Foto – SXC

Bumbulis uz vēdera – bruka 4

“Galvenais – nepārraujies!” šādu padomu der ielāgot ikvienam, kas no rīta līdz vakaram strādā fizisku darbu un, sevi netaupot, cilā lielus smagumus. Ja vēdera sienas saistaudi ir vāji, no piepūles tie var pārplīst, un rodas ļoti nepatīkama veselības problēma – trūce jeb bruka. 


Reklāma
Reklāma

 

Nosliece 
uz bruku iedzimst

RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

Par vēdera sienas trūci sauc iekšējo orgānu izslīdēšanu caur bojājumu vēdera sienā. Tā sastāv no vārtiem – atveres, caur kuru iekšējie orgāni izspiežas no vēdera dobuma, un trūces maisa jeb vēderplēves izspīlējuma, kas apņem iekšējos orgānus. Trūces var būt arī iekšējas, piemēram, diafragmas trūce, kad vēdera dobuma orgāni iespiežas krūšu dobumā.

“Teorētiski trūce var izveidoties ikvienam cilvēkam, taču praksē tas tā nenotiek. Piemēram, viens visu mūžu strādā lauku darbus, ceļ smagumus, bet viņam nekas slikts nenotiek, turpretī kaimiņam pat pēc nelielas slodzes rodas trūce. Noteicošais tomēr ir iedzimtība, nosliece uz trūču rašanos,” norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurģijas galvenais speciālists Haralds Plaudis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja cilvēkam kopš dzimšanas ir vāji saistaudi, dzīves laikā tie ātrāk izdilst un vieglāk plīst. Tomēr tas, ka tēvam un vectētiņam bijusi trūce, vēl nenozīmē, ka tā noteikti būs pēcnācējiem. Liela nozīme ir arī dažādiem blakus apstākļiem, piemēram, sievietēm tā ir bieža grūtniecība un dzemdības, strauja svara zaudēšana, vīriešiem – smags fizisks darbs. Trūču veidošanos veicina arī saslimšanas, piemēram, bronhiālā astma ar ilgstošu klepu, aizcietējumi. Lielāka nosliece uz to ir korpulentiem cilvēkiem, kam ir ne tikai palielināta ķermeņa masa, bet arī lielāks spiediens vēdera dobumā. Arī novecojot vēdera sienas saistaudi kļūst vājāki un var veidoties trūces. Vīriešiem vājā vieta ir cirksnis, sievietēm – naba. Daudz retāk sastopamas ciskas un vēdera baltās līnijas trūces.

Mēdz būt arī pēcoperācijas trūces, kas var rasties apmēram 3 – 6 mēnešus pēc vēdera dobuma operācijas, ja rēta nav labi dzijusi vai fiziskās aktivitātes sāktas pāragri, kad rētaudi vēl nav pietiekami stipri.

 

Palīdz vienīgi operācija

Vēdera sienas trūces ļoti reti veidojas uzreiz. Visbiežāk tas notiek pakāpeniski ilgākā laika periodā. Pacienti ķirurgam Haraldam Plaudim bieži vien stāsta, ka jau labu laiku jutuši trūces veidošanās vietā trulas, velkošas sāpes un diskomfortu, kas pastiprinājies fiziskas slodzes laikā, bet nav pievērsuši tam uzmanību. Pēc tam uz vēdera priekšējās sienas vai cirksnī parādījies spogulī labi saskatāms bumbulis, bet, atrodoties guļus stāvoklī, parasti pazudis.

 

“Lai pateiktu, ka pacientam ir trūce, visbiežāk nav nepieciešami sarežģīti izmeklējumi, un ģimenes ārsts vai ķirurgs to atklāj, vienkārši iztaustot viņa vēderu,” saka Haralds Plaudis. Tomēr, ja pacients ir miesās ļoti dūšīgs, diagnozes precizēšanai dažkārt jāveic arī ultrasonoskopiskā izmeklēšana.

 

Velti cerēt, ka trūce izzudīs pati no sevis. Vienīgais veids, kā no tās atbrīvoties, ir operācija. Nelielas nabas, cirkšņa, kā arī pēcoperācijas trūces var izoperēt dienas stacionārā. Ja operācija noritējusi veiksmīgi, pacients bieži vien jau vakarā var doties mājās. Mūsdienās trūces operācijas veic arī laparaskopiski, kad vēdera dobums netiek atvērts. Lai trūces nerastos no jauna, vājās vietas vēdera sienā iespējams nostiprināt ar speciāliem “ielāpiem” jeb tīkliņiem.

Reklāma
Reklāma

Specializētajos medicīnas preču veikalos var iegādāties dažāda izmēra elastīgās pēc­operācijas jostas (ortozes), kas paredzētas vēdera sienas balstīšanai pēc trūču operācijām. Pēcoperācijas vēdera ortozes maksā 10 – 20 latu.

 

Trūce var iesprūst

“Ja pacients nepievērš trūcei uzmanību un nevēršas pie ārsta, tā var iesprūst. Tas nozīmē, ka fiziskas piepūles laikā – strādājot vai ceļot smagumus – caur nelielo atveri vēdera priekšējā sienā var izspiesties iekšējie orgāni. Šādā gadījumā nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība, jo pavisam neilgā laikā zarna var atmirt,” brīdina ķirurgs. Ja pacients ierodas slimnīcā ar novēlošanos, ārstiem jārisina ne tikai viena veselības problēma – trūce, bet jādomā, ko darīt ar nedzīvo zarnas daļu. Nelielās trūces operācijas vietā jāveic plaša vēdera dobuma operācija, iespējams, jāizņem nedzīvais zarnas gabals. Pretējā gadījumā caur atmirušo zarnas sienu vēdera dobumā var iekļūt mikroorganismi, kas ierosina vēderplēves iekaisumu – peritonītu, un var beigties ar pacienta nāvi.

Vai no trūces veidošanās var kaut kā izsargāties, piemēram, veicot vingrojumus vēdera presei? Haralds Plaudis skaidro, ka saistaudus nostiprināt nevar. Arī “presītes” treniņš palielinās vienīgi muskuļu masu. Lai nerastos trūce, vispareizāk būtu ievērot mērenību visās lietās – gan ceļot smagumus, gan strādājot, gan ēdot.

 

 

Uzziņa

* Vēdera sienas trūces dzīves laikā rodas apmēram 3 – 4% cilvēku, vīriešiem biežāk nekā sievietēm.

* Visizplatītākās – 75 – 90% no visām trūcēm – ir cirkšņa trūces.

* Latvijā ik gadu tiek veikti vairāk nekā 4000 trūču operāciju.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.