiskumu un sabiedrības intereses aizstāj ar korumpētību un morālo degradāciju.” Augstskolu profesoru, juristu, žurnālistu, politisko apskatnieku, sociologu un cilvēktiesību aizstāvju parakstītajā deklarācijā norādīts, ka “pēdējie gadi pierādījuši, ka valsts vara ir cieši saistīta ar oligarhiju”. Viņi arī mudināja pilsonisko sabiedrību nākt klajā ar savām idejām valsts reformēšanai un par šobrīd Bulgārijas lielākajām problēmām nodēvēja korupciju, novājināto tiesu sistēmu, kā arī policiju un medijus. Bulgārijas politiskās dzīves apskatnieki pauž, ka vienīgais veids, kā izbeigt vērienīgos protestus, ir vēl vienas ārkārtas vēlēšanas. Tas nozīmētu, ka politiskā krīze Bulgārijā turpinātos vēl vismaz pusgadu.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.