Bumbieru lapu blusiņa… Vai nav par vēlu miglot bumbieres? 0

“Vai vēl nav par vēlu miglot bumbieres pret lapu blusiņu?”
 Irēna Kurzemē

Reklāma
Reklāma

 

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra pētniece Laura Ozoliņa-Pole mierina, ka nekas nav nokavēts. Pavasarī bumbieru lapu blusiņu parasti nav tik daudz, lai tās nodarītu nozīmīgus bojājumus bumbierēm. Lielus postījumus kaitēkļi rada, sākot ar trešo paaudzi, tātad pēc bumbieru ziedēšanas vai pat vasaras vidū. Gadā ir apmēram četras paaudzes. Pašlaik lapu blusiņa bumbierēs (parasti lielākos stādījumos) sastopama visās attīstības stadijās – ir gan olas, gan kāpuri, gan pieauguši kukaiņi. Tas nozīmē, ka jau ir izšķīlusies nākamā šī kaitēkļa paaudze. Dārzos, kur jau iepriekš bijuši bumbieru lapu blusiņas postījumi, svarīgi nepieļaut, ka kaitēkļi sadēj olas masveidā, tāpēc nepieciešami ierobežošanas pasākumi.

Pēc ziedēšanas vērīgi apskata jaunos bumbieru dzinumus: ja lapu blusiņas uz tiem parādās lielā daudzumā, vajadzētu veikt apstrādi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apsmidzinot ar plaša spektra sistēmas iedarbības insekticīdu actara 25 (deva 2,5 g uz 10 l ūdens), varētu pietikt ar vienu apstrādi.

Pirms tam vēlams izpļaut rindstarpas, jo preparāts var nelabvēlīgi ietekmēt citus kukaiņus, tostarp apputeksnētājus, kuri barojas arī ar ziedputekšņiem (insekticīds var uzkrāties tajos). Ja izmanto kādu kontakta iedarbības insekticīdu, tas būs jālieto atkārtoti (kad atkal parādīsies lapu blusiņas), ievērojot preparāta lietošanas noteikumus.

Bumbieru lapu blusiņa sūc sulu no bumbieru lapām, jaunajiem dzinumiem un augļiem. Ja invāzija ir stipra, lapas un dzinumi pārklājas ar lipīgu medusrasu, uz kuras veidojas kvēpsarma. Šo bojājumu rezultātā lapas un dzinumi sažūst, augļaizmetņi un augļi priekšlaikus nobirst.

Lapu blusiņas izlido pavasarī, kad gaisa temperatūra sasniedz +5 °C, dēj olas pumpuru tuvumā. Apmēram pēc nedēļas izšķiļas kāpuri, tie pieaug 35 – 40 dienās. Vasarā lapu blusiņas dēj olas lapu apakšpusē. Pieaugušie īpatņi pārziemo uz zariem vai zemsedzē.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.