Mobilā versija
+3.1°C
Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests
Piektdiena, 20. janvāris, 2017
13. maijs, 2015
Drukāt

Bumbieru komercdārzi – to problēmas un iespējas

bumbieri

Vai Latvijā ir intensīva tipa bumbieru dārzi? Ja ir, lūdzu, pastāstiet par šķirnēm, potcelmiem, starppotēm, skeleta veidotājiem, cik koku aug hektārā! JĀNIS

Perspektīvi potcelmi

Latvijā patlaban nav neviena intensīva tipa bumbieru dārza, ir tikai pusintensīvi. Lielākais komercdārzs 11 ha platībā atrodas zemnieku saimniecībā “Lejas Danči” Durbes novadā, tur bumbieres audzē, izmantojot integrētās augu aizsardzības principus.

Latvijas Valsts augļkopības institūta pētniece Baiba Lāce stāsta, ka mūsu valstī intensīvā tipa augļu dārzus neierīko, jo nav pieejami maza auguma potcelmi. Labi rezultāti gan koku izdzīvošanas, gan koku veselīguma ziņā ir puspundura auguma potcelmiem no Pyrus communis grupas – ‘Pyrodwarf’ un ‘Old Home’ x ‘Farmingdale Nr 333’ (saīsināti OH x F333), bet Latvijā tos nepavairo un stādiem neaudzē, jo potcelmi ir licencēti (aizsargāti). Mūsu stādaudzētāji šos puspundura auguma potcelmus var iegādāties vienīgi Vācijas kokaudzētavās, piemēram, “Lodder-Unterlagen”. Bumbierei ‘Suvenīrs’ ar tiem ir laba saderība, koki aug veselīgi, pārbaudes izmēģinājumos pārziemoja apmierinoši (ievērojami sala bojājumi līdz šim nav konstatēti). Intensīvos bumbieru stādījumos kokus uz potcelmiem ‘Pyrodwarf’ un OH x F333 stāda blīvi, 1,5–2 m attālumā citu no cita. Izvietot bumbieres retāk nav jēgas, jo tad zemes platība ir nelietderīgi izmantota. Protams, šāda komercdārza ierīkošana izmaksā ļoti dārgi.

– Izmēģinājumos izbrāķējām visus pundurauguma potcelmus, jo potējumi vai nu nosala, vai bija potes un potcelma nesaderība, – skaidro Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Inese Drudze. Piemēram, Pūrē izmantoja pundurauguma potcelmus no cidoniju grupas (Cydonia oblonga) – BA 29, QA un QC. Uz tiem konstatēja ļoti lielu bojāgājušo koku skaitu. Nelīdzēja arī saderības starppotes izmantošana.

Pievienot komentāru

Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (16)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+